Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
diad40 - напреднал
съб фев 03, 2024 2:42 pmДетето написа:
Каква е схемата при мен. Потопяема помпа в бунара >възвратен клапан>тръба до водомерната шахта> филтър>тръба свързана директно с тръбата захранваща имота, връзката след водомера разбира се. Между водомера и връзката която идва от бунара съм сложил отново възвратен клапан, за всеки случай. На водомера има такъв, но както казах, за всеки случай.
След това на удобно за мен място си монтирах РС (разширителен съд) пресостата отново съм монтирал на удобно място. Пресостата е някакъв вид електронен който се настройва с бутони и има дисплей. Понеже е електронен има различни варианти на работа, както и защита от "работа на сухо" за помпата и т.н
Както каза колегата Трофонов, налягането на пресостата е зададено да бъде по ниско от това на водопровода и така с помощта на възвратните клапани всичко е автоматично. Когато спре подаването на вода от "улицата" и налягането в системата спадне се включва помпата.
Колега Детето, изпратих ти съобщение на лични за да обсъдя с тебе за пет минути някой въпроси относно сондажната помпа и пресостата. Мога да ти посоча телефон за връзка, ако не те затруднява!
diad40 - напреднал
пет мар 01, 2024 11:28 amdiad40 написа:
съб фев 03, 2024 2:42 pmДетето написа:
Каква е схемата при мен. Потопяема помпа в бунара >възвратен клапан>тръба до водомерната шахта> филтър>тръба свързана директно с тръбата захранваща имота, връзката след водомера разбира се. Между водомера и връзката която идва от бунара съм сложил отново възвратен клапан, за всеки случай. На водомера има такъв, но както казах, за всеки случай.
След това на удобно за мен място си монтирах РС (разширителен съд) пресостата отново съм монтирал на удобно място. Пресостата е някакъв вид електронен който се настройва с бутони и има дисплей. Понеже е електронен има различни варианти на работа, както и защита от "работа на сухо" за помпата и т.н
Както каза колегата Трофонов, налягането на пресостата е зададено да бъде по ниско от това на водопровода и така с помощта на възвратните клапани всичко е автоматично. Когато спре подаването на вода от "улицата" и налягането в системата спадне се включва помпата.
Колега Детето, изпратих ти съобщение на лични за да обсъдя с тебе за пет минути някой въпроси относно сондажната помпа и пресостата. Мога да ти посоча телефон за връзка, ако не те затруднява!
Колега Детето, доколкото разбрах ,филтъра за водата от сондажната помпа се монтира преди пресостата и разширителния съд. Т.е. в последователност: сондажна помпа, филтър, пресостат, РС и към ВиК системата на къщата.
diad40 - напреднал
пон яну 29, 2024 3:08 pmdiad40 написа:
Колега, ще ти пратя снимка на пресостата който е 70 лв. Има вход изход по един цол и се монтира на пътя между помпата и инсталацията на къщата. При липса на вода от водопровода спирам принудително захранването от там.
Когато включа захранването на пресостата налягането ще е под 1.5бара и ще включи помпата. При нагнетяване напрежението на водата в къщата до три-четири бара през устата би трябвало да изключи помпата. Помпата е с мощност 1.5kw и с водонапорен стълб от 56 м при един цол. Така под 1бара в инсталацията на къщата помпата ще се включва, а след 5 бара пресостата ще изключва помпата. При възстановяване захранването на водопровода спирам връзката между къщата и помпата.
Колега Трифонов, спомена че имаш пресостат Brio 2000. Същият горе го закупих и аз. Като свалиш капака е дадено как да се свърже с мрежата и как да се свърже пресостата към сондажната помпа.(2 извода по три кабела-Маса плюс два кабела нула и фаза) Сондажната помпа е Enhell има четири извода- маса и три извода.!?. Ще ми дадеш ли съвет как да свържа пресостата при това положение на кабелите?
hidrazin - майстор
вт май 28, 2024 11:07 pmdiad40 написа:
Сондажната помпа е Enhell има четири извода- маса и три извода.!?.
А помпа е модел ... ???
Enhell имат една камара евтинии. Няма как да знаем коя точно е твоята.
Освен това към нея трябва да има "книжка" с инструкции за монтаж и свързване.
Нея поне разгледалия? :) Дай да я видим за да получиш отговор...
:partyman:
diad40 - напреднал
вт май 28, 2024 11:59 pmhidrazin написа:
вт май 28, 2024 11:07 pmdiad40 написа:
Сондажната помпа е Enhell има четири извода- маса и три извода.!?.
А помпа е модел ... ???
Enhell имат една камара евтинии. Няма как да знаем коя точно е твоята.
Освен това към нея трябва да има "книжка" с инструкции за монтаж и свързване.
Нея поне разгледалия? :) Дай да я видим за да получиш отговор...
:partyman:
Колега hidrazin, имам само книжката за експлоатация , но не и принципната схема на свързване към пусковото табло. В самото табло има пет клеми и обща маса.Идват четири кабела от помпата (Маса +3 кабела). Другите две клеми са зазахранване на таблото + общата маса. От пресостата Brio 2000 излизат две тройки кабели (фаза, 0 и маса) Едната тройка за захранване на пресостата, а другата тройка е за свързване към помпата - Enhell GC-DW 1300 N. Проблем е свързването на изходящата тройка от пресостата ,към четворката кабели на помпата?!
hidrazin - майстор
ср май 29, 2024 9:07 amdiad40 написа:
Проблем е свързването на изходящата тройка от пресостата ,към четворката кабели на помпата?!
Не е проблем.
Четворката кабели от помпата свързваш към таблото което идва с помпата.
И вече самото табло свързваш с пресостата.
:partyman:
diad40 - напреднал
ср май 29, 2024 11:49 amhidrazin написа:
ср май 29, 2024 9:07 amdiad40 написа:
Проблем е свързването на изходящата тройка от пресостата ,към четворката кабели на помпата?!
Не е проблем.
Четворката кабели от помпата свързваш към таблото което идва с помпата.
И вече самото табло свързваш с пресостата.
:partyman:
Колега hidrazin, Благодаря за съвета! Подвеждам сондажната вода в къщата, защото често спира водата по централния водопровод. И без това е годна за миене и за пиене според изследванията от ХЕИ. Моля за мнението ти при така построената схема на свързване на елементите от инсталацията с пресостат.А именно ,по ред: сондажна помпа с важно обратен клапан на нея и троен филтър за пречистване , пресостат брио 2000, разширителен съд Willo 24 lt. ,следва свързване към водопровода на къщата (едноетажна, баня ,бойлер, пералня, миялна) с 4-5 обитатели. След водомера захранващ къщата има монтиран възвратен клапан. Доколкото разбрах от колеги, налягането на пресостата трябва да бъде регулирано така,че бъде по-малко от това на водопроводното налягане на водата. Само така системата ще се работи при спиране на централното водоподаване. Още един път ти благодаря и ако имаш някакви съвети с удоволствие ще ги чуя.
dragozow - майстор
вт май 28, 2024 11:07 pmdiad40 написа:
пон яну 29, 2024 3:08 pmdiad40 написа:
Колега, ще ти пратя снимка на пресостата който е 70 лв. Има вход изход по един цол и се монтира на пътя между помпата и инсталацията на къщата. При липса на вода от водопровода спирам принудително захранването от там.
Когато включа захранването на пресостата налягането ще е под 1.5бара и ще включи помпата. При нагнетяване напрежението на водата в къщата до три-четири бара през устата би трябвало да изключи помпата. Помпата е с мощност 1.5kw и с водонапорен стълб от 56 м при един цол. Така под 1бара в инсталацията на къщата помпата ще се включва, а след 5 бара пресостата ще изключва помпата. При възстановяване захранването на водопровода спирам връзката между къщата и помпата.
Колега Трифонов, спомена че имаш пресостат Brio 2000. Същият горе го закупих и аз. Като свалиш капака е дадено как да се свърже с мрежата и как да се свърже пресостата към сондажната помпа.(2 извода по три кабела-Маса плюс два кабела нула и фаза) Сондажната помпа е Enhell има четири извода- маса и три извода.!?. Ще ми дадеш ли съвет как да свържа пресостата при това положение на кабелите?
Четвъртия ти е за пусковото табло, ти го връзваш на изхода на таблото, където са фаза, нула и земя.

Тема "Свързване на пресостат със сондажна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: