Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
За кривата не си ги разбрал нещата. Начална точка - това е изчислителната температура, при която се изчисляват топлозагубите са съответния регион. За Варна е -11, за София -15*С. Крайната точка е максималната точка, при която искаш да има отопление - обикновено се избира 20*С. Минималната температура на подаване, това е температурата в крайната точка - например при външна температура +20*С искаш да ти подава в радиаторите 30*С. Максималната температура на подава ще бъде при началната точка - избира се според големината на радиаторите. В твоя случай пробвай с 60*С, после можеш да коригираш. Засега остави всички термоглави отворени, но спъни максимално двата радиатора от секретните вентили - затваряш ги докрай и после ги отваряш на 1-1,5 оборота
Peter Ivanov - помощник
нед яну 10, 2021 1:47 pmLazarGanev написа:
За кривата не си ги разбрал нещата. Начална точка - това е изчислителната температура, при която се изчисляват топлозагубите са съответния регион. За Варна е -11, за София -15*С. Крайната точка е максималната точка, при която искаш да има отопление - обикновено се избира 20*С. Минималната температура на подаване, това е температурата в крайната точка - например при външна температура +20*С искаш да ти подава в радиаторите 30*С. Максималната температура на подава ще бъде при началната точка - избира се според големината на радиаторите. В твоя случай пробвай с 60*С, после можеш да коригираш. Засега остави всички термоглави отворени, но спъни максимално двата радиатора от секретните вентили - затваряш ги докрай и после ги отваряш на 1-1,5 оборота
За кривата - опитах се да коригирам, но 20 градуса е минимума, който ми позволява да задам за начална точка. Съответно 75 е максимум за крайна. Пробвах да намаля максимума(позволява до 40 градуса), но въпреки това не ми позволява началната да е под 20. И за тези легендарни секретни винили (всички за тях говорят), възможно ши е да са толкова секретни, че да не ги намирам? :rolleyes: Радиаторите са на Калдо.
LazarGanev - "Велик майстор"
Добре де, объркал съм понятията начална и крайна точка.Снимай изхода на радиатора
Peter Ivanov - помощник
Добре де, объркал съм понятията начална и крайна точка.Снимай изхода на радиатора
[/quote]

Ето, това са май? Само да уточним, намалям тези, освен в помещението на ct 200, нали? Идеята е да достигат по-бавно желаната температура, при положение, че са по-топли по принцип, доколкото разбирам. Повишававм макс. подаваща температура от котела на 60*С. Кривата пипам ли я последно?.
Прикачен файл:
Screenshot_20210110_145550_com.android.gallery3d.jpg

Прикачен файл

Screenshot_20210110_145550_com.android.gallery3d.jpg
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами аз не знам как работи при тази крива :? . Секретните май са ICMA?
Peter Ivanov - помощник
нед яну 10, 2021 3:05 pmLazarGanev написа:
Ами аз не знам как работи при тази крива :? . Секретните май са ICMA?
Да, ICMA. Да връткам ли двата радиатора извън стаята на ct200? А за кривата и аз не мога да си го обясня, но повече се притеснявам, че ти не можеш. :shock: :-D Но температура 75*С не е възможно за горна граница. А за Бургас как са границите?
LazarGanev - "Велик майстор"
Притвори крановете в по-топлите стаи, вдигни температурата на 50*С и нека работи, докато мислим за СТ200.
Начална и крайна точка на кривата ти затварят температурният прозорец на водата, която ще се стреми да подава контролера, от най студеното време, до тогава, когато няма да ти е нужно отопление. Примерно от -11 до +20, както спомена Лазар.
Спецовете го наричат еквитермично- според външната температура, а Лазар обяснява при какви външни условия се случва това.
Просто трябва да си нагодиш настройките, за да ти е комфортно.
Моят пример е, че съм задал при -20 навън, контролер да ми приготвя 65 градуса отоплителна вода, а при +20 тя да е 30 гр. В моят контролер се задава и "инерция" на сградата. За солидни е 30 часа, за палатки е 0 часа.
Когато Т навън трайно подмине 20 градуса, контролерът изключва отоплението. В момента се подава вода с Т 44 гр., като това е повече от достатъчно за комфорта у дома. Термоглавите регулират допълнително, като съвсем леко ограничават температурата в стаите.

Възможно е тези 40 и няколко градуса да не са ти достатъчни, при минимална външна, затова си посъветван да я вдигнеш и да наблюдаваш.
Съответно вдигни и минималната! Никой не се топли с 20 гр. вода, особено с радиаторно отопление.
Никой не може да ти даде точни настройки. До тях ще достигнеш сам, постепенно.
Peter Ivanov - помощник
нед яну 10, 2021 3:37 pmLazarGanev написа:
Притвори крановете в по-топлите стаи, вдигни температурата на 50*С и нека работи, докато мислим за СТ200.
Действам. А междувременно виж на какво се натъкнах в ръководството на котела:
Прикачен файл:
Screenshot_20210110_154756_com.android.gallery3d.jpg
Прикачен файл:
Screenshot_20210110_154749_com.android.gallery3d.jpg
Явно границите са автоматично настроени на -10*С и +20*С, това в приложението са температурите на подаване при съответните граници? Започвам да се обърквам.
Peter Ivanov - помощник
нед яну 10, 2021 3:48 pmТрифон П.Трифонов написа:
Начална и крайна точка на кривата ти затварят температурният прозорец на водата, която ще се стреми да подава контролера, от най студеното време, до тогава, когато няма да ти е нужно отопление. Примерно от -11 до +20, както спомена Лазар.
Спецовете го наричат еквитермично- според външната температура, а Лазар обяснява при какви външни условия се случва това.
Просто трябва да си нагодиш настройките, за да ти е комфортно.
Моят пример е, че съм задал при -20 навън, контролер да ми приготвя 65 градуса отоплителна вода, а при +20 тя да е 30 гр. В моят контролер се задава и "инерция" на сградата. За солидни е 30 часа, за палатки е 0 часа.
Когато Т навън трайно подмине 20 градуса, контролерът изключва отоплението. В момента се подава вода с Т 44 гр., като това е повече от достатъчно за комфорта у дома. Термоглавите регулират допълнително, като съвсем леко ограничават температурата в стаите.

Възможно е тези 40 и няколко градуса да не са ти достатъчни, при минимална външна, затова си посъветван да я вдигнеш и да наблюдаваш.
Съответно вдигни и минималната! Никой не се топли с 20 гр. вода, особено с радиаторно отопление.
Никой не може да ти даде точни настройки. До тях ще достигнеш сам, постепенно.
Благодаря за включването! Ще опитам да вдигна на 30*С началната.

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: