Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
ivanovbg - майстор
Да не забравяме и водомера. Стандартен водомер има дебит 4кубика на час. Ще трябва по голям.
kr1100 - майстор
чет авг 03, 2023 4:42 pmiliyan.tanev написа:
Я вземи удари няколко питиета , пък утре си направи сметка за сметката на изразходваната вода от ВиК за няколко изсъхващи туи. И се огледай за прогнозите за предстоящия климат .
в ЮАР от години не си използвт басейните за басейни , а за резервоари, закриват ги да няма големи изпарения. А и водата в тоалетните при изключителна нужд
Andri01 - майстор
+1 А по на горе имаше писаници и разсъждения от двама " всичкознайковци" ,че и с препрадка към трети ! :lol: :lol: :lol: Най-лесно се дава,това което го нямаш - акъл!
Така, споко. Просто искам да знам как може да се направи. Опциите са важно нещо. Сондаж може и да е вариант, но ще видим.
Знам че със стандартна хидрофорна помпа няма да стане, за това и казах "нещо като хидрофор". Идеята която ми се върти в главата е с междинен съд. Примерно:
* Взимаш 500-1000л резервоар.
* Вързваш го към водоподаването и слагаш един поплавъчен винтил за да може съдът да се пълни за колкото му време трябва и винтила ще го спира след това.
* Вързваш подходяща помпа с нужния дебит към резервоара.

Когато пуснеш поливането помпата ще източи резервоара, примерно за 10мин. След което спира. Съдът се пълни пак и помпата пак се пуска. И така 3 пъти примерно.
Слагаш и един програматор така че да пълни резервоара (което да активира помпата) в определен час (примерно в 3 сутринта) и би трябвало да няма проблеми.
чет авг 03, 2023 1:00 pmyanko78 написа:
Със самозасмукваща помпа от набита тръба (сондаж) поливам голям кръг с 10 бр изскачащи роторни разспръсвача по 6-7 метра радиусна 20 метра от помпата с централен маркуч Ф32 и вътрешен кръг Ф25. Най далечният кръг е на около 25-30 метра с 8 разпръсквача тип спрей, със същата разводка и нямам никакви проблеми с налягане и дебит.
Като ще правиш нещо, го направи както трябва. Капай канали и вкарвай тръбите и разспръсквачите в земята.
yanko78, просто информативно каква помпа ползваш?
шоп - майстор
пет авг 04, 2023 9:16 amiliyan.tanev написа:
Идеята която ми се върти в главата е с междинен съд. Примерно:
* Взимаш 500-1000л резервоар.
* Вързваш го към водоподаването и слагаш един поплавъчен винтил за да може съдът да се пълни за колкото му време трябва и винтила ще го спира след това.
* Вързваш подходяща помпа с нужния дебит към резервоара.
Така става. И сложи по-голям буфер за да работи помпата по-дълго време. Например 2,3 броя 1000 литрови бидона вързани като скачени съдове с подходяща разводка.
Търси си помпа около и над 2,2 киловата за да осигуриш 6,8м3/ч и напор 4 бара

Нещо такова
https://www.onlinemashini.bg/monofazna- ... 400a/72773
Andri01 - майстор
До преди година моята беше на този принцип. Съда-бидон 200л.,помпата -центробежна,потопяема с защита по ниско ниво.
ivanovbg - майстор
Принципно се слагат разпръсквачи с по малък дебит и поливат по дълго.
Примерно такива: https://traktorite.com/impulsen-razpras ... 0%B0%D1%87 Сина ми полива почти декар двор с три такива.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет авг 03, 2023 4:42 pmiliyan.tanev написа:

- Ще се полива: трева, декоративни храсти, плодни и декоративни дървета. Тревата е смеска от микродетелина, бяла детелина и троскот. Този тип тряви изискват м/у 10-20л на кв.м. в горещите дни.
По другите въпроси стигнахте до ясноти, аз да всея смут за това :-) Дървета млади (и храсти) се поливат 2-3 пъти месечно, в дълбочина, обилно. Цветя е добре да не се дъждуват....
Andri01 - майстор
Значи след помпата няколко кръга с магнет-вентили и контролер за работа по време. Моя контролер управлява 6 кръга, настройва се по време.
пет авг 04, 2023 10:51 amivanovbg написа:
Принципно се слагат разпръсквачи с по малък дебит и поливат по дълго.
Примерно такива: https://traktorite.com/impulsen-razpras ... 0%B0%D1%87 Сина ми полива почти декар двор с три такива.
И аз към подобни съм се насочил, че и с по-малък дебит, но както бях споменал в един по-преден коментар, много зависи от двора. Ако е празно място, идеално, но при мен къщата е разположена г/д в центъра на парцела, има и други блокиращи постройки или труднодостъпни места които пречат да сложа малко разпръсквачи... ако искам да ги обхвана.
пет авг 04, 2023 11:19 amn_a написа:
По другите въпроси стигнахте до ясноти, аз да всея смут за това :-) Дървета млади (и храсти) се поливат 2-3 пъти месечно, в дълбочина, обилно. Цветя е добре да не се дъждуват....
За дърветата съм съгласен, но за храстите зависи. Но като цяло, няма как да не влязат в обхвата на пръскалките.
пет авг 04, 2023 3:56 pmAndri01 написа:
Значи след помпата няколко кръга с магнет-вентили и контролер за работа по време. Моя контролер управлява 6 кръга, настройва се по време.
Под "контролер за работа по време" разбирам че става въпрос за система на ротационен принцип? Демек всеки кръг работи сам за себе си определено време след което се пуска водоподаването за следващия.

Тема "Въпроси около поливна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: