• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
вт окт 10, 2023 9:45 amMamaMy написа:
вт окт 10, 2023 7:53 amТрифон П.Трифонов написа:
Козлин, точно за това пита човека. Само на някои им е трудно да помислят, въпреки че и въпросът не е зададен съвсем коректно.
Старите бакелитови шВепсъли предлагат отлична възможност за връзване по вариант 1.
Сега нека някой с "клас" да каже кой вариант е правилен или "няма смисъл"!
Въпреки заглавието на темата се установи, че връзването ще е с твърда връзка. Автора на темата пита за твърдата връзка. Не знам там каква подредба какви уши ви гонят като е обикновена устер клема.
4 ти се повтаря с 1 от Козлин, но и така минаваш теста за народен представител.
Те ти за ушите!
пон окт 09, 2023 2:44 pmB0bi написа:
... Имали значение "редът" ако проводникът на нулата не е прекъснат? Т.е. направено е "ухо", обикалящо болтчето на едната клема и отива в другата. Е, това не може да стане при безвинтовите (а тях, когато е писан правилникът, ги не е имало много ...).
Свързано е с
viewtopic.php?f=11&t=57492#p866984
И предложението на човек, който вярвам покрива класът си
viewtopic.php?f=11&t=57492#p867353
soewhaty - напреднал
вт окт 10, 2023 7:49 amkozl написа:
пон окт 09, 2023 9:39 amMamaMy написа:
Козел, като си толкова сигурен в реда, ако печката е по средата на стената, а мивката я сложим от другата страна, ще се промени ли реда на кабелите :roll: ? Ако кабелите излизащи от инсталацията са еднакво къси, трябва ли още да скъсяваме единия за да стане по-близо до стената? И един личен въпрос, ти кой клас за правоспособност имаше, че даваш съвети във форума? :-D
Не мога да проумея защо се пална толкоз :?
Поста ми беше основно предназначен към задалия soewhaty объркващия въпрос.

MamaMy ти разбра ли за какво всъщност пита soewhaty?

Моето мнение е, че със заплетения, объркващ въпрос soewhaty пита за това:


едно или две.jpg
Точно за това питам, благодаря за скицата. С твърда връзка съм вързал, нищо, че темата е именувана "щепсел". Просто видях различни постове в различните теми/форуми и затова зададох въпрос, който както показва скицата има 2 отговора и исках да разбера дали има правилен или грешен или е без значение. Та нека изясним това един път завинаги. Няма смисъл от странични теми и обиди и от ранкове и старшинство.

Защо някои си мислят, че като съм поискал мнение от повече от един човек би означавало, че обиждам някого или че 5 инженеря трябва да ми рапортуват ... Очевидно има някакво разногласие по темата.
вт окт 10, 2023 12:57 pmsoewhaty написа:
вт окт 10, 2023 7:49 amkozl написа:
пон окт 09, 2023 9:39 amMamaMy написа:
Козел, като си толкова сигурен в реда, ако печката е по средата на стената, а мивката я сложим от другата страна, ще се промени ли реда на кабелите :roll: ? Ако кабелите излизащи от инсталацията са еднакво къси, трябва ли още да скъсяваме единия за да стане по-близо до стената? И един личен въпрос, ти кой клас за правоспособност имаше, че даваш съвети във форума? :-D
Не мога да проумея защо се пална толкоз :?
Поста ми беше основно предназначен към задалия soewhaty объркващия въпрос.

MamaMy ти разбра ли за какво всъщност пита soewhaty?

Моето мнение е, че със заплетения, объркващ въпрос soewhaty пита за това:


едно или две.jpg
Точно за това питам, благодаря за скицата.
Разгеле!
Браво Козлин! Показателно, че класовете са само за повдигане егото, комуто е нужно.
Останалите ги ползват като допуск за работа.

Естествено е да има разногласия по темата, предвид различният прочит, ориентация спрямо слънцето, фаза на луната...
soewhaty - напреднал
вт окт 10, 2023 9:42 amMamaMy написа:
вт окт 10, 2023 7:49 amkozl написа:
MamaMy ти разбра ли за какво всъщност пита soewhaty?

Моето мнение е, че със заплетения, объркващ въпрос soewhaty пита за това:
Пита за варианти до 5
Има само 2 варианта, както kozl написа, тия 5 не съществуват.

От печката са 3 жила, от стената 2 жила. Фаза печка с Фаза стена, ясно. От там нататкъ остават единствено 2 варианта и те са точно както kozl е показал на скицата.
Наздраве Козлин!
Другите, с претенции, да си намятат кЕтапите за "Клас"!

soewhaty, до колкото разбирам, от намеците на профита, сякаш няма значение.
Все пак, макар първо да съм връзвал работната, а накрая защитната, смятам за по правилно да е обратно- първо PE, после N.
Пък да става каквото ще!
soewhaty - напреднал
Tа да заключим, че kozl и PCL82 са прави и редът има значение и той е както PCL82 предлага тук (viewtopic.php?f=11&t=57492#p867353), именно №2 от скицата на kozl - Изображение

Това се питаше и ако има/имаше желаещи да потвърдят и обяснят защо едното или другото, то нека това направят, а не странични дискусии.
Последна промяна от soewhaty на вт окт 10, 2023 4:36 pm, променено общо 2 пъти.
iliya_i - майстор
вт окт 10, 2023 8:32 amkozl написа:
вт окт 10, 2023 8:21 amiliya_i написа:
Цялата работа лежи на предположението на някоя врачка, че първо ще изгори моста, а после кабела.
А дано, ама надали.
Не предположение, а действителен случай открих с бойлер по схема 2) с прекъсната връзка към клемата на нулата.
Преди това не обръщах внимание на реда.
Бойлера е друго нещо. Сигурно е бил и с метални тръби, та може и съседа с хлабавата нула да е заземявал.
MamaMy - майстор
Това е историята:
вт авг 19, 2014 6:39 amfikata написа:
Последователността на кабелите не е от значение.
От значение е правилно да определиш кой проводник от инсталацията и кое жило от кабела на печката е фаза, земя, нула.
вт окт 03, 2023 1:42 pmsoewhaty написа:
Един въпрос само относно цитираната част от иначе много изчерпателен отговор - като се връзват синята нула и жълто-зеленото предпазно зануляване от кабела от печката се връзват и 2те на отделна клема, но има ли значение последователността на връзката - тоест, ако си представим PE и N кабелите, идващи от печката и нулата идваща от мрежата/инсталацията в стената, то до колкото аз разбирам връзването би трябвало да е следното:

1) по-близо до края на кабела нула от стената/инсталацията се връзва синьото N (нула) от печката и
2) PE (предпазното зануляване) кабела от печката се връзва, така че да стои по-близо до стената/инсталацията, докато N (нула) кабела от 1) стои по-към края на кабела, един вид стои там като последна връзка на върха на кабела, грубо казано.

Вярно ли е това или няма значение редът на връзването на 1) и 2)? Тоест, кое да е по към края на кабела от стената и кое да не е?
вт окт 10, 2023 7:56 pmMamaMy написа:
Това е историята:
вт авг 19, 2014 6:39 amfikata написа:
вт окт 03, 2023 1:42 pmsoewhaty написа:
Знаем я, както че и ти внесе доста колорит с варианти, дори повтарящи се.
Също
viewtopic.php?f=11&t=47683&p=1144273#p1144273
Хубаво е, че на теб също се изясни.
Нека още хора с клас се произнесат.
MamaMy - майстор
На мен нищо не ми се изясни. Как трябва да бъдат подредени от стената или към инсталацията?
:razz: То понеже аз също нямам клас, а човека иска майстор. Енергетиците да се изкажат. Ние будалите гледаме сеира от страни. Как се слага нула и се връзва к'ат сиджимче. :lol:

  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Поставяне на щепсел на готварска печка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: