Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivanovbg - майстор
нед май 12, 2024 9:27 pmmgbagera написа:
нед май 12, 2024 6:06 pmAndri01 написа:
" Затворена DB?" Значи е вдигала налягане? Предполагам не е било много,защото имаш около 4л. / тръбите до СК и неговия обем/ свободен обем в РС!?
В моя случай бойлера беше в мазето на първата сграда а панелите на втория етаж на съседна сграда. Тръбен път между 15-20м ф25 само в едната посока. ДБ съд канта и 2 серпентини на бойлера (нямам идея колко събират). Боша май събираше под 1л.

Ivanovbg питаш какво се е случило на боша ли. Ами пръсна му се една от тръбите. Разглобихме, залепихме и пак го пуснахме в експлоатация.
Някъде из форума бях качвал снимки ама надали още съществуват.
Според мен ДБ системата няма смисъл от такива дебели тръби. А и се затвърдява мнението ми, че фирмените колектори са само скъпи и съвсем икономични откъм матрял. Както казах моите турски алуминки са директно на водопроводно налягане. То е около 3 бара на филтъра в мазето а бойлера е на тавана - тоест на третия етаж. Де факто има не повече от 7метра денивелация. Това ще рече, че минималното работно налягане е някъде към 2,3 бара, а колко се вдига като загрява в предвид наличието на възвратен клапан и че бойлера е 400литра не знам. Никога не съм го мерил, но от факта, че така работят над 8г съм много доволен.
nautilus33 - майстор
Понеже няма смисъл да отварям нова тема, да питам в тази. Дали ще е проблем за колектора, в смисъл да не отчита правилно температурата и нещо да даде фира, ако покрия половината със засенчваща мрежа с цел по бавно да загрява водата. Идеята е когато ни няма няколко дни през най-топлите месеци, да не прегрява. Или няма да топли въобще в такъв случай?! Някой дали е пробвал.
Andri01 - майстор
Хората са го измислили - DB система!!!
LazarGanev - "Велик майстор"
съб май 25, 2024 11:02 pmnautilus33 написа:
Понеже няма смисъл да отварям нова тема, да питам в тази. Дали ще е проблем за колектора, в смисъл да не отчита правилно температурата и нещо да даде фира, ако покрия половината със засенчваща мрежа с цел по бавно да загрява водата. Идеята е когато ни няма няколко дни през най-топлите месеци, да не прегрява. Или няма да топли въобще в такъв случай?! Някой дали е пробвал.
Няма смисъл от такива гимнастики. Всеки соларен контролер има програма "Ваканция", при която контролерът включва помпата нощем или е облачно време, за да охлади бойлера и да може той на другия ден да има капацитет. Освен това соларната помпена група също има възможност за елиминиране на възвратния клапан, което дава същия ефект, само че чрез самоеолна циркулация, без ток
nautilus33 - майстор
Под контролер, диференциални термостат ли да се разбира, понеже освен него, друго нямам. Той е на Интиел и в упътването не видях да има такава опция.
Не виждам какво пречи да извършиш онова, което си намислил.
Закриваш колкото ти е на ум, но в онази част, в която не е сензорът за ДТ.
Така колекторът ще работи с намален капацитет.
Ако закриеш половинката със сензорът, помпата няма да включи, а останалата част може да достигне доста висока температура, критична за качествата на течността.

Мислил съм го същото, но моят е "контролер", с опция за охлаждане, пък и мен си ме блазни на дисплея да седи висок добив, макар загубен по късно.
Andri01 - майстор
Опция"охлаждане"!! Абсолютна тъпотия!! През деня ще топли бойлера от слънцето,през ноща-ще топли въздуха от бойлера!! А тока за помпата?! Една система или се оразмерява като хората, за да ги няма тези тъпотии или се прави елементарна DrainBack !
П.С.: Е, сутрин се качва човечето на покрива и да мята чаршафите върху СК - да не прегрява. Дано само да няма вятър...както в нечии глави!!
kozl - майстор
А колко kWh харчи помпата на ден?
LazarGanev - "Велик майстор"
пон май 27, 2024 10:21 pmAndri01 написа:
Опция"охлаждане"!! Абсолютна тъпотия!!
Andri01, престани да пръскаш обиди наляво и дясно, моля те! Старая се да ти подминавам постовете с обиди към съфорумци, но наистина прекаляваш!
nautilus33, не знам кой модел ДТ на Интиел имаш. Ако е ДТ1 - това наистина е един обикновен диференциален термостат, който сравнява 2 температури и пуска и спира помпата. Той не е предназначен за соларна система, може да се ползва за соларен контролер, но е много елементарен и не е за препоръчване. Погледни ДТ3.1 и нагоре (не им знам всичките модели) и ще разбереш разликата. Виж също и на Стил електроникс и на Техногама (Делта сол). Аз напоследък ползвам последния, когато трябва да сложа бюджетен - датчиците му са каквито трябва (Pt1000), менюто е добро, дисплея е добър, с големи цифри, виждат се отдалеч и постоянно се сменят двете температури - в панела и в бойлера и няма нужда да ходиш до него. да натискаш бутони, за да ги видиш. Не мисля, че заради едни 100-120лв си струва да се катериш по покривите.
Колкото до Drain Back - аз съм първият, който е писал очарован от тази система по форумите преди 20 години, уважавам избора на хора, които са си я направили, но ми идва в повече да ми казват колко съм тъп, че виждам по-далече от техния нос! Видял съм предимствата и недостатъците и съм преценил. Освен това работейки професионално съм длъжен да спазвам инструкциите в документациите за планиране/проектиране на съответния производител на панели, но досега не съм видял инструкции за ДБ система, сигурно защото инженерите от всички марки и те са тъпи. :cool:
kozl написа:
А колко kWh харчи помпата на ден?
10 часа по 20Wh = 200Wh, за 5 дни 1kWh=25ст
Освен това помпата никога не работи плътно 10 часа, но аз съм взел най-тежкия случай.
Andri01 - майстор
Извинявай,но целна на написаното не е била да те обиждам. А колкото до останалите двамата.предполагам четеш им глупостите.
А колкото до системете БГВ и охлаждането на СК ,смяташ ли го за умно решение? Това просто е неоразмерена система.
https://htproducts.com/literature/lp-585.pdf
Това е пълна инструкция и описание на фабрична DB система. Даже се продава и у нас,около 4500лв

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: