• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте! Имам следното питане:
с мъжа ми искаме да свържем проточен бойлер към цялата водопроводна система (мивка в кухнята, мивка в банята, душ, абе всичко) и ме интересува необходимо ли е да бъде изградена специална водопроводна система или съществяващата ще свърши работа? Свързването към вик мрежата по същия начин ли е като при обикновенните бойлери или има специални части и тръби за цялата система? Очаквам вашите отговори по възможност по скоро!
filmatoplo - майстор
Има 2 вида проточни бойлери -едните са както обикновените под налягане и може да се включат на местото на стария обемен бойлер.Другия вид -не е под налягане и се командва от спирателен кран който му пуска студена вода а от другата страна има маркуч тип слушалка за душ за директно ползване ,вместо душ може и чучур за кухня да се сложи . Това съвсем наизуст-вижте Стибел -елтрон или Дипломат . Трябва да има по сериозно ел захранване понеже някой от бойлерите са 6 киловата мощни.balmax.com
bisoft - специалист
filmatoplo е по-специалист от мен, но аз ще допълня :
За толкова консуматори, които изреждате на кухнята, в банята и душ - обикновен проточен бойлер или такъв не под налягане едва ли ще Ви свърши работа. За 2 крана, с що годе добра температура и то само през топлите месеци чудесно се справя 7kW проточен под налягане, но такъв иска както казва filmatoplo сериозна ел.инсталация - дебели кабели и то директно от ел.таблото, отделен предпазител 40А, да не говорим за 9kW - 50А-63А и 6mm3 кабели :shock: т.н. По тръбите и крановете обикновено нищо не се пипа, освен че трябва да се монтира възвратен клапан на студената вода преди бойлера, но той си идва обикновено в комплекта ?!
Само разберете едно : зимата, когато водата е по-студена във водопроводната система, проточния бойлер има тази лоша способност за много време да подгрява водата едва до 35-38 град. ?! :| и още нещо - проточният бойлер няма добро налягане на изхода си; с други думи при повишаване на дебита - температурата на изхода бързо спада (няма време да затопли голямо количество проточна вода, а това е много лошо ...) Реално погледнато проточни под налягане с мощност м/у 9kW-12kW се справят горе-долу с тази задача ... има и 24kW :shock:
Милен - майстор
Проточен за цялата инсталация :lol: за да стига за всичко трябва да е поне от 24KW има и 27kW обаче тези големите модели са трифазни.
С по-малък въобще не можеш да се изкъпеш а с тези на дипломат 6, 7 кW стават само за миене на чинии в кухнята.
Просто не си заслужава за едно такова чудо да си натовариш сериозно електро инсталацията.
bisoft - специалист
Ще Ви предложа нещо друго, което аз използвам ... малко предистория, купих си миналата година едно ТESY 7kW проточен под налягане (120лв.) за ателието на жена ми - там има само 1 мивка със слушалка в банята към офиса; сам си прекарах перфектна ел.инсталация от таблото 6мм2 ... да не говорим, че лампите пригасват като се включи, да не говорим, че чакам 1-2 мин. докато загрее, ако скоро не е бил използван и т.н. Зимата изненади, не може да загрее повече от 35 град. за повече от 3 мин. а ток си "смуче" яко ...
И така на Коледа ми писна и си купих ARISTON-2kW с 15л. контейнер (165лв. но си струват парите), серпантинов, неръждавейка с Titan покритие; той вече си има резерв от 15л. под налягане на 70 град.С (на картинката регулатора е така настроен) и като го пуснеш автоматично си допълва и си топли вода на входа на серпантината; останалата част от зимата искарахме прекрасно - постоянно има вряла вода под много голямо налягане и независи от студа, съхранява я до 24ч. гореща ?! има си разни терморизи и много добра термоизолация и като размери е малогабаритен. Преди 1 месец си купих още един за вилата и там съм много доволен - преди с проточния нямаше достатъчно налягане, ако пуснеш до край крана - водата става студена ... не можех даже да се изкъпя ?! ARISTON-а и електрически е доста по-икономичен работи по около 5-6мин. /2кW при усреднена консумация; ел.мрежа с предпазител 16А като за лампи, вярно аз използвам инсталацията на проточния, която е прекалено "яка" ...

Прикачен файл

Ariston.jpg
Ariston.jpg (46.11 KиБ) Видяна 24924 пъти
Последна промяна от bisoft на чет юли 09, 2009 8:54 pm, променено общо 1 път.
bisoft - специалист
Да Милене,
Много се радвам, че и ти се включи ... от 18kW-24kW-27kW-32kW и нагоре се водят вече "промишлени" с 3-фазна инсталация и при тоци, които в апартамента не може да си позволи човек да прави такава инсталация :shock:
За ARISTON-a (забравих да допълня) , при този клас нагреватели идеята е : мощност близка до голям 40-80л. и малък контейнер, който с тази мощност много бързо се топли за около 16 мин. от напълно студен ?!
много благодаря на всички за отговорите ви!доста ми помогнахте.явно нещата не са толкова лесни колкото изглежда.може би трябва да се сложи един проточен бойлер за кухнята и един за банята, вероятно това ще улесни доста както ел. системата така и вик системата.
ще помислим още малко с мъжа ми пък ще видим какво ще направим в крайна сметка.очаквам предложения и идеи за по-лесно изграждане на системата.
bisoft - специалист
Ами незнам да не сгрешите с 2 проточни бойлера под налягане. Както виждате общо е мнението, че този вид много "товарят" ел.инсталацията - вниманието Ви трябва да бъде обърното именно в/у това, а не в/у водопроводната инсталация ?!
Що се отнася до 1 в кухнята и 1 банята, тогава проточни не под налягане е по-добре, както Ви съветва filmatoplo :

"Има 2 вида проточни бойлери -едните са ... Другия вид - не е под налягане и се командва от спирателен кран който му пуска студена вода а от другата страна има маркуч тип слушалка за душ за директно ползване ,вместо душ може и чучур за кухня да се сложи ...."
Милен - майстор
Малко ти е проточен че и под налягане, много опасна комбинация.

Аз също съм с 15 литра 2kW нераждавейка в кухнята на дипломат под налягане за под мивка. Обаче се изхитрих :roll: и го вързах към батерия от проточен от тези с двата крана тип Юнга . Така бойлера стана атмосферен понеже батерията не затваря извода за топлата вода - работи като чайник. Пускам го автоматично с часовник сутрин в 5.00 за 20 минути водата е 70°С при регулатор на макс. При нужда за през дена мога да го пусна и директно без часовника.
Вече шеста година никакви проблеми и имам топла вода по всяко време.
  • 1
  • 2

Тема "свързване на проточен бойлер към вик мрежата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: