Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
По принцип Атмоса е с добър топлообменник , 95 % от котлите които съм монтирал са Атмоси , въпрос на избор , а колко пелети ще гори горелката Грейко -поне тя доста се съобразява с потребната топлозагуба на сградата , среден разход 1 кг на час .
joro39 - специалист
в същия сайт.
Прикачен файл:
kotle-009-01.png
kotle-009-01.png (72.11 KиБ) Видяна 1963 пъти
шоп - майстор
Който мисли логично и е запознат с хода на газовете в пиролизният атмус ще си извади сам мнението къде трябва да се монтира горелката.

Аз дадох жокер, че се изработват чешки фабрични горни врати за горелка точно за този вид атмус.
Това че в Бг някой ги монтира на долната врата нищо не значи. Има хора, които правят огнище под атмуса като на Виадрус, но това не означава, че това е правилният евтин и с макс КПД монтаж.

Всеки има глава на раменете си.
Christo - майстор
Виж сега колега, тази снимка и други я публикуваха. Именно за нея писах, че е за котел с двойно предназначение. Горелката духа там, където нормално са цепениците. Няма да можеш да запалиш на пелети, ако вътре камерата е пълна с цепеници. Но самите чехи са си сложили горелката най-отдолу на пелетните си котли. Как ще се работи с котела? Първо пълниш цепеници, после чакаш да изгорят, това са няколко часа. После отиваш и пускаш горелката. Може в мен да е причината, но не разбирам какъв е смисълът. Ако имате дърва при изгодни условия, защо ви са пелети? И обратното: Ако може да си позволите финансово пелети, защо ви са дърва? Ако не се има предвид цената, пелетите са сто пъти по-удобни. Те за това са и по-скъпи.
filmatoplo - майстор
:) Снимката я остави , не се изключва грешен фотошоп .Аз да не съм малоумен че като премеря колко санта свободно место остава между горивната глава на горелката и тавана на горната камера , около 5-7 сантиметра -как ще се развие пламъка във височина , освен това клиентите ми преди да им монтирам гореките на долната врата и да стане един идиален продукт -се обаждаха в Ерато и в други фирми , никой не беше и чувал за монтаж на горелка на Атмос , както и да е .Удачно е само с тубусна горелка на горната врата , тип Фероли и подобни .Начина който аз правя -обхваща на 100% двете камери и се постига добро кпд , Атмоса става триходов . :wink:
шоп - майстор
filmatoplo, покажи поне една ТВОЯ снимка на такъв монтаж
Не казвам, че не е невъзмочно, ами че не е практично , с по-малък КПД става котела. Пиролизата отива на кино. Атмус с долна горелка не можеш да го ползваш пиролизно на дърва. Нима стотиците може би хиляди чехи с атмуси и пелетни горелки да са глупави?

При монтаж да горната врата, пътят на димните газове е по-дълъг и котела става универсален и на дърва и на пелети.
lz2skt - специалист
Логично ако е на горната врата пламъкът трябва да отиде надолу и да мине през форсунката(русизъм) после през топлообменника и да излезе през димохода...на долната врата предполагам се прегражда отсекът за дърва и за това става труходов...а отвора за първоначално запалване на дърва(за окъсяване хода на газовете)се затваря....мога само да гадая....пиролизни котли съм виждал само в нета.А и ако котела работи комбинирано ще се загрее много корпуса на пелетната горелка докато гори на дърва и може по нея нещо да се прецака предполагам.
LazarGanev - "Велик майстор"
Още като излезе първата горелка на Ерато, в гаранционната ката имаше списък с котли, които са одобрени и се препоръчват за монтаж на горелката - политиката винаги е билаклиента да е доволен, а не продажба на всяка цена. Атмос е в този списък, но Атмос има много модели и всеки модел имаше препоръки за начин на монтаж - при едни на горна врата, при други на долна врата, при трети странично. И въпреки всичко впоследствие, с увеличаваето на опита се появиха резерви и излязоха препоръки да се избягва пиролизен котел за монтаж на пелетна горелка поради по-ниско усвояване. Топлообменника на пиролизния котел е сметнат за работа на висока температура 85-90*С и трудно се вписва с температурите на пелетната горелка, която при 70*С започва да модулира. Аз съм отклонявал желанията на клиентите за монтаж на горелка на Атмос и нямам преки наблюдения, но си мисля, че добри резултати могат да се получат, ако горелката работи на доста по-малка мощност от номинала на котела
Christo - майстор
Изображение
Изображение

Това са само част от снимките на комбинирани котли от германската част на сайта на АтмОс. Който се интересува, има и други. И съм напълно съгласен с Лазар.
LazarGanev - "Велик майстор"
По-късно на базата на Атмоса беше създаден котелът 3Fera, като зад котела беше присаден допълнителен топлообменник от димогарни тръби с което се увеличава топлообменната площ и се увеличава КПД на котела до 93%. Горелката става излишна, а пелетите се подават и изгарят в горивната камера на котела. Та това е истински комбиниран котел, който превключва от дърва на пелети автоматично (дървата се палят ръчно). Малко се отклоних от темата, но това беше с цел още веднъж да обърна внимание, че щом се налага доработка на котела, значи не е идеално положението
Ето го тук

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: