• 1
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 137
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
mgbagera - специалист
Забравих да напиша че единственото нещо за което ме е яд е че не успявам да достигна температурите на Kuuuuul :-D




И най важното да не забравя да ви благодаря на всички които ми помогнаха със снимки и съвети за изграждането на системата! Благодарско на целия форум че е събрал толкова добри и гениални хора на едно място :partyman:
ivanovbg - майстор
Би ги достигнали повече ако наклона ти беше 25-30 градуса.
kuuuuuul - майстор
Всичко е супер,няма за какво да те е яд защото аз съм с три колектора.Недей да сменяш бойлера 200л си е добре и за зимата когато има слънце. :partyman:
п.п. Евала и че сподели резултатите.
Последна промяна от kuuuuuul на вт юли 28, 2015 8:39 pm, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
"...И най важното да не забравя да ви благодаря на всички които ми помогнаха със снимки и съвети за изграждането на системата! Благодарско на целия форум че е събрал толкова добри и гениални хора на едно място :partyman:..."
Прав си-много намаляхме гениите! Сааде тука сме се събрали! :partyman:
mgbagera - специалист
ivanovbg написа:
Би ги достигнали повече ако наклона ти беше 25-30 градуса.


Ако не греша и неговите са на 50-55* :?




Куууууууул а другия ти 200л. бойлер с колко панела е?
А и на предишната страница беше писал 3 колектора 80*С,
2 ти правят 70*С а накрая като остави само един колеектор беше стигнал 60.
Е та за завиждане си е :mrgreen:




П.П: Да уточня че за порви път се занимавам с таково нещо.
До преди един месец ако ми бяхте показали две различни тръби не можех да кажа коя какъв размер е :|
За първи път лепих и ПП тръби и като видях че не е сложно си смених всички тръби в банята :)
Общо взето много работи научих покраи този проект.
kuuuuuul - майстор
Другата с-ма е 3кол. (два медни и един алум. турски) с 150л + 80л бойлери и доста дълъг тръбен път(около 40м) там тем. са с около 8-10гр по ниски.
mgbagera - специалист
Забелязах че при изключена помпа колекторите се загряват до 92-95*С
По висока температура не съм ги виждал да правят.



За сравнение едни комшии си сложиха колектор малко след мен.
1 колектор на Сънсистем 2,6-2м.
120л. Неръждаем бойлер на шишков
Системата е под налягане и е монтирана от техен познат параджия.
С медн тръби.
-------------------
Цена 2800лв с монтажа.

После им съобщиха че ще им трябва и УПС та речи кажи 3000лв.
Трябва да ги питам какви температури държи.
lov - майстор
Andri01 написа:
"...И най важното да не забравя да ви благодаря на всички които ми помогнаха със снимки и съвети за изграждането на системата! Благодарско на целия форум че е събрал толкова добри и гениални хора на едно място :partyman:..."
Прав си-много намаляхме гениите! Сааде тука сме се събрали! :partyman:
Айде пък гении, човек се учи докато е жив стига да има мерак.Аз дали съм ти помогнал с нещо не знам пък дори и не се включвам към групата. А форума е за това който не може да схване, тука да пита. Та като гледам в една тема от миналата година доста си се подготвил предварително и успеха ти е на лице.
Иначе аз поне сто пъти до сега съм се заричал да не пиша в темите щото ми омръзна да повтарям едно и също ама то сърце не трае.
За този който се е заразил да гони слънцето цяр няма. Все ще му е малко и все ще виси по покривите да доискусорява нещо.
:partyman:
saraneron - специалист
Пиши ,пиши.Така като гледам показанията на колегата, започвам да си мисля че с ТУРСКИ АЛУМИНКИ+ пропиленгликол +дизайна на систената на колегата ЛОВ ,но херметически затборена е едно отлично решение,което може да се окаже по-добро и от ДБ поради факта,че не е капризна откъм тънкостите в изграждането на ДБ и едно много важно предимство,не се притеснява от малък напор на помпата .Помпата може да е и с 1 метър напор и пак ще си работи системата.Колекторите винаги са пълни с пропилен,но с алуминките повече от 150 градуса от това ,което чета по-горе едва ли ще вдигне при спряла помпа ,отделно пропиленгликолът кипва при повече от 180градуса ,което изключва необходимостта от изпразване на колектора при голяма жега и неработеща помпа,защото завирането С ТЕЗИ КОЛЕКТОРИ е практически невъзможно! В литературата се срещат обаче данни че се вдигат до 200градуса ,но за кои плоски колектори и каде не пише.Все пак очаквам Лов да сподели за някъкви измервания на градуси на колекторите при спряна помпа ,както и на недостатъци , които е отстранявал или са останали за доизглаждан и да видим дали идеята е работеща в смисъл,има ли опастност от завиране на пълен с пропилен алуминиев турски колектор .Ако не завират можем да продължим с извода:По сложностс дизайна на системата на ЛОВ е най елементарен ,няма изискване за напор на помпата ,обслужването е минимално, най малко елементи .Неудобство е монтирането на преливния ,,клапн,,над колектора, това според мен.С малко изменения може и да се елеминира този клапън, като се остави малко недопълнена системата така ,че да се прекъсне потока при спряла помпа,подобие на ДБ но с полупълни колектори и без дрениращ съд!Нощният кръговрат пак става невъзможен.Дори си мисля ,че много системи под налягане работят в този режим без собствениците им да знаят за това.Недостатък е, че ако тръбите са с малко сечение може да тръгне въздух по тръбите и става кофти!За ДБ С АЛУМИНКИ +ПРОПИЛЕН може да се помисли вариянт като ДС/дрениращият съд/ може да се постави и близо до горния ръб на панелите но на тавана и системата става като на Лов но с полупулни панели.Тогава изискването за помпата също стават минимални. Mонтажът изглежда малко по-лесен и на външен вид е по прибрано.Чакаме данни за температурата и тогава да видим дали това ,което е писано може да се реализира като ПЕРФЕКТНАТА БЮДЖЕТНА СЛЪНЧЕВА СИСТЕМА ЗА БЪЛГАРИЯ НАПРАВИ СИ САМ!
Стиви - специалист
Човек вижда само това, което разбира, а другото игнорира или го отрича.

Колко пъти Лазар ви каза, че една добре изчислена слънчева система от затворен тип никога не би прегрява и не се нуждае от обслужване. При това системата не се нуждае от ups или непрекъснато наличие на ток. Просто в един момент системата влиза стагнация и толкова. Колкото по-ниско ефективен( евтин) е панела, толкова температурата на стагнация е по ниска. Малко са случаите в които не е възможно да се сложат повече на брой нискоефективни панели, вместо по малко на брой скъпи високоефективни панели, изискващи излишно оскъпяване и усложняване на системата. Както е известно гениалните неща са прости!
  • 1
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 137

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: