• 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 32
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bulhomes2 - майстор
пет ное 15, 2019 8:32 amandy_forresite написа:
В каква степен коеф на преобразуване на един климатик е определящ за ефективността на работата на направената от него ТП
От тук нататък питанита са ми неясни, но дотук се присъединявам. До колкото рабирам въпроса е "що да купуваме голям климатик и вътрешното тяло да накараме да топли 4 стаи(да речем), като можем да си купим 4 по-малки и евтини климатици за всяка една от стаите?"

Преди време АнтонВМ ми прави ОВ проект за една вила. Ми термопомпата за 5 стаи в най-евтиния вариант беше 5000 лв. Отделно да и мисля външния кръг вода ли да е и от къде да я взема, или въздух, който си има проблемите при много минусови или плюсови температури. Никой не може да каже дали 5 климатика по 1000 лв (за тая цена вероятно ще са маркови) ще са по-икономични от най-евтината термомпа, която може да се намери в нета.
radius - майстор
И ще си сложиш в баните и коридорите климатици? А с хубава ТП и вода може да топлиш. Все пак говорим и за комфорт.
dilait19 - специалист
съб ное 16, 2019 12:31 ambulhomes2 написа:
пет ное 15, 2019 8:32 amandy_forresite написа:
В каква степен коеф на преобразуване на един климатик е определящ за ефективността на работата на направената от него ТП
От тук нататък питанита са ми неясни, но дотук се присъединявам. До колкото рабирам въпроса е "що да купуваме голям климатик и вътрешното тяло да накараме да топли 4 стаи(да речем), като можем да си купим 4 по-малки и евтини климатици за всяка една от стаите?"

Преди време АнтонВМ ми прави ОВ проект за една вила. Ми термопомпата за 5 стаи в най-евтиния вариант беше 5000 лв. Отделно да и мисля външния кръг вода ли да е и от къде да я взема, или въздух, който си има проблемите при много минусови или плюсови температури. Никой не може да каже дали 5 климатика по 1000 лв (за тая цена вероятно ще са маркови) ще са по-икономични от най-евтината термомпа, която може да се намери в нета.
Здравейте и от мен :prayer: Емо е ГОЛЕМ. Моите сезони зимно отопление спрях да ги броя, пет или шест, няма значение. С Емо създадохме моята ТП на основата на Дайкин FX50G3V1B, по телефона. Вярно е, че когато стане - 10С,на Дайкинчето му идва нагорно, но това е . Следващата ми стъпка ще е пробиване на 10-на дупки по 15 метра, за земно свързана ТП. Тъй наречените "дупки" сонди ги пробвам по метода на Роман Карпухин в Ю-туб е бъкано с такива методи за сондиране... И пак казвам, че Аз вода няма да видя, и после да се чудя къде да я изхвърля. На фона на света засушаване, пет кубични метра в час в канала.... ми идват в повече :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
съб ное 16, 2019 12:36 pmdilait19 написа:
На фона на света засушаване, пет кубични метра в час в канала.... ми идват в повече :partyman:
:thumbs:
Еньо 5 - помощник
пон ное 18, 2019 8:07 amLazarGanev написа:
Нещо си объркал темата май :?


Да, но как е станало си е мистерия за мен.
Последна промяна от Еньо 5 на пон ное 18, 2019 10:01 am, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
Нещо си объркал темата май :?
andy_forresite - майстор
Не намирам на какво налягане работи климатик с R32. Пише че налягането е подобно в това на R410а. Дотук добре, бих взел пластинчат за R410a, обаче топлинната мощност като кондензатор при R32 не я намирам :? с R407 e eдна, с R410a е друга, а с R32 :? Обмислям въздухарка с 8,5-9.0 kw топлинна при стандартни условия, с хл. агент R32 и инверторно управление. Какъв топлообменник фреон/вода да търся и на какво налягане трябва да издържа?
Имам двор, имам и кладенец на 4 м от мястото на бъдещата машинка, има и втори на 18 метра, но заради еконагласата ми се спирам на A/W с идеята под +3°С на околната среда да си стартирам RB-то. Наистина в тази суша и воден режим вече в няколко края на България не искам да си играя с друго.
шоп - майстор
Анди, направи си ТП вода/вода
Няма логика да имаш вода и да правиш въздухарка.

Много хора без да имат ТП говорят за 5м3/ч, но кога помпата работи час?
Моята е 5,2м3/ч, но работи 10 мин и 40-50 мин почива.

Ако някога водата пресъхне, режеш и монтираш въздушен изпарител.
Може и от самото начало да я направиш комбинирана.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон ное 18, 2019 9:27 amшоп написа:
Анди, направи си ТП вода/вода
Няма логика да имаш вода и да правиш въздухарка.
Напротив, логика си има. При положителни температури ( а то напоследък зимите са основно такива), ТП вода-вода няма никакви предимства, а има много повече недостатъци. Въздухарката има същия СОР, много по-лено се изработва, много по-лесно се инсталира, не иска никакво обслужване, за разлика от ТП вода-вода, а най-важното (освен обслужването) е, че въздухарката по никакъв начин не вреди на околната среда, а за ТП вода-вода изобщо не е сигурно. Всеки случай е различен, но може да има сериазно увреждане на околната среда, като се почне още от сондирането, по време на потреблението та и при изхвърлянето на отработената вода. Не искам да влизам в подробности.
шоп - майстор
пон ное 18, 2019 7:26 pmLazarGanev написа:
При положителни температури ( а то напоследък зимите са основно такива), ТП вода-вода няма никакви предимства
Съгласен, само, че температурите трябва да са над 13-14-15 градуса :-D

В момента сондажната вода при мен е с Т 15,2 градуса. Кипенето е 10,5 градуса, няма дефрост...

След месец навън ще е мека зима с околонулеви температури и кипенето при въздухара, ще е -5 в най-добрия случай, а водната ТП пак ще кипи на +10 и няма дефрости и загуба на енергия за да топлиш атмосферата.

Така че....
  • 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 32

Тема "Термопомпа phoenix" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: