• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 18
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
goran67 - специалист
Ако нулата отпадне някъде от таблото, да кажем - тогава е опасно. Но в този случай няма да загрява, няма топла вода - няма влизане под душа, вероятно.
Детето - специалист
пет фев 02, 2024 8:22 amAndri01 написа:
Те всички теми, минат ли 3-та страница отиват към "офазяване" :lol:
Да, защото вместо да напишем дали някой ще умре се пише, как нямало начин да останеш без нула.
Затова отговорете на въпроса който зададох, условието е ясно.
Към бойлера има само фаза и се предполага, че тази фаза я има и на корпуса. Сега е ясно, че фазата я има, но не е като да е вързана директно на корпуса. Както и че я има ако някой друг уред я върне през нулата, и не е необходимо да чакаме терморегулатора да включи.
Питането е при контакт с водата дали бойлера ще бъде убиец, като си добавите и другите условия за тръби и т.н
Andri01 - майстор
Двупроводна система: "0"-та е на корпус. Отпада! Захранването на бойлера се включва. Веригата се затваря: фаза-нагревател-корпус. Ако връзките към тръбопровода са метални-поцинковани тръби или гъвкави,то би трябвало да падне ТП. Ако са ППР - корпуса се офазява с всичките му последствия.
B0bi - специалист
Опасности всякакви има винаги. Колкото и каквито и мерки да се взимат. Желателно е да бъдат взети максимално такива. Оцелява се и на война, умира се и в сладкарница.
Въпреки, че сме на пета страница, и дума не е отваряно по
ср яну 31, 2024 11:39 pmi486 написа:
Това беше същината на загадката - ... защо правят ключове за бойлери, които прекъсват фазата и нулата, а не само за фаза - сякаш ти казват да го свържеш както не трябва.
Опасностите от прекъсването на нулата са дъвкани многократно. Та да се върнем на питането (и евентуално да се придържаме към него). Защо (у нас) има такива (двуполюсни) прекъсвачи, конкретно за бойлери?
chapara - майстор
Нулата директно към бойлера, фазата през ключа. Нагаря ти фазата, имаш резерва преди смяна на ключа :-D
пет фев 02, 2024 9:11 amДетето написа:
Ако живо същество затвори надеждно веригата, токът протекъл през него ще го убие.
Ще се повторя- от енергетик съм чувал "токът убива през лампа". Под лампа се има предвид консуматор. Не просто да докоснеш.
Обсъждаме бойлер, не лед ламБичка, нали?!
От същият човек съм се учил и в практиката. От него звам, че при захранване на бойлер нула не се прекъсва.
Тъстът ми беше главен енергетик на АПК.
kozl - майстор
пет фев 02, 2024 9:25 amB0bi написа:
ср яну 31, 2024 11:39 pmi486 написа:
Това беше същината на загадката - ... защо правят ключове за бойлери, които прекъсват фазата и нулата, а не само за фаза - сякаш ти казват да го свържеш както не трябва.
Та да се върнем на питането (и евентуално да се придържаме към него). Защо (у нас) има такива (двуполюсни) прекъсвачи, конкретно за бойлери?
Вероятно има и ключове за бойлер - еднополюсни :?
Аз обаче не съм срещал до момента такъв.
Но пък даже имам и ползвам нашенски двуполюсен ключ за бойлер (табло за бойлер) без допълнителна клема за сързване. И да подвеждащо е. А за да му свети лампата на ключа трябва и нулата да е сързана към единия полюс.
Има нашенски бойлерни табла, които ползват двуполюсни ключове за ел.уреди в бойлерното табло:


Изображение


Но пък точно в тези табла има отделна клема (подсещаща) за директна връзка.
hidrazin - майстор
пет фев 02, 2024 9:25 amB0bi написа:
Опасностите от прекъсването на нулата са дъвкани многократно. Та да се върнем на питането (и евентуално да се придържаме към него). Защо (у нас) има такива (двуполюсни) прекъсвачи, конкретно за бойлери?
Защото от 20 години се изисква ел.инсталациите да се изпълняват трипроводни/петпроводни.
При трипроводна инсталация е желателно да се прекъсват и фазата и нулата.

Прикачен файл:
Ключ за бойлер.png

Но да се върнем още 20 години назад - преди 1990-та когато прословутата Наредба 3 я нямаше.
Хората тогава са имали акъл и са мислели...

Прикачен файл:
Табло за бойлер.jpg
Прикачен файл:
Табло за бойлер от соца.jpg

Имали смисъл да обяснявам нещо по последните две картинки?
:partyman:
пет фев 02, 2024 10:56 amkozl написа:
.........
Но пък точно в тези табла има отделна клема (подсещаща) за директна връзка.
Зависи кой свързва- някой може да не се подсети.
Защо на подобни електроуреди пише- да се свърже от правоспособен....?!
Дори при трипроводна инсталация не бих прекъснал нула, ако не зная какво е зад мен, дали някой не е творил.

пп. Еййй, бързак бе!!!
Гледам, някои не гуглят изобщо.
Детето - специалист
пет фев 02, 2024 9:25 amB0bi написа:
Опасности всякакви има винаги. Колкото и каквито и мерки да се взимат. Желателно е да бъдат взети максимално такива. Оцелява се и на война, умира се и в сладкарница.
Въпреки, че сме на пета страница, и дума не е отваряно по
ср яну 31, 2024 11:39 pmi486 написа:
Това беше същината на загадката - ... защо правят ключове за бойлери, които прекъсват фазата и нулата, а не само за фаза - сякаш ти казват да го свържеш както не трябва.
Опасностите от прекъсването на нулата са дъвкани многократно. Та да се върнем на питането (и евентуално да се придържаме към него). Защо (у нас) има такива (двуполюсни) прекъсвачи, конкретно за бойлери?
Не е точно така. Ако мислим логично е редно всеки един да се сети, че корпуса на уреда не трябва да му прекъсваме връзката с нула/земя при изключване от ключа. Идеята е да се гарантира, че ключа при евентуална повреда няма да остави корпуса без нула/земя.
Една от причините ключа да прекъсва фаза и нула е, че тока който ще преминава през контактните пластини ще бъде разделен на две.
Следователно никой не мисли да оставя корпуса на бойлера без нула/земя. За корпуса си има трети проводник който не се прекъсва, ако няма трети си връзваме там нулата и натам продължава към ключа.

Но пак не получавам отговор на въпроса, без ДТЗ ако пробие нагревателя и се къпя. Дали ще протече достатъчно ток през 3 метра ППР тръби и да гушна букета :-D
Както и ако по някаква причина остана без нула.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 18

Тема "Бойлер-фаза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: