• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 121
Съвети за начинаещи готвачи.
Mega - специалист
Valentor, ама просто веднага ще пробвам. =D> Това със многото сол вече втори път ме проваля. Явно иска твоята рецепта. Сега за 5 резънчета изпих 6 ракии, то не смогвам на ракия с тази сол. :-D
valentor - специалист
Мега,
Вероятно проблемът е в големите резЕнчета и малките ракии..
Все пак солта е за вкус. В случай че 80/1000 ти е солено няма проблем-можеш да го намалиш на 70 или 60 или по-малко; или пък да го увеличиш на 90-100. Сам ще си намериш търсеното.
Държиш го в разтвора 24 – до 36 часа , вадиш, и на канапчето= да съхне. След около 7-10 дена, при сегашните температури / 4-10 градуса Целзиеви/ можеш да го „опитваш”, аз така правя = докато свърши, и защото се знам какъв вълк съм, слагам по 2 парчета, и като свърша първото зареждам си следващите две.
Хи-хи
:lol: :lol: :lol:
Tisho - специалист
Между другото,който опита рецептата на колегата valentor,съм сигурен,че ще прави такова мезе само по нея.Няколко години и аз заривах в сол,и после овалвах в подправки,но след като пробвах по неговият начин останах очарован.Може на някой да не му харесва така като няма никакви подправки,но на мен най ми хареса натуралният вкус,а също така и лесното приготвяне.
Теди - специалист
В последната реколта сложих лют червен пипер и стана перфектно пиканто ммммм.
Asen_77 - напреднал
Здравейте на всички. Искам да опитам от осоленото мезе. Живея в апартамент в София. Имам остъклен и неостъклен балкон. Остъкления е със Северозападно изложение, а неостъкления е с Югоизточно. Първия ми въпрос рано ли е още за направата на това мезе и къде да го поставя да се изсушава? Какво ще ме посъветвате. Другата седмица го дават малко да се повишат температурите в София до 22-25 градуса и затова може би е още малко рано.
valentor - специалист
В съседната тема, за суЖУците, съм писал : 1-во че открих сезона ; и второ,което е по-напред, как си правя просто мезе: създава се , за половин литър, разтвор от : 40 грама сол + 10 грама захар + 50 грама/млл/ спирт, може и под форма на ракия,водка, виски + 450 грама вода. С този , добре хомогенизиран , разтвор се залива свинското месце /филе или контрафиле/. Престоява 24 часа , "да се упие" , и се мята на канапчето за сушене. След 4 или 5 денЯ се почва да се проверява. Проверява се дали е станало -докато свърши.
А през това време сме заготвили нови серии.
Вече приключвам с първата, така че не чакай.Време му е вече.
Не се заблуждавай от цифрите 22-25 градуса целзиеви. То е през деня и за кратко= няколко часа.
По-лесното е да го заровиш /може свинско, а може и телешко/ в сол,морска, но според мен става солено
И да не забравиш : реже се тъничко и за преглъщане си додаваш винце
СуЖУците ги почвам следващата седмица.
хи-хи
bulhomes2 - майстор
Отвратителна тема. Днес съм на плодове... (на диета съм)
EDI - майстор
Ай стига бе, на диета.Аз дъртия маам мръвки по всяко време в неограничени количества, а вий младежта - на диета :lol:
Stefan_62 - майстор
valentor написа:
На моето „просто мезе”, което правя от свинско филе или бонфиле винаги правя разтвор от 80 грама сол, 20 грама захар, 100 грама спирт=ракия и 800 грама хубава вода, това всичко за 1000 грама = почти на литър.
Потопявам месото в този разтвор , за 24 часа и после на канапчето-да съхне. Никога не съм имал проблем със солеността.
Здравей, искам да попитам това количество разтвор /грамажите/ за килограм месо ли са или няма значение колко е месото важното е да се покрие с разтвора направен с тези грамажи.
valentor - специалист
Това количество / 0,500 литра / разтвор позволява да се покрият две свински контрафиленца , или около 0,700-0,800 кг филе.
Процедирам заливането в пластмасова бутилка 1,5 литра от вода,която е срязана при началото на стеснението, така че остава един цилиндър, с дъно.
Слагам филенцата, заливам с разтвор.
В друга пластмасова бутилка, от 0,500 литра наливам около 100-150 грама вода. Тази малка бутилка я слагам вътре в голямата бутилка, с вече поставени филенца и заляти с разтвор, за тежест - за да не изплуват .
Така държа 24-36 часа, и на канапчето.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 121

Тема "Домашен майсторлък - месна диета :-D" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: