Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
Имаме котел Immergas Victrix Major 28TT. Котела е двуконтурен и съответно топли и къщата, и битовата гореща вода. Докато е в режим зимен режим си седи в режим на отопление за подовото (дори да са затворени всички кръгове на подовото) и като се пусне вода от чешмата минава в режим за БГВ.

Това което наблюдавам е, че преминаването от единяит в другият режим отнема много време. Пускаме водата от чешмата и докато дойде топлата вода минава половин минута. Изключително дразнещо е, а котела е монтиран с 3м тръбен път до чешмата в кухнята.

До скоро плана беше да се сложи електрически малък бойлер който да захрани кухнята и котела да се ползва само за къпане. Обаче се замислям за по-удачно решение като обемен бойлер със серпентина. Не съм наясно с този котел мога ли да захраня такъв. Вариантите които мислех са следните:

1) Оптимизиране на настройки за да се намали това забавяне за БГВ. Остава обаче притеснението има ли такива настройки и дали въобще е удачно. Очаквам преразход на газ за кратките пускания от по 3-4 секунди каквито са 95% от пусканията на топла вода.

2) Подвързване на серпентината към кръга за подовото. Ще трябва управление което да променя температурата на топлоносителят и вентил който да пренасочва потока към бойлера за да може да работи тази работа. А бойлера май няма опция за промяна на температурата на топлоносителят в тази конфигурация.

3) Да използвам изхода за БГВ и да свържа там серпентината. С една помпа ще върти водата през котела и ще я връща обратно на входа му. Само дето не съм наясно това дали е валидна опция и дали няма да докара други проблеми. Премахва се нуждата от електроника - котела си има копче което задава температурата на този кръг. Но пък този кръг не е предвиден за такива цели и отделно, че е за 1/2 тръби. Тук управлението не ме притеснява - правил съм вече подобни самоделни решения и то ще е елементарно.

Та моля хората с опит за съвети. Притесненията са ми един път за живота на механиката която работи при смяна на двата режима на котела и втори пър както се случва с тези постоянни краткотрайни паления на горелката. Липсата на комфорт е на последно място за момента, но се търси разумно решение което да покрие всичко.
fbr - майстор
Вариант 3 е с тривиално приложение, но не се ползва серпентина, а направо се върти БГВ с помпа от входа към изхода на бойлера, като помпата се пуска от терморегулатора на бойлера, а котела сам си се включва от датчика му на поток.
brum - майстор
fbr написа:
направо се върти БГВ с помпа от входа към изхода на бойлера, като помпата се пуска от терморегулатора на бойлера
Може ли малко подробности. Че схванах част от идеята, но не разбрах от къде на къде върти помпата. Ако е с картинка/чертеж ще е най-добре, но и на по-подробно обяснение ще съм благодарен.

И ако се взема водата от входа на бойлера какво се случва с предпазният клапан за налягане? Че той май е и еднопосочен. Но реално може да се премести леко в страни и да си върши работата на входа за студената вода на бойлера който е от воропровода.

Я да видя правилно ли си ги представих:
1) На входа на бойлера тройник. Връзват се водопровода през предпазният клапан и входа на помпата.
2) На изхода на бойлера тройник. Връзва се към тръбите за топлата вода и изхода за БГВ на котела.
3) Помпата взема вода от входа на бойлера, прекарва я през котела и а връща през изхода на бойлера.

При това свързване само ме притеснява дали при пускане на топла вода цялата ще минава през обемният бойлер или част от нея ще завърти през газовият котел. Тук евентуално може да се сложи един електрически сферичен клапан, но се надявам да не е нужно...

Рязко се съгласих за серпентината. Тя само усложнява нещата. При все, че в серпентината и вътре в бойлера водата е една и съща серпетината е излишна.

И за да е пълен комфорта - термостатичен смесителен вентил на входа на тръбите за топла вода. Той ще гарантира постоянна температура без флуктуации. Примерно ако се включи помпата и котела да елиминира промените на температурата по тръбите.
fbr - майстор
пон ное 29, 2021 5:42 pmbrum написа:


При това свързване само ме притеснява дали при пускане на топла вода цялата ще минава през обемният бойлер или част от нея ще завърти през газовият котел.
Не се притеснявай,хидравличното съпротивление на топлооменника в котела сумирано с това на външната помпа е много по голямо от това на бойлера.
brum - майстор
Добре. Ще се пробва. Ако не се пуска котела при този режим на работа ще си се ползва така.

Този начин на свързване практика ли е или е по-скоро трик?
brum - майстор
Зачетох се още малко. Потърсих съпротивление на кръга за БГВ на котела за да придобия идея каква помпа е нужна, но не откривам информация.

Може ли съвет за такава работеща инсталация и компонентите по нея. Каква е помпата там?

Иначе това което смятам е, че при 24kw максимална мощност на котела и вода която се загрява от 10 (да кажем, че на толкова идва от входа на бойлера) до 60 градуса, то дебита не трябва да е над 8л/мин (0.5м3/ч). Изглежда като почти всяка циркулационна помпа за БГВ на 1/2 да върши работа.

Другото което се опитвам да измисля е какъв да е обема на бойлера. Правилно ли разсъждавам, че и с малък ще стане. Защото в момента в който почне да пада температурата ще се включи помпата и реално на изхода след термостатичният смесителен вентил пак няма да пада под зададената температура.

50 литра бойлер ще се пълни за към 10 минути. Т.е. няма да е нужно да се съобразява подгряването на бойлера с моментите в които няма отворени кръгове по подовото.
fbr - майстор
Правилни са ти разсъжденията, за помпата няма специфични изисквания, каквато имаш подръка, бойлера, какъвто има на място. Само малко тръба, фитинги, малко жица да свържеш помпата на мястото на нагревателя на бойлера, и това е. Не знам дали е трик този начин на връзване, но е писано тук много отдавна, не е нещо велико. Ако се разтърсиш по-сериозно, със сигурно ще срещнеш публикации относно начина.
brum - майстор
Ми действам.

Помпата е заръчана. Грундфус, циркулационна за вода с 1.2м воден стълб. Термостатичният смесителен вентил също е заръчан.

А бойлера - един Bosch 50 литров бях взел с идея да топля вода на ток, ама сега ще се ползва за други цели. Пък ако в даден момент аварира котела ще имаме алтернатива за БГВ, защото бойлера си има нагревател. Гаранцията подозирам, че няма да я признаят като видят предпазният клапан на друго място и разкачените кабели, ама здраве да е.

Обмислям как да го закрепя на стената, че тоя гипсокартон хич не ми харесва за бойлер, но това е за друга тема. Най-вероятно ще сложа гръб от МДФ или ПДЧ който да носи товара.
unicata - специалист
да питам и аз почти по същата тема, интересува ме ако имам вече изградена циркулационна водопроводна система, с помпа за БГВ ще стане ли номера да въртя топлата вода през котела, че останах с впечатлението че за да грее водата котела трябва да спре парното и да превключи на топла вода, а датчика е по налягане без температура до колкото разбирам, което значи че водата ще изстива в циркулиращата система. Така ли е?
има ли начин да се направи тоя мач без бойлер, че малко се губи май идеята на двуконтурен котел ако трябва през единия контур да му връзвам бойлер. Питам защото тръбния път е около 15м до най-далечната точка и рециркулацията си е задължителна.
Всички двуконтурни котли ли спират парното докато греят вода?
fbr - майстор
вт ное 30, 2021 12:39 pmunicata написа:

Всички двуконтурни котли ли спират парното докато греят вода?
И едноконтурните даже. Само когато серпентината на бойлера е свързана като радиатор имаш едновременно загряване, на такава постановка вече се смята за архаична.

Тема "Двуконтурен газов котел и обемен бойлер за БГВ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: