Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
MamaMy - майстор
Автора иска през времето докато няма ток, независимо колко е то, устройство което да произвежда такъв за да няма прекъсване на уредите му. Доколкото ми е известно има такива устройства и се казват ЮПС-и. Други устройства за непрекъсваемо захранване са генераторите. При първите времето за реакция е от много малко до нула и може да се каже, че реално захранването не прекъсва. При вторите има доста голямо закъснение което автора иска да избегне. Няма други известни у-ва. Другият вид защити изкуствено правят дребните прекъсвания по-големи за да предотвратят повреди в крайните устройства причинени от токовия удар при едновременното включване на множество уреди в мрежата. Такова предложих вече.
Докато автора на темата не уточни точно от какво има нужда (да се ограмоти малко по въпроса с четене, а не с питане по форумите) няма с какво повече да му помогнем. :weedman:
zz_stefanov - майстор
Да, само UPS следи изкъсо мрежата и реагира мигновено.
mika - специалист
Без никакво закъснение работят онлайн ЮПС-ите, които постоянно подават захранването през изправител и инвертор и така на практика няма превключване.
.netDeveloper - помощник
Здравейте, включвам се с "известно" закъснение по темата :yawinkle: Благодаря на отговорите на всички! =D>
Идеалния вариант наистина да не спира напрежението до електроуредите е UPS.
Но от гледна точка на бюджет си е наистина една немалка инвестиция.
След изминалите седмици на лошо време, бури, виелици, обледявания, прекършени стълбове, Енергото реагира в интерес на истината добре, бързо имам предвид и с оглед на тежката ситуация.
Но с цената на какво?!
От тогава постоянно се спира напрежението, вече не говорим за кратки "токови удари" а си е спирания на тока, порядъка минути, часове, едва ли не всеки ден. Навън 20 градуса, но пак спирания на тока, без предупреждения, без планово от Енергото. :x
Имам чувството, че с желанието си най бързо да пуснат тока на хората, са се вързали към "времянка".
И сега "берем плодовете" на това :axe:
Но станаха много кавичките в този пост, затова да продължа по същество.
Идеята ми е да спася пералнята, която е 2100 W, и съдомиялната 2400 W.
На СОНО защитите са на "ръба", по спецификации ги дават 2760 W. Чудя се не трябва ли да има известен запас, примерно едно 20 %. #-o
Отделно от това СОНО, може би ще е добре една най малкото напреженова защита в таблото да сложа.
Идеята е най-вече защита само на отделните уреди, от високо, ниско напрежение, кратковременно спиране на тока "токов удар".
MamaMy - майстор
Oще трябва да почетеш. Не си в час. Не си схванал кое е вредното при прекъсване на тока и кое точно е токов удар.
.netDeveloper - помощник
съб дек 02, 2023 8:16 pmMamaMy написа:
Oще трябва да почетеш. Не си в час. Не си схванал кое е вредното при прекъсване на тока и кое точно е токов удар.
Здравей,
а можеш ли да дадеш мнение или препоръка :|
ivanovbg - майстор
съб дек 02, 2023 9:15 pm.netDeveloper написа:
съб дек 02, 2023 8:16 pmMamaMy написа:
Oще трябва да почетеш. Не си в час. Не си схванал кое е вредното при прекъсване на тока и кое точно е токов удар.
Здравей,
а можеш ли да дадеш мнение или препоръка :|
Те досега на са гръмнали, нали? Я си живей живота!
preslav - майстор
съб дек 02, 2023 7:21 pm.netDeveloper написа:
Идеята ми е да спася пералнята, която е 2100 W, и съдомиялната 2400 W.
На СОНО защитите са на "ръба", по спецификации ги дават 2760 W. Чудя се не трябва ли да има известен запас, примерно едно 20 %. #-o
Отделно от това СОНО, може би ще е добре една най малкото напреженова защита в таблото да сложа.
Идеята е най-вече защита само на отделните уреди, от високо, ниско напрежение, кратковременно спиране на тока "токов удар".
Нямам проблеми със защитите на СОНО (WP230W тези със задръжка 2 мин.). Преди ги даваха за ток до 16А, не знам защо са се презастраховали с тези 12А - вероятно за да избегнат рекламации от неграмотници, които включват по 2 мощни уреда в една защита.
.netDeveloper - помощник
Мисля след главния предпазител да вържа едно напреженово реле и да му задам време на повторно включване от поне 70s (тя заводската е 80s). Само се чудя за СОНО-то дали му се губи смисъла тогава, или в случай, че релето не сработи, да го оставя :?

Прикачен файл

защита.jpg
защита.jpg (55.39 KиБ) Видяна 343 пъти
MamaMy - майстор
Остави си един за лампите преди него!

Тема "Защита от токов удар" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: