• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 52
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
нед авг 06, 2023 10:38 pmmika написа:
Искате да осветите салон (за да избегнем коефициента на едновременност) с диодни лампи общо 2200W. Сметнали сте, че ще ви трябва 20 метра кабел и по горните таблици излиза, че сечение 1.5 мм2 е достатъчно. Но всъщност ще ви трябва 2.5 мм2, заради фактора на мощността, за който не е споменато във въпросното "ръководство".
Примера въобще не коректен и далеч от реалността.
Тези 2200W LED ламБи са достатъчни за площ между 500 и 1000 квадратни метра при височина на телата 4-5 метра.
Естествено мощността на ламБите зависи от тяхната ефективност/светлинен поток и нужната осветеност по проект.
Но в никакъв случай помещението/салона няма да е по-малък от 500 квадрата - примерно 20х25 метра.
Освен това ще е ТРИФАЗНО за обект с такава площ. Демек ще имаме три линии по около няма и 750W на фаза.
Демек кабел със сечение 1,5mm² (въпреки кофтия косинус е не само достатъчен а и малко в повече.
И да, твоите 20 метра са горе-долу правилни но за ... всяка фаза.
:partyman:
P.S. Преди няма и месец - осветление на хале ЕДИН ДЕКАР - вече работещо и то добре. :)
Е. ме съм го правил аз де (признавам си без бой) ами подизпълнителя. Аз само сверявам с проекта.
mika - специалист
Да, примера не е реален.
Дадох го само за да покажа, че и фактора на мощността има значение за изчисленията.
Затова винаги когато е възможно ползвам проектант.
hidrazin - майстор
нед авг 06, 2023 11:24 pmmika написа:
Да, примера не е реален.
Дадох го само за да покажа, че и фактора на мощността има значение за изчисленията.
Затова винаги когато е възможно ползвам проектант.
Разбира се че косинуса има значение.
Не знам какъв "проектант" използваш ама над 80% от тях са гола Вода и кал в ушите...
При сегашната дИмокрация проектите не са нещо което трябва да се изпълнява.
Те са "индулгенция/разрешително" за да почнеш стоеж и да правиш каквото си искаш.
:partyman:
mika - специалист
Аз съм на дъното на хранителната верига и при големи проекти не мога да поемам отговорност.
bota156 - специалист
нед авг 06, 2023 10:33 pmhidrazin написа:
съб авг 05, 2023 6:55 pmbota156 написа:
Аз като си правих на къщата преди 10 години вече ми искаха между 8 и 12к лева. Само съм им казал колко точки да има и скица на къщата
Отсвирих ги всичките "майстори".
Ми то ако ти имаше необходимите познания за да си направиш инсталация (читава), въобще нямаше да се стига до "вече ми искаха".
Щеше да си я направиш сам и без въобще да ти минава през акъла да търсиш фирма/изпълнител/"майстор"...
А какво точно си сътворил въобще е не е ясно, вероятно и на самия теб.
Времето ще покаже и ако има проблем, нека да е само материален а не и "човешки"...
Късмет ... по завоите!
:partyman:
Обичам винаги да вземам ИНФОРМИРАНИ РЕШЕНИЯ. Изчетох този и други форуми в продължение на 3-4 години преди да се впусна в приключението КЪЩА. Не намерих "майстор" след моите книжни знания да не ме ХВЪРЛЯ ПО ВЪРБИТЕ, да имат 90% тотална НЕКОМПЕТЕНТНОСТ ...
Твърдя че системата ми е направена по германски стандарт + МОИ презастраховки с клеми ВАГО, звездовидна структура. Сега ще си правя пак САМ соларна инсталация 10кв. Ходих на 10-на фирми да проучвам - за НИЩО НЕ СТАВАТ, само лъжат и мажат абсолютни НЕКАДЪРНИЦИ ...
Не искам да се занимавам ама вземам само 50лв на час за ВИСОКОКВАЛИФИЦИРАН ТРУД. А тез некадърници искат по 200-300лв на час. Е как да им ги дам, че и да ми окепазят къщата ....
valentino76bs - майстор
Какъв е германския стандарт?
Тази къща не трябва ли да е по бг стандарт?
bota156 - специалист
пон авг 07, 2023 9:14 amvalentino76bs написа:
Какъв е германския стандарт?
Тази къща не трябва ли да е по бг стандарт?
ЕЙ ПО ТЕЗИ.
https://www.din.de/en/getting-involved/ ... ittees/dke.
За ДИН все ще си чувАл. Българските кавали са преписвали от тях още преди камунизма.
Иначе проекта представен на енергото е с 8 бушона, аз имам 25+3 ДТЗ. Това е едно от хубавите и лошите неща които се правят в БГ :)
BLUEPUPIL - майстор
нед авг 06, 2023 10:37 pmiliya_i написа:
Защото не можеш да включиш радиатор 2.5 kW, в контакт с твоите измишльотини 2 kW с 10А бушон.
А за жена ти всички контакти на стената са равноправни. :wink:
Бате, спри се....
:)
Пуснахме линия 4мм2, от нея пусни контакт и включи, ако искаш и 4кW, тя жената от примера не иска.
нед авг 06, 2023 10:37 pmiliya_i написа:
Странни са ми тези твоите клонове от по 2 kW. От къде ги измисли?
Целта е повече от ясна, ел. защита на жената.
:axe:

По твоята логика да включи миксера на линията с 25А(крива-С; 10кА) авт. предпазител и да стиска палци. Пазете ги тия жени с 10-16А(крива-В; 6кА).
:wink:

По отношение на „казуса“ 2.8кW фурна и 1.5мм2 кабел, казахме, че е нужен 2.5мм2. Въпреки това трябва да се спомене, че до преди няколко десетилетия, ако кабелът се охлажда добре (под мазилка в/у тухлена стена), то повечето ел. кодове биха допуснали 1.5мм2. Каквото е и практическото състояние в не малък брой стари сгради с не осъвременена ел. инсталация.


Прикачен файл:
1.jpg


US стандарт NEC
AWG16=1.5mm2-----18A
18A x 230V =4.14kW
Намаляяяяяяяяваме....
4.14kW x 0.7=2.89kW---12.5А
Ако 1.5мм2 не издяни на 13А под дебела мазилка, кабелът е low grade (Density test).
:cry:
нед авг 06, 2023 6:17 pmgogo7777 написа:
Кабела е като железото......когато е в повече е ОК, когато е в норми е МАЛКО.
Така е. И трябва да се добави, че ако иде реч за армировка решаващо е бетонното сечение.
нед авг 06, 2023 10:38 pmmika написа:
Искате да осветите салон (за да избегнем коефициента на едновременност) с диодни лампи общо 2200W. Сметнали сте, че ще ви трябва 20 метра кабел и по горните таблици излиза, че сечение 1.5 мм2 е достатъчно. Но всъщност ще ви трябва 2.5 мм2, заради фактора на мощността, за който не е споменато във въпросното "ръководство".
„Ръководството“ е за къщи, не за халета.
:lol:
Защо си закачил всичко на една линия 1.5мм2?
:lol:
Давам пример с малък апартамент, който е с два „кръга“ за осветлението.
Колко ти е „фактора на мощността“?
Няма да тургаш LED с power factor под 0.9.
Ако работиш с некачествени да не е под 0.85.
Ако е под 0.85 почваш всичко отначало.
В САЩ, ако паднеш под 0.9 има глоба.
:shock:

Прикачен файл:
2.jpg


Ако е до 0.85 (че дори до 0.8)) Power factor, то нямаш никакъв проблем, защото е включен в предложените опростени „процедури“.

2200W/230=9.5A

1.5мм2---10А---2.3kW
2.5мм2---13.5А---3.1kW

Първо правило:
Може да ползвате и правилото, че ел. кабел със сечение 0,8мм2 може спокойно да се справи с 1kW
0,8мм2---1kW
По отношение на примера:
2.2(kW) х 0,8(мм2)=1.76(мм2) кабел >1.5(mm2).
Нужен е 2.5(мм2) кабел

Второ правило:
Друго възможно правило (rule of thumb):
кабел(мм2) х 6=(А)
По отношение на примера:
1.5мм2 х 6=9(А)
9(А) х 230(V)=2.07(kW)<2.2(kW)
Отново, нужен е 2.5мм2 кабел
нед авг 06, 2023 10:38 pmmika написа:
...по горните таблици излиза, че сечение 1.5 мм2 е достатъчно....
:arrow: Не, категорично не излизат такива работи.
:cool:
mika - специалист
пон авг 07, 2023 3:21 pmBLUEPUPIL написа:
„Ръководството“ е за къщи, не за халета.
Представа нямах, че сечението на кабела зависи от това дали е положен в къща или в хале.
пон авг 07, 2023 3:21 pmBLUEPUPIL написа:
нед авг 06, 2023 10:38 pmmika написа:
...по горните таблици излиза, че сечение 1.5 мм2 е достатъчно....
:arrow: Не, категорично не излизат такива работи.
:cool:
Тогава бихте ли пояснил според таблиците които сте пуснал в началото, за товар 2200W захранен с 20 метра трижилен кабел положен под мазилка, с какво сечение трябва да бъде кабела?
Последна промяна от mika на пон авг 07, 2023 5:55 pm, променено общо 4 пъти.
ivanovbg - майстор
Я си карайте по стария метод от Тошово време - киловат квадрат.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 52

Тема "Как да си направя ел. инсталацията?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: