• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 29
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
burningice - специалист
да, пуснах ги на тройник влиза ф20 - излиза ф16 и ф16 . Лирата пари като се пипне но в банята не е особено топло а и котела е врътнат на 60 градуса
ironlady - модератор
Щом се нагрява лирата нямаш проблем просто нагревната повърхност на тръбните тела е по малка.Няма как да стане много топло при стоманената лира и изобщо при лирите.Те са по скоро за пречупване на въздух и са универсални :wink: /закачалка,сушилник и .др/
burningice - специалист
щеше ми се да го знаех по-рано :-(
ironlady - модератор
Ами никой не питал,но няма непоправими неща.Жив и здрав другото се нарежда :)
крум - специалист
Iron, един въпрос към теб, пък ако някой друг знае отговора, да не
се стеснява да се обади.
Системата ми е изградена по следния начин:
Колекторите са веднага след камината. Помпата е на студената (входящата), която влиза отдолу. От колекторите ми тръгват самостоятелни тръби към всички радиатори, както и към разширителния съд и към бойлера, които са на горния етаж. Тръбата към разширителния съд е първата, най-близо до камината, на топлия колектор. Веднага след нея е тръбата за бойлера.
Разширителния съд е на 40-50 см по-високо от бойлера. На бойлера имам 2 автоматични обезвъздушителя, както и на колекторите.

От 2 дни се опитвам да обезвъздуша системата и да подкарам бойлера. До сега с хиляди мъки успявам да го обезвъздуша и да подкарам циркулацията, но само ако са затворени отклоненията за радиаторите. В момента, в който отворя някой от радиаторите и бойлера пак остава на сухо, т.е. спира циркулацията и глътва въздух.

Идеи какво и как трябва да се направи/преправи?
ra4o - специалист
Бойлера с оригинална серпентина ли е или е слагана допълнителна такава към фланеца на нагревателя. При тези доработки, много трудно се обезвъздушава.
LazarGanev - "Велик майстор"
От къде може да го гълта този въздух - нали радиаторите са обезвъздушени? Сигурен ли си, че са добре обезвъздушени?
крум - специалист
Бойлера е на Елдом, с оригинална серпентина.
Радиаторите са обезвъздушени.
Пак да кажа, че бойлера е на горния етаж, както и разширителя и самия разширител е на 40-50 см по-високо от бойлера.
Нямам си обяснение от къде гълта въздух... то това е проблема - онзиден свалях горния обезвъздушител и допълних с фуния вода в тръбите. Радиаторите бяха затворени.
Веднага като се напълниха тръбите, циркулацията тръгна... ама като отворих радиаторите и пак спря.
fbr - майстор
Свържи разширителния съд на горния край на серпентината на бойлера с подходящ наклон и какъвто и въздух да влезе в системата ще си излиза през разширителния съд.А тези автоматични обезвъздушители съм ги изхвърлил всичките на моята система,тъй като съм с чугунени радиатори и в системата има много ръжда смятам ги за неудачно решение при такава система.
ironlady - модератор
Имала съм сблъсък с такива инсталации :)
1 вариант -преместваш отвореният разширителен съд някъде по системата на тръбната мрежа-примерно ако имаш лира в банята.Ниско долу на тройник.
2 вариант -правиш затворена система.
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 29

Тема "ще правя локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: