• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nikigada - специалист
Здравейте когато имаме две помпи за принудителна циркулация към общ котел но двете помпи са различни т.е. по мощност и дебит съответно едната захранва двуетажна къща а другата едноетажна не е ли по добре да се монтират на изходящата т.е топлата вода на котела?

Благодаря!
Palawnik - специалист
А каква ще е температурата на водата и за каква са помпите????
nikigada - специалист
Помпите са за циркулация на вода в система за отопление на твърдо гориво температура макс 85-90 градуса!
nikigada - специалист
Никой ли не знае как се свързват две различни помпи в обща система за отопление доколкото разбрах се слагат възвратни клапани след всяка от тях като се монтират на студената вода! Така ли е според вас?

Благодаря!
LazarGanev - "Велик майстор"
При това положение най-добре е с топлообменник
nikigada - специалист
Какво ще рече това? Не може ли да се свържат едната към единея кръг другата към другия и се събират след това в колектор на входа на котела?

Благодаря!
nikigada - специалист
Нещо ми се струва че си се объркал!
benx - специалист
Системи с две и повече помпи се използват много отдавна,но предимно в инсталации с повече кръгове и топлообменници/радиатори/Принципа на свързване е следния:
1.Основната помпа се подвързва на входа на котела/обикновенно на студената линия/
2.Към всеки кръг се подвързва допълнителна помпа по стандартния начин.
По този начин се постига оптимално управление на всички кръгове в по-големи обекти,но трябва предварително да се направят изчисления,относно мощностите на помпите.
nikigada - специалист
За два кръга не става ли само с две помпи! Специалист ми каза че след всяка помпа е необходимо да се постави възвратен клапан и по този начин помпите не си влияели!

Така не може ли да стане според вас?

Благодаря!
benx - специалист
В основата на първично/вторичната принудителна циркулационна система,стои идеята за кръгово движение.Ще се опитам да дам един прост пример.
Представете си колелото на панаира, по което автомобилите се движат само в една посока,но винаги могат да хванат една от четирите посоки.Колелото играе роля на първичния кръг,а останалите четири посоки/платна/ са вторични кръгове,по които движението е двупосочно.На входа на всяко едно платно се поставя по една бариера/ циркулационна помпа/.Когато бариерата е вдигната/помпата работи/ колите минават,когато е спусната потока се отклонява в друга посока.
Точно по този начин е организирана първично/вторичната хидравлична система.Под действието на главната циркулационна помпа монтирана на входа на котела,топлоносителя/водата/ циркулира по първичния кръг постоянно,а при включване на помпите на вторичните контури се насочва в съорветния контур и след това отново се връща в първичния/главен/
Надявам се да съм го обяснил смислено, но навремето когато я учех тази наука имаше един руски професор,който нагледно обясняваше така ситуацията.Ще се опитам да кача и някои нагледни материали.
  • 1
  • 2

Тема "Свързване на две различни циркулационни помпи!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: