• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
TOD69 - напреднал
Здравейте колеги,сигурно има писано по темата затова се извинявам предварително.
Няма и месец от както се газифицирах и все още търся оптималната настройка на споменатия котел, затова възникват някои въпроси.
Използвам регулатор TYBOX 137 ,настроен е на 22 градуса комфортна температура а котела е настроен на 55 градуса на водата за отопление,имам 4 алуминиеви радиатора с по 15 глидера височина 500мм .Та въпроса ми е следния , сутрин в зададеното време котела започва да загрява ,температурата на водата достига 55-56 градуса и след известно време спра да работи,почива 2-3 минути и пак се включва а температурата на регулатора показва 21 градуса,т.е. не е достигната зададената температура от 22 градуса ,не трябва ли да изключва когато достигне 22 градуса ?
fbr - майстор
пон ное 12, 2018 6:35 pmTOD69 написа:
а котела е настроен на 55 градуса на водата за отопление,..................................,температурата на водата достига 55-56 градуса и след известно време спра да работи.
И какво трябва да направи котел при така зададени настройки. Я вдигни температурата на водата на 70 градуса.
TOD69 - напреднал
пон ное 12, 2018 6:47 pmfbr написа:
а котела е настроен на 55 градуса на водата за отопление,..................................,температурата на водата достига 55-56 градуса и след известно време спра да работи.
И какво трябва да направи котел при така зададени настройки. Я вдигни температурата на водата на 70 градуса.
Добре , вдигам я на 70 градуса - а кога ще работи котела в кондензен режим?
LazarGanev - "Велик майстор"
пон ное 12, 2018 7:13 pmTOD69 написа:
Защо питаш нас, а не проектанта на отоплителната ти инсталация? За мен е кощунство на хубав котел да не му вземеш подобаващ регулатор (например модулиращия CARv2), ами най-евтиния, но както и да е. Все пак да ти отговоря по-разбираемо. Тези 60 глидера, които имаш, при тази температура на водата 55*С имат по-малка мощност от минималната мощност на котела, т.е. от 4.7кВт. За да спре да цикли котела (палене/гаснене) трябва да повишиш температурата на водата дотолкова, че мощността на радиаторите (която зависи от температурата на водата) да подмине 4.7*С. Интуицията ми подсказва, че това може да стане при 60-62*С. Спре ли да изключва по температура на водата, той ще работи до достигане на зададената стайна температура. Другият вариант е да увеличиш броя на глидерите. Колкото повече глидери, толкова по-ниска работна температура, т.е. по-големи икономии на гориво. А, забравих да кажа, че при 70*С котелът пак е в кондензен режим :wink:
Въййййй, някои ги мисля за заспали, чи рядко са обаждат.
Да си праят сметката приказливити, кат мене.
TOD69 - напреднал
пон ное 12, 2018 7:53 pmLazarGanev написа:
пон ное 12, 2018 7:13 pmTOD69 написа:

Защо питаш нас, а не проектанта на отоплителната ти инсталация? За мен е кощунство на хубав котел да не му вземеш подобаващ регулатор (например модулиращия CARv2), ами най-евтиния, но както и да е. Все пак да ти отговоря по-разбираемо. Тези 60 глидера, които имаш, при тази температура на водата 55*С имат по-малка мощност от минималната мощност на котела, т.е. от 4.7кВт. За да спре да цикли котела (палене/гаснене) трябва да повишиш температурата на водата дотолкова, че мощността на радиаторите (която зависи от температурата на водата) да подмине 4.7*С. Интуицията ми подсказва, че това може да стане при 60-62*С. Спре ли да изключва по температура на водата, той ще работи до достигане на зададената стайна температура. Другият вариант е да увеличиш броя на глидерите. Колкото повече глидери, толкова по-ниска работна температура, т.е. по-големи икономии на гориво. А, забравих да кажа, че при 70*С котелът пак е в кондензен режим :wink:
Питам Вас защото проектанта ми е избрал тази инсталация а специалиста по срвиза и поддръжката ми нагласи тазитемпература и мисля ,че форума е да питат незнаещите и да им помагат знаещите или бъркам.LazarGanev четох на няколко места Ваши постове във връзка с отопление и системи и приемам Вашето мнение като знаещ .Затова задавам втори въпрос като незнаещ - при каква температура работи в кондензен режим котела ,тъй като съм чувал ,че това става при 40*С.
LazarGanev - "Велик майстор"
Кондензният котел работи винаги в кондензен режим, т.е. конденз се отделя винаги - някой път повече, друг път по-малко. Определяща е не подаващата температура, а връщащата. Най-икономичен е при температура 40/30, но 70/50 също е кондензен режим, не се притеснявай. Няма как да постигнеш 40/30, но и 60/40 е добре - съобразяваме се с даденостите на инсталацията.
TOD69 - напреднал
пон ное 12, 2018 9:29 pmLazarGanev написа:
Кондензният котел работи винаги в кондензен режим, т.е. конденз се отделя винаги - някой път повече, друг път по-малко. Определяща е не подаващата температура, а връщащата. Най-икономичен е при температура 40/30, но 70/50 също е кондензен режим, не се притеснявай. Няма как да постигнеш 40/30, но и 60/40 е добре - съобразяваме се с даденостите на инсталацията.
60/40 е подаваща/връщаща ?
TOD69 - напреднал
пон ное 12, 2018 9:35 pmTOD69 написа:
пон ное 12, 2018 9:29 pmLazarGanev написа:
60/40 е подаваща/връщаща ?
Пак един тъп въпрос- как да разбера колко е връщащата температура
  • 1
  • 2

Тема "Газов двуконтурен кондензен котел Immergas VICTRIX TERA 28 1 – 28KW" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: