• 1
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 137
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
1115 - специалист
Проблема идва от желанието на производителите да продават стоката скъпо. За това ги кръщават с невероятни "високоефективни" имена.
Имам май такава помпа йонос пико и освен, че е красива е и много скъпа. Вярно ще пести по едни 5...10W на час и погледнато в числа ..
0.01кw
9 часа работа
30 дена месено
0.20ст за киловат
0.01х9х30х0.20=0.54лв средна цена за месец.
Е средно месечна икономия от 0.54лв е смешно за помпа с цена 300...400лв.
Дотам с великите продукти.
Иначе е много компактна и красива.
Лошо е ако се повреди - едва ли има много възможност за ремонт като я гледам.
LazarGanev - "Велик майстор"
1115, Сметките ти са за 10Вт икономия, но има случаи на 50 или 70Вт разлика в разхода. При 3лв икономия на месец разликата в цената се изплаща доста бързо
kuuuuuul написа:
Лазаре отново си прав и съм съгласен с тебе. :partyman: Ако бях на твое място и аз бих правил същото,но тук говориме за направи си сам където човек може да си направи икономичен вариант.Мисля даже ,че с-ма за един бойлер,ако не си я направиш сам не е рентабилна именно по тази причина..
Унас системата е направи сам, пестил съм откъдето мога - панелите са 2 различни, каквито са изпаднали, единия беше замръзнал и спукан, другия със счупено стъкло, ремонтирани от мен, бойлерът е втора употреба, ремонтиран и обслужен, все още държи, макар, че ме дразни че е с една серпентина (впрочем клиента заради това го изхвърли), но помпената група е точно като на снимката от по-предния ми пост, чисто нова и изобщо не съм се колебал дали да си сглобя сам и всеки ден да гледам една грозотия (в жилището ми е, не е в мазе или таван)
Последна промяна от LazarGanev на съб авг 01, 2015 1:02 am, променено общо 3 пъти.
ivanovbg - майстор
100 месеца бързо ли е? Дали ще изкара толкова? :?
lov - майстор
Моля те не го смятай като заяждане но ми покажи този документ който забранява ползването на не електронни помпи или както там беше обяснил.
Само да не е някой рекал или казал че има такъв. Държа най вече да има всички атрибути на органа който го е издал.Фирмени и тем подобни не ме интересуват. Ако е такъв да ходят в лево.
Та и покажи и това за максималната температура а не мисля че беше 130.
Кво да се прави свикнал съм да гледам и запетайките в нормативните документи щото после лошо кат те изправят до стената.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами 270лв за Йонос Пико срещу 120лв за Но нейм са 150лв разлика. При 3лв на месец се изплаща за 50 месеца или 4 години, ако тока не се повишава. Да не говорим, че както казах по-рано тази голяма разлика в цената се получава, понеже едната фирма спазва изискванията на закона, а другата не ги спазва, а ние толерираме това неспазване купувайки полулегалния продукт - все едно купуваш калпави цигари без бандерол
LazarGanev - "Велик майстор"
lov написа:
Моля те не го смятай като заяждане но ми покажи този документ който забранява ползването на не електронни помпи или както там беше обяснил.
Само да не е някой рекал или казал че има такъв. Държа най вече да има всички атрибути на органа който го е издал.Фирмени и тем подобни не ме интересуват. Ако е такъв да ходят в лево.
Та и покажи и това за максималната температура а не мисля че беше 130.
Кво да се прави свикнал съм да гледам и запетайките в нормативните документи щото после лошо кат те изправят до стената.
О, lov, не ми се търси сега - това са европейски директиви като тези, които забраниха крушките с нажежаеми жички. От септември у нас влиза забрана да се продават конвенционални газови котли, неинверторни климатици и много други такива неща. Въпросният ти котел вече влиза в забрана :) . Като се заговорихме за Йонос пико и аз тръгнах да обяснявам високата цена се увлякох и не споменах, че всъщност съм монтирал само една такава и то случайно. Принципно работя с Грундфос, а техните аналози са 240лв за Алфа 2 лайт и 178лв за UPS2, като цената на последната стои много добре спрямо нелегалната конкуренция :)
Последна промяна от LazarGanev на съб авг 01, 2015 1:54 am, променено общо 1 път.
lz2skt - специалист
Гледам китайците не спят...копирали са чешките Инвена http://wigopump.en.alibaba.com/product/ ... Pumps.html
1115 - специалист
LazarGanev написа:
...
О, lov, не ми се търси сега - това са европейски директиви като тези, които забраниха крушките с нажежаеми жички...
Това в същност са регулации 641/2009 (EC) и 622/2012 (EC) към директиви 2005/32/EC, 2009/125/EC
и те касаят индекса на енергийна ефективност.
Сега не съм запознат с този индекс как се изчислява, но ми се струва, че разните му там Вило и Грундфос се опитват да продават скъпо "ВИСОКО ЕФЕКТИВНИ" ЕЛЕКТРОННИ помпи, които не подлежат на ремонт - мечтата на производителя.
С две думи - ползваш помпа за 270лв и като се повреди след гаранционния срок я хвърляш, както хвърляш носна кърпа.
И после тези компании се тупат в гърдите, как със заводите в Китай, които не са под контрола на директивите на ЕС и бълват милиони тонове ЦО и замърсяват зверски околната среда, са спестили много ток.....
Ще падна от смях.
ivanovbg - майстор
LazarGanev написа:
Да не говорим, че както казах по-рано тази голяма разлика в цената се получава, понеже едната фирма спазва изискванията на закона, а другата не ги спазва, а ние толерираме това неспазване купувайки полулегалния продукт - все едно купуваш калпави цигари без бандерол
Глупости, не можеш да ги сравняваш с цигарите. При ментетата не се спазва цялата технология на производство и затова са калпави. По скоро можеш да го сравниш с правите и кривите краставици :wink: Да не говорим , че закона е написан от някой мастит немец с цел да облагодетелства техните компании. Ако приемем , че в продукта Пико и Но нейм е заложена еднаква печалба- 30% ... Сам виждаш че работят по малко и печелят доста повече. За това са директивите.
шоп - майстор
radius написа:
Хахаха, пияници.
Я да ви питам, понеже разговора тръгна в тази посока.
Добавянето на пропилен гликол влошава или подобрява акумулиращата способност на водата? Понеже от форума съм останал с впечатление, че я влошава, а пък си писах с един англичанин ( инсталатор на ТП системи), та той твърди, че подобрявал акумулиращите свойства на водата.

Покажи му тези таблици на инсталатора англичанин :-D

В този ред на мисли се оказва, че пропилен глико, спирт и т.н намаляват значително КПД то на една слънчева система. Второ, оскъпяват го. Трето пропилен-гликола изисква отлична херметизация на всички резбови съединения. Миналата година на един познат системата работи 6 месеца с вода без загуби, но когато наля пропилен гликол, 50% от съединенията протекоха.

Вадя си извода, че ДБ система с вода и с вакумни тръби като на Евгений ще има максимално КПД

Прикачен файл

Теплофизические свойства воды.png

Прикачен файл

Пропиленгликоль.png
Пропиленгликоль.png (65.19 KиБ) Видяна 2299 пъти
  • 1
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 137

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: