И защо искаш водна ТП? С тия температури последните години, въздухарката пее.

нед яну 23, 2022 9:48 pmKingLin написа: Щото нямам алтернатива за отопление, ако хване кучи студ, освен една обикновена камина на дърва, която не може да стопли добре помещенията на първия етаж.То какъв ли кучи студ може да хване във Варна, минус 10 не сме виждали години наред, но една пелетна каминка или газово котле на бутилки с бюджет 2-3-4К винаги можеш да добавиш (дори и втора употреба), вместо да се занимаваш с вода-вода. Аз така бих постъпил, но парите и времето са си твои
нед яну 23, 2022 7:23 pmKingLin написа: Заради спецификата на водата, която е много твърда, с много пясък и високо съдържание на манган и желязо, няколко човека ме посъветваха да имам допълнителен топлообменник, т.е. той да подава водата към основния ТО на ТП. Така съм щял да загубя около 2-3 градуса, но съм щял да имам по-малко проблеми и по-лесно обслужване.Твърдата вода изобщо не е проблем. Ти няма да я вариш за да се отлага котлен камък:-)))))))))))))) В изпарителя ще имащ 8-10-12 гр вода
пон яну 24, 2022 12:00 amLazarGanev написа: То какъв ли кучи студ може да хване във Варна, минус 10 не сме виждали години наред, но една пелетна каминка или газово котле на бутилки с бюджет 2-3-4К винаги можеш да добавиш (дори и втора употреба), вместо да се занимаваш с вода-вода. Аз така бих постъпил, но парите и времето са си твоиС теб трябва пак да поговорим, когато имаш време, да ме вкараш в правия път![]()
шоп написа: Пясъка е сериозен проблем, защото действа като абразив. Но се решава лесно с хубав филтър.Водата съм я прекарал последователно през 2 филтъра 25 и 5 микрона, преди да се влее в резервоара, от който черпи хидрофора (2 броя кубчета от тия дето се ползват за хранителната и химическата промишленост). Първото прелива във второ в горна точка, с идеята да се явява като утайник. Във филтрите, които са след хидрофора, преди УВ лампата, има нищожни следи от пясък, което означава, че филтрацията преди това е добра. Мисля, че бях гледал самопочистващи филтри, ще трябва да поровя пак.
Ако пясъка наистина е много ( 1 шепа на 1м3) си направи един циклонен филтър с утайник от неръждаем водосъдържател за бойлер.
И последно. Да вадиш вода от 40м не е евтино.
Когато направиш работеща ТП ако имаш възможност края на тръбата за охладената сондажната вода го свали на 10-11м
Така ще вадиш реално вода от 30 метра и ще си по-доволен:-)))))
пон яну 24, 2022 12:21 pmKingLin написа: Обаче това означава, че за да има ефект сондажната помпа трябва да набива директно в ТО и от там да заминава към дерето. Ако в същото време трябва да допълни и резервоара за къщата, ще се намали дебита през ТО. Или може би трябва да измисля да допълва резервоара в почивките на ТП.
пон яну 24, 2022 1:33 pmшоп написа: У дома сондажната помпа захранваща ТП допълва и 500литров бидон за домашното водоснабдяване.Да, простите неща са най-добри, обаче аз имам вече табло, което следи нивата в сондажа и резервоара и спрямо състоянието пуска и спира помпата. Хидрофора е защитен с ел. поплавък да не работи, ако случайно остане резервоара без вода. За това мислите ми се насочиха към един електромагнитен клапан, на 230 V, нормално затворен, който да отваря при изпразнен резервоар. Мога да му взема захранване директно от таблото за управление, там където подава към помпата. Остава да измисля как да го прави само докато ТП почива. А консумацията ще трябва да я оптимизирам явно опитно, че с тия цени на тока не трябва да има излишен разход. Благодаря за прекрасните подсказки, за това е хубаво, че има го тоя форум, иначе сам човек забравя за доста от нещата.
Просто в него монтирай един хубав неръждаем поплавък, който да затваря бидона и водата да заминава цялата за ТП
Само един кран ти трябва преди бидона за да балансираш с него системата.
Има още един вариант, но тогава ще пълниш бидона с вече охладена вода, а на мен този вариант не ми допада.
П.П. Към бидона може да монтираш и един обикновен ел.поплавък, който да командва сондажната помпа лятото когато ТП не работи. Имам я монтирана системата и работи като часовник.
Сподели форума:
Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:
Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: