• 1
  • 2
Съвети за начинаещи готвачи.
Mega - специалист
Колеги дайте малко рецепти за консервирането на печени чушки в буркани?
stiv1961 - майстор
Печени белени чушки
месести чушки (сорт капия), за предпочитане червени
сол
Начин на приготвяне
Чушките се почистват от семето, измиват, опичат и обелват. Посоляват се на вкус и се нареждат плътно в буркани, като се притискат, за да не остане въздух. Запечатват се с капачки и се стерилизират 20 минути.
От просто по - просто :)

И още една рецепта:
Мариновани печени червени чушки
Необходими продукти
80 бр. печени червени чушки
2 ч.ч. винен оцет
1 ч.ч. олио
1/2 ч.ч. сол
1/2 ч.ч. захар
500 г моркови
2 бр. глави чесън
1 връзка кервиз
Начин на приготвяне
Чушките се обелват. Морковите се нарязват на колелца. Чесънът се обелва и нарязва на едро. Кервизът се измива и нарязва. Всички зеленчуци се смесват и заливат с оцета, олиото, захарта, солта. Престояват 3 часа. Пълнят се бурканчета и се запечатват. Стерилизират се 20 минути от момента на завирането на водата.
Mega - специалист
Stivi, благодаря ти. Тази простата я знам. Гледам нещо по завъртяно, а тука сте царе на тия неща. Аз сега се уча. ;)
MMIel - специалист
Не съм сигурен дали съм давал рецептата в темата 'рецепти за валъндар', но ще я напиша и тук. Започваме с валъндара - който няма да си набави веднага, защото иначе няма как да разбере от какво върховно вкусно удоволствие се лишава :-D .
Продуктите са пипер(капия), патладжан, моркови, магданоз, чесън, аз слагам и целина, колкото е магданоза. Пиперът се изчиства от семките, патладжанът се реже на кръгчета по около сантиметър дебели, а морковите се режат на лентички по дължина(режа ги на 4-6 лентички зависи от дебелината на моркова).
Слага се валъндара на огъня пълни се с олио и всичко се започва да се пържи. Като се изважда от олиото отива директно в буркана като се реди кръгче(или две) патладжан, пиперка, кръгче, пиперка, след това пържени морковчета и пържено чесънче на скилидки поръсва с предварително нарязаните магданоз целина и се продължава докато се напълни бурканът. Отгоре се поръсва с още магданоз и целина и се залива с горещото олио от валъндара. За любителите на лютото може да се добави и пържена люта чушчица или пукана покрай олиото. Както е казал бат Стоян по нагоре леко се притиска пипера за да излезе въздуха, но се внимава да не се смачка патладжанът. Ако ви се играе след първите 2 реда пипер и патладжан се опитайте да забиете морковите по края изправени. Най-важното е много да се внимава, защото всички знаем какво значи горещо олио. Готовите буркани стерилизирам за 20 минути, макар че рецептата беше без стерилизация, защото олиото покривало всичко и не допускало проникването на кислород.
Така приготвените буркани зимата се консумират: първи вариант (най-добрият според мен), като мезе за ракията :drinkers: . Изважда се всичко от буркана, обелва се пипера, нарязва се, подправя се с оцет и се сервира. Втори вариант - използва се за готвене. Трети вариант (най-добрият според жена ми) - половината буркан се смесва 1:1 със стерилизирани домати (без чорбата) в подходящ за пасиране съд (тесен и висок за да не пръска). Добавя се сол на вкус и 1 чаена лъжица мед и се пасира всичко. Получава се толкова вкусна лютеница, че ще се запитате защо догодина да вися над тавата с часове и да бъркам след като е толкова лесно :-D И така спряхме да приготвяме лютеница.

Жената преди няколко дена разчиствала килера и намерила едно бурканче. Така че ще ви зарадвам и със снимка. :-D

Прикачен файл

IMGP3841.jpg
huliganka - специалист
stiv1961 написа:
Необходими продукти
80 бр. печени червени чушки
2 ч.ч. винен оцет
1 ч.ч. олио
1/2 ч.ч. сол
1/2 ч.ч. захар
500 г моркови
2 бр. глави чесън
1 връзка кервиз
Начин на приготвяне
Чушките се обелват. Морковите се нарязват на колелца. Чесънът се обелва и нарязва на едро. Кервизът се измива и нарязва. Всички зеленчуци се смесват и заливат с оцета, олиото, захарта, солта. Престояват 3 часа. Пълнят се бурканчета и се запечатват. Стерилизират се 20 минути от момента на завирането на водата.
:2thumbs:
Точно тази рецепта за 80-те чушки е лично изпробвана и стават просто да си оближеш пръстите :-D
filmatoplo - майстор
Днес жената направи буркани печени зелени чушки- Рибки май се казват :? :) , нареди ги в бурканите печените чушки ,сол по лъжичка на бурканче и ги заля със сварен разтвор от 1 килограм захар и 1 кило оцет :) . Преди малко ги опитах с боба :tonqe: така разяват .
Mega - специалист
И така, готов съм с първите ми собствени чушки в буркан. Само дето колкото и да редях, не мога да кажа, че вътре не е останало въздух? Иначе изглеждат доста добре след стерилизирането. Капачките са вдлъбнати. Дали този въздух вътре ще ми направи проблем?
VLADO66 - майстор
Няма,иначе трябва да ги правиш във вакумна камера или открития космос/обаче там ще се одървят и няма да можеш да ги наредиш в буркана и да ги стерилизираш/ :-D
тонито68 - напреднал
Mega написа:
И така, готов съм с първите ми собствени чушки в буркан. Само дето колкото и да редях, не мога да кажа, че вътре не е останало въздух? Иначе изглеждат доста добре след стерилизирането. Капачките са вдлъбнати. Дали този въздух вътре ще ми направи проблем?
Аз заливам чушките /в нашият край казваме пипер/ със сока, който се отделя в съда в който ги задушавам след печенето. Интересно е, че стига точно за всички буркани. Така не остава въздух, стават сочни, а и самият сос е вкусен.
kolev_k - специалист
Нека и аз да се вмъкна в темата.Извинете ме!Почти целия фризер(комбиниран хлад.и фриз.)е пълен с печен пипер и патладжан-обелени без никакви консерванти,сол и др.Мога ли да ги размразя и консервирам в буркани,че да си освободя фризера?И по какъв начин?Т.Е. как да ги "осоля"равномерно с консерванта.И какво да ползвам за консервант-аспирин,някакъв купешки?Колко сол да слагам?Благодаря предварително!
  • 1
  • 2

Тема "Печени чушки в буркан?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: