• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Предстои ни прекарване на парно - горивна камера с водна риза. Спрели сме се на алуминиеви радиатори. Майстора ни е изчислил киловатите за всяка стая и ни каза: "Като купувате радиатори вземайте от тези киловати нагоре. По-малко не."

Е, добре, ама за горивната камера кои стойности на киловатите да гледаме - при 50 или при 60градуса? Все-пак искаме да ни е топло, а и там където е камерата да се живее, а не да изгаряме. Не искаме да хвърляме и пари на вятъра за излишно добавени глидери.

Ако може просветете ме и по още един въпрос. Доколкото разбрах глидери могат да се добавят, но ме наплашиха, че трябвало да се кърти. Вярно ли е това? Защото всяко едно къртене води след себе си ремонт, особено ако стената е с тапети.
torbalan - Дървен философ
глидери може да се добавят и нищо не се кърти...

сваляш радиатора, завиваш новите глидери и го монтираш обратно :)
Christo - майстор
Не искаме да хвърляме и пари на вятъра за излишно добавени глидери
То излишното хвърляне на пари на вятъра започва още преди радиаторите :? Прави се проект. Проектантът трябва да е кадърен. Да намерим доволни клиенти и да говорим с тях. Да видим ЛИЧНО завършен обект. Да ни хареса. Тук цветът на камината и радиаторите трябва да не е на първите места в харесването. Да прочетем раздела отопление. Знам, че е скучно и уморително, има доста плява, но има страшно много полезни неща. Можем да се поучим от грешките на другите и да ги избегнем евентуално. Дано всичко това да е свършено, да знаете защо искате камина и алуминиеви радиатори. Отдаваната от радиаторите мощност силно зависи от температурата на водата в системата. Задължително трябва да се види каталога на фирмата производител, където пише за всеки модел и строителна височина, колко вата отдава един глидер.(Лично да видим, не продавача казал нещо си). Температурата на водата в камината е едно, температурата на водата в системата-нещо съвсем различно! Има камари с теми, където това е дискутирано. Трябват помпи, три или четири пътни вентили и ред други работи..... Ако камината работи едва, едва щото в стаята където е тя било горещо, със сигурност вътрешността и ще се покрие с катрани и тя ще се пробие за три зими и второ-в другите стаи радиаторите ще се окажат малки и ще е студено. Радиаторите се преоразмеряват за да могат да топлят и при по-хладка вода. Добре е отстрани разводката на тръбите да се предвиди така, че при евентуална нужда да може да се увеличи броя на глидерите без да се кърти. Въобще въпросът с парното е достатъчно сложен и скъп, за да се изчерпи в няколко реда. Сега е краят на отоплителния сезон, събери повече информация, обсъди по-подробно и тогава хвърляй паричките. Поздрави и успех!
idunno - специалист
Ако може просветете ме и по още един въпрос. Доколкото разбрах глидери могат да се добавят, но ме наплашиха, че трябвало да се кърти. Вярно ли е това?

Трябва да се обурудваш със специален ключ за радиатори - продават ги по разни ковачници.Развиването сякаш развиваш гайка, но си пъхнал ключа от вътрешната страна.Купуваш си нови гарнитури и нипели за сглобяване на радиатор и с ключа навиваш като гледаш нипела да се навива равномерно в глидерите.Не стягай брутално.Все пак е алуминий.
И като гледам нямаш доверие на майстора... :-D
PCL82 - майстор
Да добавиш глидер е лесно, когато радиаторът е захранен едностранно-тогава просто добавяш от свободната страна. Няма къртене, евентуално трябва да добавиш една две куки за окачване, ако налините са много далече. Проблем е когато радиаторът е захранен диагонално. Тогава едната тръба трябва да се скъси и преправи, може да има къртене, може и да няма, пак ефентуално куки...

Добавянето става както го описваш- сус специален ключ (пластина заваренана дълга щанга и върток). Глидерите от дясно са с дясна резба, а от ляво- с лява. Като навиваш нипелите гледано от дясно събираш двата глидера един към друг, а ако ги развиваш ги раздалечаваш. Трябва горният и долният нипели да се завиват успоредно, ту единия то другия, за да има съорие.
torbalan - Дървен философ
мдам...
това за захранването на кръст е абсолютно вярно - изобщо го бях пропуснал, като отговорих...
vk - специалист
Може ли някой да покаже снимка на разрез на глидера. Възможно ли е глидера да се запуши ?
ESPACE - майстор
чет апр 12, 2012 12:04 amPCL82 написа:
Глидерите от дясно са с дясна резба, а от ляво- с лява.
За това бях готов и аз да се закълна допреди месец. Обаче видях радиатор който беше обратно. Гледах го и не можех да повярвам-лявата резба беше отдясно. Напъвам аз да развия прехода че сълзеше и не става. Рекох да напъна леко обратно и се разви. Някакъв джендър алумиев радиатор се оказа.
brassSob - специалист
ср юни 09, 2021 6:26 pmESPACE написа:
чет апр 12, 2012 12:04 amPCL82 написа:
Глидерите от дясно са с дясна резба, а от ляво- с лява.
За това бях готов и аз да се закълна допреди месец. Обаче видях радиатор който беше обратно. Гледах го и не можех да повярвам-лявата резба беше отдясно. Напъвам аз да развия прехода че сълзеше и не става. Рекох да напъна леко обратно и се разви. Някакъв джендър алумиев радиатор се оказа.
Ferroli са с обрани резби. От ляво е дясна резба и обратното.
brassSob - специалист
Относно захранване според мен едностранното е най-практично. На воля може да се добавят глидери. В холендъра на секретния вентил се набива медна тръба ф15 стигаща до другия край на радиатора и пак става на кръст.
  • 1
  • 2

Тема "Добавяне на глидери" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: