Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,имам проблем с парното-двуетажна селска къща,която се отоплява с котел Viadrus-39 kW,2 щранга,съответно за първия и втория етаж,колектори и радиатори захранени с тръба Pex-all-pex f-16.
Колекторите са 1 цол и са захранени също с тръба Pex-all-pex f-26.От котела тръбите са 1 цол и 1/4.Помпата работи на 3 скорост с мощност 120W.Жилището е със сменена дограма и не е санирано.На първият етаж t е 20'C,a на вторият етаж при -1'C и работа на котела при t-70'C температурата е не повече от 15'C.Алуминиевите радиатори(H-50) на пипане са горещи,но мисля дали не са малко глидерите.Отоплявам 2 стаи,хол,малка кухня и коридор и бойлер с обща площ 64кв.м за единия етаж-75 глидера H-50.
Ето и разпределението:
1-хол 21кв.м-25 глидера.
2- спалня 16кв.м 18 глидера.
3-стая 15кв.м-18 глидера.
4-кухня 7кв.м -7 глидера.
5-кухня подово-не го включвам.
6-антре-8кв.м-7 глидера.
7-бойлер 80л.
8-лира-не се използва.
На долния етаж е същото разпределение без подовото и лирата.
След пускане на парното на 70'C за 2-3 часа температурата на втория етаж са 15'C и не се променя.
Тавана е покрит със стиропор 5мм само над спалнята.
LazarGanev - "Велик майстор"
Нямаш нужда от глидери, а от изолация бе човек! Това е луда работа - да се опитваш да пълниш кофа без дъно - 40кВт котел да не може да стопли 130м2 жилище
joro_vn - специалист
Според мен котела и радиаторите са предостатъчно.
Трябва яка изолация. На първо място тавана на втория етаж. По възможност от горната страна на плочата или каквото е там поне 10 см вата, ако не може отгоре, нека е отдолу, но това е по-кофти изпълнение.
По нататък при първа възможност и стените отгоре надолу от външната страна със стиропор или подобните му. И така, докато изолираш до 50 см под нивото на пода на първия етаж.
А след това ще ходиш по тениска из къщи. :feuer:
filmatoplo - майстор
Освен нужда от изолация ,да няма нещо небалансирано в подаването на топло към двата етажа .Притвори леко ако е възможно - крановете преди разпределителите на долния етаж .
torbalan - Дървен философ
щом казва, че радиаторите са горещи на пипане, значи има големи загуби...

то пак зависи и какво разбира под "горещи", та за протокола да уточним - при 70 градуса по целзии да си държиш ръката на радиатора е болезнено неприятно...

и в този ред на мисли, ако радиаторите вярно са горещи - необходима си е изолация...

най-лесно и най-ефикасно е да се изолира тавана отгоре - всякакъв топлоизолационен материал е добре дошъл :)
дори бали със слама вършат идеална работа :)
filmatoplo - майстор
:? Много чудно -радиатори на 70 гр и да не топли ,че в голите блокове само на бетон се стоплят .Пак виж дали има добра циркулация -радиатора горе може да пари ,но от полувината и долу ако е студен -имаш нещо не както трябва.Скоро -при пуск на един стар котел в нова инсталация -така ми направи -радиаторите топлеха само горе , почистих 2-3 пъти филтъра който се запушваше , и се оправи работата. :wink:
ZMeyGorianin - майстор
Колко е максимално допустимата разлика вход/изход на панелните радиатори? При мене входа е 70*С, а изхода-60*С и ми се струва, че мога да добавя още мощности! Помпата е двустепенна и върти на бързата скорост.
torbalan - Дървен философ
то колкото е по-голяма, по-добре...

при мен е 50/27 в студено време :)

Тема "проблем с парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: