• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
radius - майстор
Срам-не срам ще се изложа с едно питане. Да не се окаже само фолклор.
При топлене с разни уреди като сухи радиатори, калорифери, се казва, че изсушават въздуха. И може да се ползват овлажнители, вкл. и разни консервни кутии, пълни с вода и закачени на радиатора. Да се изпарява водата от съда и да овлажнява.
Питам аз, тоя калорифер като изсушава въздуха, къде отива влагата, не съм видял да капе отдолу?
(Не говоря за печки на дърва и климатици.)
radius - майстор
Тази статия е писана от някой, за който е по-неясно от мен. Обяснено е страшно несистематично, с противоречия и т.н. Демек нищо не разбрах, пък не е като да не съм чел тежка литература.
inspo - майстор
Топлото малко или много бяга навънка, а с него вероятно и влагата.
ivanovbg - майстор
Обяснението е лесно. Всичко е относително. Просто казано - относителната влажност на въздуха е правопропорционална на количеството пари във въздуха и обратно пропорционална на температурата му. Де факто като проветряваш вкарваш студен въздух с определено количество вода. Да ама после този въздух го затопляш, а водата си остава същата. Понеже е обратно пропорционална зависимостта от температурата, неговата относителна влажност намалява. Де факто става по сух :wink:

Комфортната влажност е баланса на влага която се изпарява от дробовете ни. Издишваме въздух с определена влажност и се чувстваме комфортно когато влажността на издишвания въздух е близка до тази на околната среда с малки корекции. Ако ни е топло се чувстваме по добре в малко по сух въздух защото чрез изпарението на влага от дробовете се отърваваме от излишната топлина на тялото. И обратното - при студено време ни е по добре с леко завишена относителна влажност. Така не губим много топлина с дъха си.

Комфорта зависи и от физическата активност. Доста от хората се оплакват от сухия въздух през нощта без да обръщат внимание на това , че през деня не им пречи. Това се дължи на факта , че когато се движим ние имаме в повече топлина която изхвърляме чрез изпарението в дробовете. В този случай 40% относителна влажност е в зоната на комфорта и лесно влагата я наваксваме с чаша вода, но като заспим... Тогава топлината става кът защото метаболизма се забавя и тази 40% влажност става ниска. Ефекта е на сутринта с изсъхнало гърло. Влажността в спалнята трябва да е около 60-65%. Понеже трудно се постига в различните стаи да има различна влажност, в съответствие с гореказаното е по лесно и икономически по изгодно е да намалим температурата. Така относителната влажност от 40% при 25градуса през деня ще стане 60-65% при 19градуса през нощта. По този начин винаги ще сме в зоната на климатичния комфорт :wink:
Е има вариант с овлажнители, но трябва да гарантираш нужната влажност и температура непроменени през нощта.

:partyman:
kozl - майстор
Да обяснението се крие в относителната и абсолютната влажност. И ако абсолютната влажност е отношение на въздух и разтворена вода, то относителната влажност е отношение на пределна абсолютна влажност и моментна абсолютна влажност. Така колкото по-близо относителната влажност е до 100%, значи достига пределната абсолютна влажност, при която въздуха не може да разтваря повече вода.
Така че ако търсиш водата в стаята тя си е там във въздуха. Като отвориш прозорците сега зимата и смениш (проветриш) въздуха със студения от вън, то външния въздух с неговата много по-ниска температура е разтворил по-малко вода и така с новия въздух в стаята ще имаш по-малко съдържание на вода в същия обем. Същевременно отоплителните уреди загряват сменения въздух и с това се повишава капацитета на въздуха да поема вода и въздуха почва да изсушава.
По друг начин сравнено относителната влажност е ориентировъчна влажност за капацитета към поемане на вода от въздуха.
Акогато си сушиш косата с духалка, просто местиш водата от главата във въздуха в стаята :wink:
radius - майстор
Мерси за подробните разяснения. Отговориха и на някои въпроси, за които не съм се замислял. Особено за субективното усещане за влага.
Някои питания по горните обяснения:
1. Означава ли, че затопляйки въздуха в стаята, се променя само относителната влажност, а абсолютната- не? Тъй като влагата, като количество е една и съща.
2. Ако разглеждаме стаята като затворен обем, при затопляне как става така, че влажността, макар и относителна пада? Да , променя се способността на въздуха да задържи вода, но конкретно как става това на молекулярно ниво?
lov - майстор
Ето ти една графика в която може да видиш при каква относителна влажност какво количество вода в грамове има в единица въздух при различни температури. И как ще се промени относителната влажност само при промяна на температурата на същия въздух при запазване на абсолютната. Тоест нещо което всеки ден става в нашите домове.
Те това дава и обяснение защо климатиците отделят кондез, а и на същия принцип работят и истинските влагоабсорбатори.
Прикачен файл:
mollier-h-x-diagram_01.jpg
mollier-h-x-diagram_01.jpg (99.28 KиБ) Видяна 5831 пъти
А относно как и защо става на молекулярно ниво е доста сложно за обяснение и е нещо което няма как да промениш ако те интересува точно това. Ще трябва да го приемеш като физичен закон на природата в която живеем.
Gnus - специалист
Определено количество вода (пара) може да се разтвори във въздуха - точка на насищане. Но като се затопли въздухът, тази точка се вдига. Затова относителната влажност намалява - това е делът на наличната влагата към количеството на насищане.
Защо човек усеща тази промяна - защото при по-ниска влажност въздухът по-бързо "дърпа" влагата от дишането.
По-молекулярно от това не мога да обясня.
8180 - майстор
radius написа:
Питам аз, тоя калорифер като изсушава въздуха, къде отива влагата, не съм видял да капе отдолу?
Дискутирано е многократно, но за добро разбиране е нужно по-внимателно вникване.
Цитираната статия е отврат.
Най близо до до истината е мнението на Колегата kozl.
Обикновено давам това кратко изложение, където, ако се вникне в диаграмата, нещата се наместват.

Като допълнение към колегата, бих споменал, че Абсолютната влажност затова е "абсолютна", защото трудно може да се измени и ЕДНОЗНАЧНО характеризира влагата във въздуха - калориферът на питащия НЕ изсушава.
За да се промени Абс. влажност е необходимо активно осушаване или смяна/смесване на въздуха с друг с по-ниска влажност. Грамовете вода във въздуха НЕ СЕ променят от нагряване/охлаждане, видно от хоризонталните линии на упоменатата диаграма.


Относителната влажност е по-популярна, защото по-лесно (масово) се мери и отразява прилично нашите усещания, но ЗАВИСИ (променя се) от другите фактори.
Например: По диаграмата въздухът с 10g/kg, при 16оС е наситен (Точка на росата, 100% Отн. вл, кондензира). СЪЩИЯТ този въздух, със СЪЩАТА Абс. вл., при 36оС, ще има 30% Отн. вл.
Независимо от нагряването, АКО намери допир с 16оС пак ще кондедензира.

Ако обменим (проветрим, осушим) до 5g/kg, за този НОВ въздух Температурата на оросяване ще бъде едва 6оС.

Няма да е преувеличено да се каже, че Абсолютната влажност (и пряко свързаната Точка на росата) е ЕГН-то на въздуха. Зад океана го има в МТО прогнозите.

П.П. Изпревари ли са ме в същия дух докато писах.
Молекулярното ниво не ми е ясно, но предполагам е свързано с по-голяма подвижност на водните молекули, която не им позволява да се "слепят" в капки роса при същата концентрация.
  • 1
  • 2

Тема "Как се изсушава въздуха в стаята" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: