Напишете въпрос свързан със санирането.
radius - майстор
Няма по-големи заблуди от тези с мю-то (паропропускливостта). Значи бичиш грунд и 3 ръце латекс, отвън слагаш една силиконова мазилка и си мислиш, че има значение паропропускливостта на изолацията. Има, ама на книга.
Тва е като да си купя ебаси якия гортекс и отгоре да сложа един найлонов дъждобран от левчето. :lol:
nelina_london - специалист
Тук не съм излагала" моето "мнение,а това което са ни обучавали водещи фирми в производството на изолационни материали и иновативни мазилки.
Всичко е въпрос на изчисления,дали има предпоставка за конденз и къде точно,в кой слой от стената.
Има генерално правило и то е,че стената трябва да е по-непаропропусклива отвътре навън.Не случайно и лепенките/мембраните за около дограма са на същия принцип.
При фибран,положен отвън, се получава точно обратното-стената е по-паропропусклива отвътре,отколкото отвън.Затова в този случай предпоставките за конденз по стените отвътре се увеличават.Аз ,лично,съм виждала мухлясали стени отвътре,след точно изолация с фибран отвън,в зората на санирането у нас.Вероятно може да се избегне,с много добра вентилация и контрол на влагата,но просто не виждам,защо човек трябва да се вкарва в такъв филм.
Приключвам с темата.Приемете,че съм заблудена, защото съм руса :)
krasi92 - майстор
Хем руса хем заблудена. Като са изпълнени нещата както трябва мухъл има само по сиренето рокфор
gruio - специалист
Такива теми ме карат да искам да имигрирам. Тук хората четат да се образоват, а то се оказва че пишещите нищо не знаят.
Господина със силиконовата мазилка не ми е ясно защо си мисли че не е паропропусклива, и какво е общото между латекса и паропропускливоста на зида.

А другия с разминатите фуги на 8см може ли да каже как и от какво е по-добре и той по какъв точно начин и критерии определи че е по-добре(от неясно каква изолация).
radius - майстор
Nelina, много яки картинки дават по курсовете, половината от тях не са случайни, а да си оправдаят асортимента.
А ти, господине, бегай да проучиш значението на думата Имигрант, преди да се изказваш по научни (ударението е на "а") теми.
Господина си мисли, щото мисли, а не само чете - един вид сполучлива комбинация между хомо хабилис и хомо сапиенс реценз.
gruio - специалист
пон ное 08, 2021 10:55 pmradius написа:
Nelina, много яки картинки дават по курсовете, половината от тях не са случайни, а да си оправдаят асортимента.
А ти, господине, бегай да проучиш значението на думата Имигрант, преди да се изказваш по научни (ударението е на "а") теми.
Господина си мисли, щото мисли, а не само чете - един вид сполучлива комбинация между хомо хабилис и хомо сапиенс реценз.
Не очаквах нищо различно - не можеш да отговориш конкретно.
nelina_london - специалист
Най-простичко казано, ако един материал е паронепропусклив,е логично да е и водонепропусклив ,защото молекулите на парите са в пъти по-малки от водните.
Така излиза,че тухла с мазилка ,грунд и 3 слоя латекс замества плочките в банята.Обаче , на следващата баня,която ще си направя по тази технология, ще и пусна по-едно полиуретанче в ъглите.Да съм по-сигурна,де. :-D
За добро или лошо ,картинките от курса са подплатени с 20годишния стаж на половинката само в изолации.Очевидно ,въпреки кестенявия цвят на косата си и той е заблуден.Заблудени са били и всички проектанти,по чиито проекти е работил и всички мултимилионни обекти,които е изпълнявал за известни и богати личности,извън граница.

И понеже в предишното мнение се изказах по-генерално за паропропускливостта отвън навътре,а има и хора,които ще го прочетат ,ще уточня,че тази теза не касае двойния тухлен зид с междинна кухина.При него ,в кухината могат да се използват и много слабо паропропускливи материали,като там влагата се дренира в самата кухина.За класически български тухлен зид,това не важи.
iliya_i - майстор
вт ное 09, 2021 12:52 amnelina_london написа:
Най-простичко казано, ако един материал е паронепропусклив,е логично да е и водонепропусклив ,защото молекулите на парите са в пъти по-малки от водните.
Е това е! Имаме откритие!
Молекулата на водата при изпарение се свивала.
Що не го пратите това на Нобеловия комитет?
nelina_london - специалист
Ами да,червя се,защото се изразих грешно,от желание да не навлизам в подробности със 1 молекула водна пара и размерът и спрямо няколко от същите молекули свързани(или да кажем неотблъскващи се) в капка вода .Грешното ми изразяване не променя факта,че материал,който не пропуска молекула вода в газообразно състояние ,ще пропусне няколко от същите молекули вода свързани/неотблъскващи се в течно състояние.Точно обратното -има паропропускливи,но водонепропускливи мембрани,а има ли непаропропускливи,които пропускат вода?
Опитвате се да ме убедите,че през стена с 3 слоя латекс ,както и стиропор със силиконова мазилка , състоянието на водата от втората картинка няма да премине,но при най-прост опит да плиснете чаша вода(първата картинка) ще установите,че водата може да премине отвъд въпросните финишни покрития.
Прикачен файл:
Screenshot_20211109-090953_Chrome.jpg
Screenshot_20211109-090953_Chrome.jpg (74.5 KиБ) Видяна 796 пъти
radius - майстор
Всичко ми напомня за американеца, който закусва 3 бургера с диетична кока-кола. Кой разбрал-разбрал (Груйо например).

Тема "Външна изолация с фибран" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: