Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
iivanov - майстор
Може да се направи на компост, като киселинноста се неутрализира с вар, примерно.
vrangelov - специалист
miroton написа:
Е тва е добре сега си приш една трицарка и 2 зими ще се греш.
:supz:
iivanov написа:
Може да се направи на компост, като киселинноста се неутрализира с вар, примерно.
=D>

Ако са сухи ги изгори, а ако са мокри на компост!
Успех!
bulhomes2 - майстор
hidrazin написа:
bulhomes2 написа:
Хидразине, тоз път не съм съгласен с теб.
Ми ще трябва да се съгласиш. :-D Не говорим за какви да е дървени стърготини а за иглолистни. Изгнилата иглолистна дървесина има киселинност Ph между 3.0-4.0 което си е доста кисело. Това вкиселява почвата. Повечето растения виреят добре при стойности 5,5-7,5. В повечето случаи се налага да се намалява киселинността на почвата а не да се увеличава освен ако няма да отглеждаш в двора си примерно ... боровинки. :-D
Та сега сметни да един двор - един камион ИГЛОЛИСТНИ стърготини какво ще направят с почвата като изгният.
:partyman:
Знаех си, че ш ма затапиш... :partyman:
hidrazin - майстор
bulhomes2 написа:
Знаех си, че ш ма затапиш... :partyman:
Благодаря за доверието. :-D Някой друг път ама не сега. И аз бъркам но обичам да си признавам.
:partyman:
P.S. Между другото това го научих от собствен опит и то малко горчив. Преди много години бях напълнил един стар изгнил варел с борови иглички, клонки и подобни - всичко иглолистно. Така и не го изхвърлих две години. Като погледнах вътре беше станала перфектна като консистенция тор. С нея си направих разсад за домати. Е ами нищо не стана. Разсада остана хилав като манекен на Освиенцим. Та тогава се разрових защо стана така. Ако го бях ползвал за Азалия (Рододендрон) щеше да е перфектно.
Ако си забелязал в иглолистните гори няма много растения под боровете/елхите. Едната причина е целогодишната сянка а другата е именно силно вкиселената почва.
Svetoslavoff1 - майстор
Прав си!
Ние няколко пъти се опитахме да засадим рододендрони на вилата и все удряхме на камък. После се позаинтересувахме и ни казаха, че обичат по-кисели почви. Имаме няколко иглолистни от различен вид, вече дръпнаха яко и е кисело около тях, но май ни мина мерака за рододендроните.
ArturDent - Почти Безобиден
hidrazin написа:
Ако си забелязал в иглолистните гори няма много растения под боровете/елхите. Едната причина е целогодишната сянка а другата е именно силно вкиселената почва.
Сянката не е такъв проблем. Ако се замислиш при широколистните е по-гъста, през активния период. Главната причина е почвата.
Я се замислете от какво се прави мулч
alsted - майстор
iivanov написа:
Може да се направи на компост, като киселинноста се неутрализира с вар, примерно.
Компост или не - всяка киселинна почва се неутрализира с хидратна вар. Какво пречи в случая просто да се разхвърля малко ... Колко малко - "на шесто чувство". Малко повече или по-малко ... ми знаели се естествената киселинност на почвата - скъпа работа (за малки пространства) - решаваш - рискуваш. Със съвети от "знаещи" като за форум :wink: и от професионалисти даром (пак от форум :wink: ) рискуваш не по-малко (у нас :-D )
Успех!
iivanov - майстор
alsted написа:
Какво пречи в случая просто да се разхвърля малко ... Колко малко - "на шесто чувство".
Пречи, alsted,пречи.Гниещата растителност е сборище на патогени и гадини от всякакъв характер.И работата в градинката по принцип си е шесто чувство. :partyman:
hidrazin - майстор
alsted написа:
... ми знаели се естествената киселинност на почвата - скъпа работа (за малки пространства) ...
Скъпа, скъпа, колко да е скъпа? Ако потърсите в горните магазини дето съм дал линкове има лакмусови лентички за определяне на рН. В разни други магазини има и готови набори за определяне на киселинност на почва. Вземат се проби от четирите края по диагонал на мястото и от средата от дълбочина не по-голяма от 30 сантиметра. Общото количество почва да е около 0,5 кг. Смесва се с литър дестилирана вода, разбъркваш и престоява около 20-30 минути. После топваш лентичката и гледаш колко е киселинността. Има лентички с които доста точно може да определиш не само дали е кисела или алкална но и доста точно колко е. Мисля може да се намерят в магазините за акваристика, аптеките и агроаптеките.
http://www.biorest-bg.com/index_files/Page640.htm
http://sartorius.bg/index.php?category= ... l=50&id=97
Разбира се това е само ориентировъчен анализ на почвата. Важни са и N, P, K, органични вещества, соленост... Пълен анализ на почвата си излиза скъп.
Лесно може да се определи дали е кисела или алкална почвата като насеете хортензия - от най-обикновения вид, да не е някой хибрид. Ако цъфти розово - алкална почва, ако цъфти синьо - кисела почва. :-D
И съм съгласен с iivanov. Гниещата растителност е идеален инкубатор за гадости - тъмно, влажно и топло. Ако направите компост от стебла на домати, пипер ... и други зеленчуци има голяма вероятност ако са били болни да си запазите много добре болестите и на следващата година пак да си заразите градината.
Ако искате да си наторите почвата - изгорете всичко. Листа, стъбла, клони ... и разпръснете пепелта в градината. Пепелта съдържа всички необходими микроелементи и понижава киселинността на почвата.
Това с мулчирането не го харесвам много. Ако трябва влага се полива.
:partyman:
alsted - майстор
Ставаше дума, че при това торене почвата ставала киселинна, което е проблем по принцип. Затова споменах неутрализиране с хидратна вар. Дървесната пепел не придава ли киселинен характер?
iivanov написа:
Пречи, alsted,пречи.Гниещата растителност е сборище на патогени и гадини от всякакъв характер.И работата в градинката по принцип си е шесто чувство. :partyman:
Да разбирам ли, че отричате торенето с оборски тор? За парници се "пали" слама. Какво следва с въпросната почва - после трябва да се изкарва някъде надалеч?
За лакмусовите лентички. Имам, но ... Пролетта правих бордолезов разтвор. Там варта се слага точно за неутрализиране киселинния характер на разтвора от син камък. Според лентичката съвсем малко вар ми показваше вече алкален характер, камоли при изпълняване на пропорцията. Та нещо се съмнявам в пригодността й. Все пак е доста стара :-D
Не, че препоръчвам използването на трици за тор - нямам такава практика. Само се опитвам да разсъждавам :? А работата в градинката си е точно шесто чувство - затова и споменах да се пробва без да се търсят специални методи ...

Тема "иглолисни стърготини" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: