• 1
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 137
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Andri01 - майстор
Как ще натовариш термично стъклото и уплътненията му? Въпрос на местоположение на СК и ДС и помпата,26-4 я дадох като пример. При обратен наклон на някоя тръба голяма вероятност има да направи въздушен джоб и после този въздух да отида до помпата и....т.н. Но казах: всеки си хвали своето! По отношение на КПД и пари! Преди време пълнихме системата на един колега-/под налягане ,правена от фирма/ с пропилен гликол. До като беше с вода-нямаше теч ,гликола от 4-5 съединения прокапа и се наложи смяна на уплътненията с клингеритови. Явно гликола има това свойство-не знам, не съм ползвал ,но... :) :partyman:
Стиви - специалист
Ако системата няма начин да прегрее или да замръзне, то тогава какви са предимствата на дрейнбека или системата на Лов?
шоп - майстор
Обратен наклон, хоризонтален участък или "корем" са смърт за ДБ системата зимно време.

Всичко замръзва и се пука!
Стиви - специалист
Не си ме разбрал правилно- какъв е смисъла въобще да ползваме дрейнбек система, ако няма вероятност от прегряване. За замръзването може да се използва пропилен гликол и за дрейнбек системата. Аз виждам само недостатъци в нея при използване на на нискоефективни слънчеви колектори.
1115 - специалист
Ама дайте да говорим с точни модели - това нискоефективни, високоефективни са си просто думи.
Дайте модели и цени за да сметнем и да видим логиката?
Ето при мен 2 варианта:
- вила с ползване на топла вода от 1 юни до 10 септември.
- къща с целогодишно потребление на топла вода (от 1 юни до 10 септември потреблението пада с 1/2)

Та какво правим с вариант едно прехвалените супер дупер високо скъ...ефективни колектори?
Хайде сега да сметнем (още не е направена) на вариант 2 каква ще е системата.
Район София Център, 5 ...7 човека? Логиката диктува високоефективен колектор, но дали е така?
Дайте предложения за скъп и евтин панелен или вакуумен колектор?
kuuuuuul - майстор
Единственото доказателство за суперските качества до сега е само цената и рекламните брошури,очаквам с нетърпение и реални такива.На ДЕ Дитриха дори и в описанието му дават до 150л.Имаше една таблица за слънчевото греене на единица площ за различните райони и сезони,колкото и да е суперски колектора повече от това не може да добие.А да ли е зиме или лете няма голямо значение.
ivanovbg - майстор
1115 написа:
Ама дайте да говорим с точни модели - това нискоефективни, високоефективни са си просто думи.
Дайте модели и цени за да сметнем и да видим логиката?
Ето при мен 2 варианта:
- вила с ползване на топла вода от 1 юни до 10 септември.
- къща с целогодишно потребление на топла вода (от 1 юни до 10 септември потреблението пада с 1/2)

Та какво правим с вариант едно прехвалените супер дупер високо скъ...ефективни колектори?
Хайде сега да сметнем (още не е направена) на вариант 2 каква ще е системата.
Район София Център, 5 ...7 човека? Логиката диктува високоефективен колектор, но дали е така?
Дайте предложения за скъп и евтин панелен или вакуумен колектор?
Най евтино за вилата лятото: Само водосъдържател 100-150 литра с малка доработка + една алуминка свързани по следната схема без помпа и под 30-тина градуса. Изолацията ще си я направиш сам с вата , найлонов чувал и тиксо, Всичко е под налягане.
Повече пари ще инвестираш в София. 500 литров бойлер, 4-5 алуминки по изправени, та хем по отрано да топлят, хем лятото да не прегряват. Ако нямаш толкова място с южно изложение взимай по ефективни, но имаш ли свободна площ не си заслужават оскъпяването.

Прикачен файл

untitled.JPG
untitled.JPG (10.77 KиБ) Видяна 2212 пъти
radius - майстор
Може ли линк към темата на lov.
lov - майстор
На края на кратко добива на енергия идва не от супер-пупер :) технологиите при панелите а от тяхната реална и ефективна площ. Разните му там призматични стъкла и супер поглъщащи покрития колкото и да се напъват добавят максимално едни 10% ефективност. Да не ме емнат само диванните специалисти :-D но те това е средна стойност която по субективен начин съм я установил за себе си. Аз на реклами не вярвам защото честичко пропускат условията на замерване и сравнение. Койт' има мераци за по точно да слага устройства топломери и да си мери, претенции за някакви си още 5% нямам и да си ги държи за себе си.
Та ако почнем да си ги мерим само зимата а това са някакви 2-3 месеца турските панели със сигурност ще загубят но това не означава че са спрели на нула и на края няма нищо. И практически като се сложи сумарно за цялата година добива реално е един и същ защото сме ограничени в крайна сметка от бойлера защото там не можем да тъпчем неограничено. Тоест разлика има но тя е в цената на инсталацията. Едно е да се вместиш в поносим бюджет от 500-600 лева и съвсем друго е да дадеш няколко хилки и на края да получиш същото.
Да се върна малко на зад. Слагал съм и вакумно тръбни запленен от идеята за добив зимата. Е има го, ама пък не съм толкова луд че да тичам и да ги чистя от снега след като алуминката сама си върши работата заради по големите загуби поради по ниската изолация. Тоест системата в место да ми слугува става обратното. Та го разкарах на мераклии да си бият главите.
Относно моята система за недостатъци няма да казвам не защото не искам ама ей така мераклиите да се напънат да им намерят пък ще ги обсъдим защото компромиси в една система винаги има но има и причина за това.
Та системата с преливния възвратен клапан няма никакви проблеми с обезвъздушаването защото принципа си е им такъв и става от само себе си заради прости физични закони. Отделно няма никаква механика като възвратни клапани задвижки и тем подобни. Освен помпата разбира се. А за нея поради малкия напор може да е много по маломощна. За сведение карал съм такава система с помпа от пералня много години и няма никакви проблеми. Та за помпите който както си знае и каквото намери. Ако ще и киловатова с 200 . напор да си слага. На мен ми трябват едни 30-40 сантима да качва.
Някой попита при спиране на тока ми нищо не става. Щом се появи парен мехур в системата си тръгва към разширителния съд и на принципа на аерлифвта почва да предвижва и течност. Тоест макар и бавно системата има някаква циркулация дори и без помпа. При тестовете дето ги правих стигнах до 107 градуса ама беше страшен пек. А и това беше някаква пикова температура и после падна малко на стоте и се закроти до там. От обяд я държах до вечерта. Добив имаше макар и много по малък но това си е авариен режим и не подлежи на коментар. Загуба на течност няма защото в разширителя и тръбата на отдушника парата кондензира и се връща пак обратно. Пък и загубата на дори половин литър на година вода ако на някого му е проблем не знам. Но реално аз не съм доливал 2 години. Пък за маниаците ми навийте една спирала от медна тръба и я сложете на отдушника като допълнителен охладител и ще хванете и последната капчица изпарена вода. Дори в тези жеги съм сигурен че ще работи.
Относно термичните претоварвания при дрейн бек системите който разбрал, разбрал който не е да е. Писал съм го някъде във форума и не ми се спори за глупости отново.
Относно тръбите и спазването на наклоните никакви проблеми с никакви въздушни джобове. При мен са РЕХ но са от първите внесени и продавани у нас. Просто друго нямаше. До сега са окрякали и вероятно има още хляб в тях. Ако се наложи да ги сменям ще сложа неръждавейка гофре щото цените вече са им поносими и няма да ми се разправя повече да ги сменям защото вървят през едни отдушници и си е крива работа да се сменят.
За добива който има желания да чете в старите теми. А и колегата kuuuuuul доста повече неща може да покаже за невярващите. А и ако той не може да ги убеди вече и господ няма да може.


За съжаление писал съм на много места в различни теми и нищо не е систематизирано.
Ей от тази май има няколко препратки
viewtopic.php?t=38028
LazarGanev - "Велик майстор"
lov написа:
На края на кратко добива на енергия идва не от супер-пупер :) технологиите при панелите а от тяхната реална и ефективна площ. Разните му там призматични стъкла и супер поглъщащи покрития колкото и да се напъват добавят максимално едни 10% ефективност. Да не ме емнат само диванните специалисти :-D
Не се смятам за диванен специалист, щото работя на терен, а не на диван :) , но ще си споделя още веднъж мнението, подкрепено със снимки от днес. В петък монтирахме последната соларна система, днес е четвъртък, тоест една седмица тя не е ползвана по няколко технически причини - липса на ток, липса на вода, забравен затворен кран и др. Така или иначе от бойлера не е точена вода, ползван е стария електрически бойлер, но соларната система си работила, с изключение на 2-3 дни, когато е нямало ток. Междувременно се разбрахме и днес монтирахме хидрофор, та отстранихме и проблемите по солара и вече си го ползват. Системата е с 200л бойлер Теси с 2 серпентини, един панел Бош Солар 5000, еднощрангова помпена група, 12л разщирителен съд (от тези, които подаряват с алуминките :) ), медна тръба ф10х0.7мм, изолация 13мм. Управлението е Натурела. Температурата на бойлера е почти 80*С, вижда се на снимката. Тоест един панел 2.4м2 работи колкото 3 алуминки по 1.8м2 или общо 5.4м2, а струва колкото 4 такива алуминки. Сега - дали си заслужава цената - всеки сам си решава, пазарът си е пазар. Ще кажа само, че Бош имат още 2 панела. Солар 7000 е със същата площ, но е осезаемо по-мощен и доста по-скъп. Солар 4000 е с 0.3м2 по-малка площ, 20% по-евтин и доста по-слаб като мощност. И тези големи разлики са само в 3 панела от една марка, а марките и моделите на пазара са толкова много, че трудно, дори за човек като мен, който си вади хляба с това да опита и да има поглед върху работата на всички модели, за да може да обобщи. Аз за себе си съм решил, че няма интерес да пробвам монтаж на различни екзотични марки и модели и съм се ограничил до работа с 2-3 марки и модели, иначе бозата е голяма. Ето снимки от близък и далечен план - това е цялата система - не се виждат само двата ктана на серпентината и панела на покрива, който дори няма обезвъздушител, само на серпентината има. За дните без ток не се е случило нищо, налягането си е същото, няма врене и кипене, няма загуба на течност, няма повреди :)

Прикачен файл

IMAG0621.jpg

Прикачен файл

IMAG0620.jpg
  • 1
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 137

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: