• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ivanovbg - майстор
Само на приказки е лесно, ще трябва вишка и за цепенето и за намиране на проблема по стълбовете. Да не говорим, че е и опасно да се работи с този пълен с вода кабел и че само повечето вода ще изтече, останалото ще съхне с месеци, ако въобще изсъхне. Труда ще е един и същ за ремонта и смяната, а от новото е по хубаво само чуждото. Пък може да не се сменя целия, а само компрометираната част извън къщата.
hidrazin - майстор
Не си правете майтап с тези неща и особено в конкретния случай на мокър кабел в къща и минаващ по дървении...
Топлата вода е открита отдавна. Сега открийте разликите между кабел СВТ и неговия аналог.

Прикачен файл:
456.png

Веднъж влязла в кабела водата НИКОГА няма да излезе от там или да изсъхне. Особено при 60 метра кабел.
Водата навлиза в кабела не само като "тече" между жилата а навлиза и капилярно (който не знае какво е капилярно да прочете).
За такива случаи се прилага изсушаване с горещ азот под налягане - недостъпно в БГ и неоправдано в дадения случай.
Поради тази причина при съхранение кабелите се запечатват от двата края. Има си и готови решения за това - термосвиваеми тапи.

Прикачен файл:
654.png

Ако при съхранение силов кабел е оставен незапечатан, то при използване се махат поне 3 метра от края.
А големите силови кабели са си доста пари за метър и е доста по-евтино да ги запечаташ навреме, отколкото да режеш и хвърляш 3+ метра.
На вече положения кабел се слагат кабелни глави. Преди много години кабелните глави (и муфите също) се правеха с епоксидна смола.
Сега има горещо и студено свиваеми кабелни глави.

Прикачен файл:
s-l1600.jpg
s-l1600.jpg (53.64 KиБ) Видяна 258 пъти

Разбира се това е за "по-големичките" кабели но в случая е използван НЕПОДХОДЯЩ кабел СВТ. Без пълнеж.
Има СВТ с пълнеж, има и кабел NYY (втория на първата снимка) който е напълнен с компаунд точно за да не влиза вода.
В случая най-правилното решение би било да се използва кабел AL/R - няма проблеми с водата и е в пъти по-евтин.

Прикачен файл:
768.png

:partyman:
kr1100 - майстор
нед дек 03, 2023 5:49 pmgogo7777 написа:
Смолата не прави херметичност.
:drinkers:
Писах ,че има кабели заляти със 2 компонентна смола преди повече от 10 г и работещи под вода на езерото при ТЕРЕМ а.
Муфите са с прозрачни черупки и отвор за наливане на смолата и после тапата. В алуминиево пликче с преграда. Огъваш и се чупи преградата и "масажираш" няколко минути и изливаш в черупките. Смолата PU и е на 10kV.
gogo7777 - майстор
Виждал съм такива муфи и как се монтират.....дори доста често съм гледал. Смолата там е да обездвижи и уплътни широката част на муфата.
:)
aleksnp - специалист
Нарисувах скица на кабела.


Изображение


Сега най-важното е да не стане нещо на съчака и тавана. Идеята ми е да откача кабела от таблото в къщата, да го изтегля на тавана и после да го издърпам под съчака. От мястото на сцепената от мен изолация до края, ще премахна външната изолация на кабела и ще подсуша жилата. След това ще ги увия с бишоп 962 или 963, какъвто имам там....и ще вкарам кабела обратно на тавана в пластмасово или метално гофре до таблото. На тавана допълнително ще замажа гофрето с пясък и цимент. Така става ли?
hidrazin - майстор
пон дек 04, 2023 12:31 pmaleksnp написа:
Така става ли?
Става.
-Жилата увий с PVC лента а не бишоп. С бишопа изтеглянето в гофре ще е приключение.
-Използвай метално гофре.Така няма да се налага да замазваш с каквото и да е или да вкопаваш.
-Там където си сцепил изолацията пак остави място от където да се изтича лявата част.
-От картинката е очевадно че изолацията на кабела е сцепена/компрометирана на помощния стълб - както си и мислех.
И то някъде в окачването от дясната страна - от към къщата. Иначе щеше да "извира" в таблото на местното енерго... :-D
Успех!
:partyman:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Конденз от захранващ кабел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: