• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Николай Ников - специалист
MamaMy написа:
.... Пчеларите са същите....
[-X тук си в грешка,евтината глюкоза концентрат/медицинската не става тя е 5-10%/ остана в миналото на соца като цена. Сега 1кг. струва около 100 лв. и не се връзва ценово да разбавяш меда. Ееее.... не на пчеларя тия. Кръстеният мед се познава много лесно със стар хим.молив /ако намериш такъв/
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон яну 22, 2024 3:07 pmНиколай Ников написа:
MamaMy написа:
.... Пчеларите са същите....
[-X тук си в грешка,евтината глюкоза концентрат/медицинската не става тя е 5-10%/ остана в миналото на соца като цена. Сега 1кг. струва около 100 лв. и не се връзва ценово да разбавяш меда. Ееее.... не на пчеларя тия. Кръстеният мед се познава много лесно със стар хим.молив /ако намериш такъв/
Мнооого разбираш от мед
Хранят пчелите със захар и медът не е мед.
MamaMy - майстор
Това как няма как да стане. Изяденото от пчелата тя го изаква като клей. Меда се "произвежда" специално за да се трупат запаси. Отделно произвеждат още 10 неща. С пчелното млечице хранят новоизлюпените пчели. С восъка изграждат питите и запечатват килийките след като се напълнят. От нектара...
пон яну 22, 2024 3:07 pmНиколай Ников написа:
MamaMy написа:
.... Пчеларите са същите....
[-X тук си в грешка,евтината глюкоза концентрат/медицинската не става тя е 5-10%/ остана в миналото на соца като цена. Сега 1кг. струва около 100 лв. и не се връзва ценово да разбавяш меда. Ееее.... не на пчеларя тия. Кръстеният мед се познава много лесно със стар хим.молив /ако намериш такъв/
Изобщо не съм споменавал глюкозата. Ако беше тя трябваше да си ги мажем на филия тия пишман пчелари. Дядо ми добиваше по 1,5 тона мед на вадене средно или около 3 тона годишно. За да ги компенсира и да не умрат от глад купуваше 3,5 тона истинска захар (един камион), от цвекло. Сегашните пишман пчелари с по 10 кошера вадят 250кг мед, а продават 1,5 тона. Оправдават се, че медът е скъп защото били купили 300кг захар, ами на всичкото отгоре се опитват да ме убеждават, че медът им бил чист и хубав. Та аз от дете съм изял повече мед отколкото на тях ще им мине през ръцете за цял живот. Бях станал като лаборатория по едно време. Познавах на всяко от малките вадения от какви билки е :lol:
Истината е, че решиха да икономисват пчеларите и вместо да варят сиропи пробваха да хранят пчелите със същия глюкозо-фруктозен боклук и съответно доста от тях измряха. После го добавяха в меда в сурово състояние, но той се разваля и е нетраен за разлика от истинския мед. Съответно похабиха още продукция. В момента имат цели лаборатории да си правят експерименти. Мешат различни видове мед, любимите им палмови мазнини, захаросан мед, захари и други прахчета. Не знам какво точно се опитват да получат, но не им се получава. Резултата е говно. Още със смесването на два вида мед дори еднакъв от различни реколти качеството му пада в пъти, а не в проценти. Ама те били имали вани, на водна баня със супер прецизен термо контрол. Дрън, дрън. Истинския пчелар и истинския дегустатор не можеш да ги излъжеш. На времето при грешка и смесване на две тенекии от различни партиди дядо даде всичко на пчелите да си го разделят те. За по малко от ден и половина бяха олизали тенекиите.
Николай Ников - специалист
Няма да споря със старите ти спомени. Сега хранил ли си пчели със захарен сироп /при 2.90 лв .захар не се връзва ценово, преди се купуваше не захар, а меласа и то на смешни цени/ или с глюкозо-фруктозен /той още по скъп от захарта/. Относно смесването на меда ,та те пчелите си го смесват, смея се на надпис "липов мед" да не ги пасе той че знае какво носят, както липа така и трън, други треви и цвят. Малко или повече меда е смесен. Храня моите с мед, излиза ми по-евтино 1кг. мед от 5-6 кг. захар. Напр. те събират манов мед, но не го ядат , с меда от рапица е същото /той е кисел/. Мами, ами то пчели не останаха, на мен 5 кошера наведнъж заминаха /синдрома на празние кошер/. Имаше години дето ловях по 5-6 рояка, а сега от 2-3 г. и един не съм видял.
MamaMy - майстор
Едно време когато бях на детска градина в село, помня, че нямаше захар. Имало някаква криза и нямало внос от Куба. Значи ще да е било около 76 година. Помня стареца се беше затюхкал и се бяха събрали всички пчелари от селото. По ония години захар се купуваше предварително от Наркоопа след като сключиш договор, че ще им продаваш мед и восък само на тях. Те пък изнудваха пчеларите с цените и със заготовките за питите и тенекиите. По онова време нямаше пластмасови заготовки за многократна употреба, а само восъчни. Помня, че стареца точно тази година отказа договора. Щом няма захар няма и договор. Беше качил 30-40 тенекии пълни на тавана, а целия останал таван беше пълен с празни нови. Оказа се, че са се разбрали с останалите пчелари и са посели захарна тръстика. Едно време захарта пак е била супер скъпа и са си гледали тръстика. На пресата където са изцеждали захарния сироп от стеблата е имало казани където са изварявали и самите стебла. С тази вода са захранвали пчелите. Било е съвсем натурално и затворено производство. Само питите са ги мъчели.
Няма да ти казвам какви и колко Волги се извървяха да го кандардисват. Заплашваха го, че ако продаде восъка на църквата пак ще го вкарат в затвора. Той за това не го продаде, а го дари. И в момента в онова село църковните свещи са безплатни.
Аз не бях виждал такава тръстика, но бащата има спомени когато е бил дете са ходели на пресата и са смучели стъблата докато се обринат по устата. Не, че не е имало захарни петлета, но са били много скъпи.
Та решение винаги има. Глюкозо-фруктозния сироп е скъп когато го плащаш и е чист. Когато ти го карат безплатно като отпадъците, с цел да го унищожиш тук ти е супер бонус ако си измамник. Все ще намериш как да продадеш боклука на цената на пчелния мед.

И за пасането на пчелите не си прав. Водехме ги на паша. Те нали събират това което им е най-близо. Като ги закараш в акациите тук им викат салкъм. Събират акациев. Като тръгне слънчогледа товариш на ремаркето или на каруцата и си там. Той слънчогледа всяка година го сееха на различни места. Голямо разкарване беше. Пък няма да ти разправям как се вади мед на полето без течаща вода и с облаци прах от трактори и друга техника.
Няма да ти казвам и колко списания пчелар съм прочел от скука след обяд. Трима приятели мераклии съм направил пчелари, но и тримата кривнаха по грешния път. Да са живи и здрави. Дано да могат да изядат всички боклуци дето са забъркали. Хайде стига спам, че ще ни бият.
kr1100 - майстор
пон яну 22, 2024 4:56 pmНиколай Ников написа:
Няма да споря със старите ти спомени. Сега хранил ли си пчели със захарен сироп /при 2.90 лв .захар не се връзва ценово,
Преди 2-3 седмици беше около 1,89 лв/кг леко +/-
MamaMy - майстор
Едно време не знам какви са били цените на едро, но не знам какви са били и на дребно. Вярно, някой път като забравим да вземем от село са ме пращали до плод и зеленчука за кг захар, насипна в хартиен плик. На село в коридора винаги имаше отворен чувал със захар. Съмнявам се дядо да го е плащал по цена на дребно. Той си правеше много добре сметката.
Николай Ников - специалист
Относно пасането си прав това е т.н "изнесено пчеларство" та покрай акацията пасат и друго цъфнало. Има и т.н способ "настървяване" късам няколко цвята акация и ги слагам върху рамките в кошера и те тръгват да търсят точно това. :-D Жалко че вече не се сади зах.тръстика, изтискания сок като се сгъсти е меласа и е прекрасна храна за пчелите. Биологично чисто, а в захарта не знаеш какво още има.
hidrazin - майстор
Само зехтинът е по-фалшифициран продукт от пчелния мед. Просто се продава повече зехтин, отколкото мед. :-D
Миналата година около 50% от пчелния мед продавам е ЕС е бил фалшив или с проблеми.
Глюкозо-фруктозния сироп който някои използват не само за подхранване ами и направо го бухат в меда е евтин. (примерно ИЗУСУИТ)
Някои големи производители на мед дори с пари по програми си купиха инсталации за производството му.
Други си го "бъркат" сами - лесно е. Трябва ти тенджера желателно с двойно дъно и капак + евентуално термометър.
(Това е една от първите "химии" които си забъркаш още като ученик - изкуствен мед.
Рецептата я има в една жълта книжка "Химия за всеки ден" от 1982-ра година. :shock: Сега рецептите ги има и в Интернет.)
:partyman:
Djack - специалист
нед яну 21, 2024 10:54 pmChefo77 написа:
нед яну 21, 2024 10:53 pmDjack написа:
Пробвай, като обърнеш кубчето с маслото обратно - с долното нагоре.
Не ми беше идвало на акъла, честно!
В никакъв случай, не ми е минавало през акъла да обидя, че не си се сетил! Точно заради разслояването ми беше интересно, ако го има, дали ще има разлика в разтапянето. :partyman:
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "Микровълнова фурна - не топли" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: