• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
van4ov - напреднал
Здравейте, колеги! Имам нужда от вашето съдействие. Вчера подменях един дефектирал стълбищен автомат. Монтирах новият, подадох напрежение и лампите аветнаха. Светнаха, обаче не изгасват. :) При откачане от автомата на клемата за кабела на бутоните, автоматът изгасва след зададеното му време. При докосване на изваденото кабелче до съответната му клема автоматът моментално се вклчва. Ще кажете залепнал бутон,но не при замерване на верига между нулевата клема и проводникът за бутоните не се индикира верига. Странното е, че между кабел Нула и кабел Бутони имам около 15V. Не мога да се обясня от къде идва. Явно този потенциал не позволява на автоматът да изключи. Бутоните по стълбите са някакви с глимка. Дали от там идва тази аномалия. Моля за съвет как да процедирам, как мога да излъжа автомата. Не ми се иска да вадя всички глимки, отделно може да има и в някой апартаменти такива ключове до които нямам достъп.
mitko2be - специалист
Точно в глимките е проблема.
van4ov - напреднал
нед сеп 02, 2018 8:43 ammitko2be написа:
Точно в глимките е проблема.
как да процедирам... мисля си как старият стълбищен е работил и с тях. дали да не търся същия като стария?
lov - майстор
Оскубваш всички глимки в ключовете или търсиш подходящия автомат. Другия вариант е с междинно реле но трябва да преправяш схемата:lol:
mitko2be - специалист
Какъв модел беше старият автомат, някой изключват и при заседнал бутон.Или както е казал колегата скубане на глимки.
kozl - майстор
нед сеп 02, 2018 8:10 amvan4ov написа:
Здравейте, колеги! Имам нужда от вашето съдействие. Вчера подменях един дефектирал стълбищен автомат. Монтирах новият, подадох напрежение и лампите аветнаха. Светнаха, обаче не изгасват. :) При откачане от автомата на клемата за кабела на бутоните, автоматът изгасва след зададеното му време. При докосване на изваденото кабелче до съответната му клема автоматът моментално се вклчва. Ще кажете залепнал бутон,но не при замерване на верига между нулевата клема и проводникът за бутоните не се индикира верига. Странното е, че между кабел Нула и кабел Бутони имам около 15V. Не мога да се обясня от къде идва. Явно този потенциал не позволява на автоматът да изключи. Бутоните по стълбите са някакви с глимка. Дали от там идва тази аномалия. Моля за съвет как да процедирам, как мога да излъжа автомата. Не ми се иска да вадя всички глимки, отделно може да има и в някой апартаменти такива ключове до които нямам достъп.
Kak го измери това - при разкачена жица към бутоните, м-у нея и нула и с оммер ли?
А това как измери? Бяха ли разкачени жиците към автомата?
van4ov - напреднал
нед сеп 02, 2018 3:12 pmkozl написа:
нед сеп 02, 2018 8:10 amvan4ov написа:
Здравейте, колеги! Имам нужда от вашето съдействие. Вчера подменях един дефектирал стълбищен автомат. Монтирах новият, подадох напрежение и лампите аветнаха. Светнаха, обаче не изгасват. :) При откачане от автомата на клемата за кабела на бутоните, автоматът изгасва след зададеното му време. При докосване на изваденото кабелче до съответната му клема автоматът моментално се вклчва. Ще кажете залепнал бутон,но не при замерване на верига между нулевата клема и проводникът за бутоните не се индикира верига. Странното е, че между кабел Нула и кабел Бутони имам около 15V. Не мога да се обясня от къде идва. Явно този потенциал не позволява на автоматът да изключи. Бутоните по стълбите са някакви с глимка. Дали от там идва тази аномалия. Моля за съвет как да процедирам, как мога да излъжа автомата. Не ми се иска да вадя всички глимки, отделно може да има и в някой апартаменти такива ключове до които нямам достъп.
Kak го измери това - при разкачена жица към бутоните, м-у нея и нула и с оммер ли?
А това как измери? Бяха ли разкачени жиците към автомата?
Първото го измерих с мултицет в режим на врига. При мерене между кабелът на бутоните и нулата нямаме верига. Щом някой натисне някой от бутоните се появява и щом го пусне изчезва. Относно втория въпрос напрежението от 15волта го измервам с мултицет в режим на волтметър при измерване между разкачен кабел за бутоните и нулевия проводник.
van4ov - напреднал
Открих информация, че въпросният проблем може да се реши с монтирането на един диод 1n4007 последователно на входа за бутоните. Дали би имало ефект?
kozl - майстор
нед сеп 02, 2018 3:33 pmvan4ov написа:
нед сеп 02, 2018 3:12 pmkozl написа:
нед сеп 02, 2018 8:10 amvan4ov написа:
Здравейте, колеги! Имам нужда от вашето съдействие. Вчера подменях един дефектирал стълбищен автомат. Монтирах новият, подадох напрежение и лампите аветнаха. Светнаха, обаче не изгасват. :) При откачане от автомата на клемата за кабела на бутоните, автоматът изгасва след зададеното му време. При докосване на изваденото кабелче до съответната му клема автоматът моментално се вклчва. Ще кажете залепнал бутон,но не при замерване на верига между нулевата клема и проводникът за бутоните не се индикира верига. Странното е, че между кабел Нула и кабел Бутони имам около 15V. Не мога да се обясня от къде идва. Явно този потенциал не позволява на автоматът да изключи. Бутоните по стълбите са някакви с глимка. Дали от там идва тази аномалия. Моля за съвет как да процедирам, как мога да излъжа автомата. Не ми се иска да вадя всички глимки, отделно може да има и в някой апартаменти такива ключове до които нямам достъп.
Kak го измери това - при разкачена жица към бутоните, м-у нея и нула и с оммер ли?
А това как измери? Бяха ли разкачени жиците към автомата?
Първото го измерих с мултицет в режим на врига. При мерене между кабелът на бутоните и нулата нямаме верига. Щом някой натисне някой от бутоните се появява и щом го пусне изчезва. Относно втория въпрос напрежението от 15волта го измервам с мултицет в режим на волтметър при измерване между разкачен кабел за бутоните и нулевия проводник.
Последното ме вкарва в размисъл. При разкачени от автомата жици, нулата е вързана към нулева шина, но напрежение м-у жиците на нула и бутони не трябва да има. Може ли да премериш тока м-у тези жици. Щом има напрежение требе и ток да има. А какво напежение измерваш - променливо или изправено?
А какъв е стълбищния автомат?
Последна промяна от kozl на пон сеп 03, 2018 6:36 am, променено общо 1 път.
lov - майстор
Ми пробвай де въпросния диод струва 1 стинка. :-D
За да ти отговорим някой трябва да си купи същия автомат и да пробва. Не че и той струва повече от 10 лева ама що трябва да правим драми.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Проблем със стълбищен автомат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: