• 1
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 137
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Halfdone - напреднал
Настана време да продължа с изграждането на дрейнбек системата. За момента имам 2 панела на Елдом по 2 квадрата и управление Натурела. Ще затоплят 200 литров бойлер с 2 серпентини.

Имам няколко въпроса:

- Тръбата да е неръждавейка DN12 ? (Някъде към 13м в посока.)

- Grundfos ALPHA2L 25-40 180 ще ми свърши ли работа, бойлера е в мазето, съда ще е в подпокривното под панелите.
Или някой модел Wilo, да речем WILO STAR-STG 15/6 е по-добре http://www.shop.bg-maistor.com/tzirkula ... 5-6-detail

- Колко литра трябва да е съда и това като модел удачно ли е https://www.jov.bg/product/509/solaren- ... -sv18.html

Мерси
Andri01 - майстор
Това са разширители за системи под налягане! DB системата е с отворен допълнителен съд! За предпочитане да е неръждаем или емайлиран.
Halfdone - напреднал
Здрасти, много уместна забележка.

Това дали ще свърши работа като модел и обем?
https://sunsolarbg.net/produkt/%D0%B4%D ... %BE%D1%80/

или от тези, уж имат обработка против корозия.
https://sunsolarbg.net/produkt/%D1%80%D ... %BC%D0%B0/
Andri01 - майстор
В общи линии-да,ще свърши работа. Моя ДС е с 4 тръби: изходяща/ долу/ ,над нея е връзката с мерителната тръба. Срещуположно-долу вход от СК горе-изход въздух към СК при спиране на помпата.
Halfdone - напреднал
Ясно, мерси. :thumbs:
За помпата някаква насока, коя от двете, няма значение или пък нито една?
Andri01 - майстор
Не мога да ти кажа,аз съм с 2бр. Грундфос 25-4 и ми вършат работа вече 7-ма година - към СК и към камината.
шоп - майстор
вт дек 04, 2018 11:53 amHalfdone написа:


Това дали ще свърши работа като модел и обем?
https://sunsolarbg.net/produkt/%D0%B4%D ... %BE%D1%80/

или от тези, уж имат обработка против корозия.
https://sunsolarbg.net/produkt/%D1%80%D ... %BC%D0%B0/
Вземи си неръждавейка. С другите ще береш ядове. Пълно-празно и тръгва корозията, която ще запуши всичко.

П.П. Аз дрениращите съдове си ги правя от 18 литрови неръждаеми канти от белазлкохолни. 20 ина лева е една такава бройка. Във форума съм показвал снимки как ги правя.
ivanov_km - специалист
От доста време обмислям варианта да се оборудвам със соларна система за топла битова вода. След много четене в крайна сметка избрах нейният вид, а именно:
1. Солар с вакумни тръби 15 бр. с височина на тръбата 180 см. и площ около 2,2 м2.;
2. Бойлер стоящ с обем 150 литра с една серпентина и ел. нагревател 3000W на Sunsystem;
3. Еднощрангова помпена група SG1 Grundfos UPM3 Solar 25-75 2-12 l/min;
4. Разширителен мембранен съд с обем 1/8 литра;
5. Управление за системата? Ето тук не знам на какво да се спра.
Семейството ни е 3 члено и смятам, че по-голямо количество топла вода не ни е необходимо. Вакумнотръбния колектор ще се монтира на плосък покрив, бойлера и помпената група в таванско помещение непосредствено под солара, а апартамента ми е непосредствено под таванската стая. По този начин ще са ми необходими много къси връзки за свързване на системата, като за връзки смятам да използвам гофрирана тръба от неръждаема стомана. Електронното управление смятам да го вкарам в апартамента за по-лесно боравене и наблюдение над системата. Сега наред идват и въпросите ми:
Към коя марка вакумнотръбни колектор да се спра. Гледам на пазара се предлагат основно Helis, Sunsystem и Nipon.
Избраната от мен помпена група ще ми върши ли работа и като качество добра ли е? Тази помпа регулира ли автоматично дебита в зависимост от температурата на пропилен гликола на изхода от колектора и серпентината?
Към кое електронно управление да се насоча и с колко датчика трябва да разполага?
speka_rs - майстор
Колега, аз да дам един съвет, ако искаш вземи си един 25 тръбен колектор с мокри тръби и го сложи под голям ъгъл. По този начин хем няма да прегрява лятото хем и зимата ще дава каквото може.
шоп - майстор
ср яну 30, 2019 4:59 pmspeka_rs написа:
Колега, аз да дам един съвет, ако искаш вземи си един 25 тръбен колектор с мокри тръби и го сложи под голям ъгъл. По този начин хем няма да прегрява лятото хем и зимата ще дава каквото може.
Добър съвет :idea:

Аз бих заменил и бойлера. вместо 150 л бих заложил на 200-300 литра. максимално висок:-) Неръждаем!

Парите инвестирани за този бойлер бих ги спестил от помпена група и управление. Помпа от 80-100 лв върши същата работа като помпена група от 300лв
Управление от 300 лв върши същата работа както диференциален термостат за 30-50 лв.
Успехи!
  • 1
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 137

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: