Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте, имам бойлер теси 3кВ, 80литра, поне така пише на етикета да дъното на бойлера. Преди няколко дена му направих профилактика, изчистих го от котлен камък, смених меките връзки, невъзвратния клапан, гуменото уплътнение на фланеца и реотана. Когато занесох стария си реотан в специализиран магазин, магазинерът бе убеден че реотана ми е сменян и този който съм извадил не е 3кВ и каза че е 2кВ, изкара ми даже 2 реотана нови и наистина 3кВ реотана от магазина беше 5 пръста по дълъг от моя, а 2-то кВ беше същия на размери. Магазинера каза че по-малкия реотан даже е по-добре за електрониката на бойлера и така взех 2кВ реотан, монтирах го на бойлера, навързах всичко както трябва, терморегулаторът си работи, бойлера влключва и изключва нормално, топли си водата. Обаче невъзвратния клапан капе много докато е реотана е в режим на загряване(преди 4 години пак си направих профилактика, като смених всичко, без реотана, него само го почистих но тогава нямаше капене)чак прави локва в банята. Дали е възможно заради по-слабия реотан да се е удължило времето на режим включено и да ми прави някви мехури и да качва нялагането във водосъдържателя? Със стария реотан за да постигна 60 гаруда вода го държах на втора степен, а сега на първа степепен долу горе успява да ги стиге.
Не е причината в нагревателят. Нормално е да прокапва, но не и прекалено, както описваш.
Натисни палчето няколко пъти и ако продържава пак да ти прави локви, просто го смени! Купи си по скъп, макар, че и това не е гаранция за качество!
iliya_i - майстор
Сложи си пак стария клапан. Провери след натискане на лостчето дали му тече вода (на стария).
Може да са ти пробутали някое менте - клапан, дето не връща леко към водопровода.
Здравейте отново. Благодаря за бързите отговори. Днес върнах стария клапан който аз поставях преди 4 години, като предварително го почистих с разтвор от вода и оцет(лъсна като чисто нов, грам варовик няма по него). Течът в банята спря и когато бойлерът загрее и реотана изключи, маркуча на студената вода вече е леко топъл. Наистина на новия който съм купил не му работи клапанчето за връщане на налягане в системата. Не може да се помръдне по никакъв начин, докато на стария клапан с пръст успявам да го натисна без много усилие(клапана на палчето също работи). Обаче все пак както ме посъветва Трифон ще взема някакъв по-хубав клапан. Малко ме е шубе заради умора на материала на пружините и стареене на гумите, да държа стария клапан да не вземе да избие след 2-3 години. Благодаря отново за съветите.
kozl - майстор
Аве те клапаните за бойлери са 2 вида. Едните 2в1 съдържат 2 клапана, другите 3в1 съдържат 3 клапана.
По-вероятно от "менте" и "задържа" е новият клапан да е 2в1.
Та тези, които са 3в1 имат функцията да връщат вода към водопровода за студена вода.
Па не помня колко пъти съм писал това у този форум :?
LazarGanev - "Велик майстор"
нед юли 19, 2020 8:19 amkozl написа:
Аве те клапаните за бойлери са 2 вида. Едните 2в1 съдържат 2 клапана, другите 3в1 съдържат 3 клапана.
Та тези, които са 3в1 имат функцията да връщат вода към водопровода за студена вода.
Па не помня колко пъти съм писал това у този форум :?
Абсолютно! Едните капят, другите свирят. При профибойлерите над 200л няма такова нещо 3в1 или 2в1, има отделен възвратен и отделен предпазен клапан и никой не говори за менте предпазен клапан, защото капел. Той затова е сложен - да прокапе при нужда, за да предпази бойлера.
filmatoplo - майстор
Точно така -рпедпазния клапан фабрично издържа на определено нялягане 6-8 бара ,след този предел -клапана отваря и освобождава налагането .Ако по някакъв начин попадне някаква нечистотия -котлен камък или ръжда на мембранката му -той може да не затвори херметично и от там ненужно прокапване .За целта -принудително му се въздейства да сработи за секунда две и да промие заседналите нечистотии ако това е причината :wink: .
iliya_i - майстор
нед юли 19, 2020 8:19 amkozl написа:
Ми аз точно на това 2в1 му викам "менте", щото не е баш като "истинските", с които фабрично се оборудват бойлерите.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед юли 19, 2020 1:47 pmiliya_i написа:
Ми аз точно на това 2в1 му викам "менте", щото не е баш като "истинските", с които фабрично се оборудват бойлерите.
Ама не е вярно това, което пишеш. Допреди няколко години всички бяха 2в1, после полека полека някои марки почнаха да въвеждат 3в1, като не съм сигурен дали всички марки са минали на такива. Те пък си имат недостатъка да свирят, а и в малки системи с възвратен клапан до водомера не вършат третата функция 9да не прокапват). Тъй че не може да се твърди, че 2в1 са ментета. Ментета може да има и 2в1, и 3в1, зависи от производителя. Дори 3в1 е по-вероятно да има ментета, предвид на това, че производителите на ментета се ориентират към най-модерните и търсени стоки.
iliya_i - майстор
нед юли 19, 2020 2:21 pmLazarGanev написа:
Допреди няколко години всички бяха 2в1, после полека полека някои марки почнаха да въвеждат 3в1, като не съм сигурен дали всички марки са минали на такива.
Това "преди няколко години" беше преди повече от 20 години.
А преди 30 години българските бойлери (то имаше само една марка) бяха с отделни възвратен клапан и баланс. Та тези баланси си свиркаха.

Тема "Проблем с бойлер след профилактика" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: