Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Здравейте,

Искам да си направя автоматизирана поливна система в двора, като си мися да я направя надземна с маркучи, вместо с вкопани тръби. Разпръсквачите ще са от масовите които се продават във всеки магазин.
Идеята ми е да споделя спецификата около идеята, и вие да ми кажете къде бъркам, за да разбера какво точно трябва да направя/променя.

За да обхвана всички места на двора ще ми трябват най-малко 13 разпръсвача. 2 са по-големи и изразходват около 10-13л в минута докато другите 5-8л в минута. Мисля да ги разпределя на 2 поливни кръга които ще представляват едноцолова тръба вързана към самозасмукваща помпа разклоняваща се към два 3/4 маркучи.
До колкото разбирам дебита които трябва да се осигури за такава система е 2*13 + 11*8 = 114л/мин, като налягането на водоизточника е около 4 бара, което би трябвало да се запази ако дебита се осигури, без да бъде повлияно от това че всички разпръсквачи работят едновременно.
В момента дебита от водоизточника, който е стара времянка от сторежа на къщата свързана към ВиК мрежата, е около 40-50л/мин. Идеята е самозасмукващата помпа да го увеличи до нужните 114л/мин и дори повече.
Нейзвестине за мен, са:
* Може ли самозасмукваща помпа да увеличи дебита подаван от ВиК мрежата по стандартна 1 цол тръба? Или може би трябва да се направи с хидрофор?
* Колко е максималния дебит които можеш да подадеш по 3/4 маркуч? Може би трябва да помисля за повече кръгове?
* Вярно ли е разбирането ми че налягането няма да падне ако необходимият дебит е наличен?
ivanovbg - майстор
Нещо не разбирам. Нужен ти е дебит 114 литра/мин добре, но колко голям е двора дето искаш да поливаш? По колко време ще поливаш? Само трева ли ще поливаш? Тя от колко вода има нужда дневно? Не трябва ли от това да изхождаш като данни пък после да взимаш разпръсквачи?
nelina_london - специалист
Няма вероятна схема ,квадратура ,подробности ,но ще кажа ,че на първо четене ,13 пръскачки са много за 2кръга .Това е една от най-големите грешки при изграждане на нашата поливна система ,големите кръгове да са с по 6 пръскачки .Бих посъветвала да помислите и за отделен кръг/кръгове с капково .Най-вече ,защото там може да се налага друга продължителност на поливането ,различна от кръговете с пръскачки .
ср авг 02, 2023 10:05 pmiliyan.tanev написа:
Здравейте,
...
В момента дебита от водоизточника, който е стара времянка от сторежа на къщата свързана към ВиК мрежата, е около 40-50л/мин. Идеята е самозасмукващата помпа да го увеличи до нужните 114л/мин и дори повече.
Нейзвестине за мен, са:
* Може ли самозасмукваща помпа да увеличи дебита подаван от ВиК мрежата по стандартна 1 цол тръба? Или може би трябва да се направи с хидрофор?
* Колко е максималния дебит които можеш да подадеш по 3/4 маркуч? Може би трябва да помисля за повече кръгове?
* Вярно ли е разбирането ми че налягането няма да падне ако необходимият дебит е наличен?
Здрастиииии!!!
Първо, идеята е в сферата на фантастиката.
1ва звездичка- не, не може, нужна е хидрофорна система.
2ра звездичка- не ми се търси, но Малък е за теб. Мисли за повече кръгове!
3та звездичка- не, не е вярно. Достатъчно е да погледнеш кривата на всяка една помпа и ще видиш, че максималният дебит е при най-ниско налягане.
Съответно, нещата са подобни и при водоснабдяване от ВиК.
Някъде налгането е дори прекомерно, но обикновено е 4-6 бара, по отклонение 3/4 за апартамент или имот да речем.
При мен е 3.5 в най добрият случай, при нулев дебит. Диаметърът на тръбата е без значение, в случая.

Последна звездичка- изчакай и Хидрата! Дано е в настроение!
Ако се включи известен, хидростатичен вече хейтър, не му обръщай внимание!

Тия 114л в минута ги забрави! Това са почти 7м3 за час, при необходимо налягане за разпръсквачите.
Преди мен са ти подхвърлили за повече кръгове.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на чет авг 03, 2023 12:50 pm, променено общо 1 път.
ср авг 02, 2023 11:19 pmivanovbg написа:
Нещо не разбирам. Нужен ти е дебит 114 литра/мин добре, но...
И аз имам подобни еретични мисли.
Дай ми помпа, която е добре с тези 114л/м и налягане да изправи който и да е разпръсквач!
Останалите, принципни въпроси, са много на място, но би могла да ги зададе и племенничката дето е в 7ми клас.
yanko78 - специалист
Със самозасмукваща помпа от набита тръба (сондаж) поливам голям кръг с 10 бр изскачащи роторни разспръсвача по 6-7 метра радиусна 20 метра от помпата с централен маркуч Ф32 и вътрешен кръг Ф25. Най далечният кръг е на около 25-30 метра с 8 разпръсквача тип спрей, със същата разводка и нямам никакви проблеми с налягане и дебит.
Като ще правиш нещо, го направи както трябва. Капай канали и вкарвай тръбите и разспръсквачите в земята.
Благодаря за отговорите!

Ще се опитам да вкарам още малко яснота.

- Двор: 957кв.м.
- Чиста площ за поливане: грубо м/у 600-700 кв.м.
- Ще се полива: трева, декоративни храсти, плодни и декоративни дървета. Тревата е смеска от микродетелина, бяла детелина и троскот. Този тип тряви изискват м/у 10-20л на кв.м. в горещите дни.
- 13 разпръсквача е минимума понеже терена е труден заради формата на парцела, разпределението на къщата и другите обекти в двора. За да се покрие всяка точка са нужни 13.
- Най-далечните разпръсквачи са на близо 40м от водоизточника.

От информацията която събрах от отговорите разбирам, че със самозасмукваща помпа не мога да увелича дебита идващ от ВиК мрежата. По-скоро ще трябва нещо като хидрофор. Също разбирам че е добре да не прекалявам с броя на навързаните разпръсквачи на един кръг. Ще помисля за пускане на още един кръг с което ще станат 3 кръга - 2 с 4 и 1 с 5 разпръсквача.
Също разбирам че е трудно да се намери помпа която да работи оптимално при нужния (114л/мин) дебит. Тогава ми е интересно как се правят поливните системи за по-големи дворове в които са нужни повече разпръсквачи?
Иначе ето една помпа която има 7200л/час дебит -> https://denino.bg/product/vodna-pompa-s ... jet-08100m. Обаче не мога да потвърдя че налягането ще е адекватно при максималният и дебит. Ще трябва да питам производителя.
ivanovbg - майстор
Я ся направи една сметка: 6 кубика на ден при 10л/м² по 30 дни са 180 кубика. По 3 лева за кубик са 540лв месечен разход само за поливане.. Да не говорим колко гориво или ток за косене, щот всяка седмица ще трябва да я косиш.
При тая суша, може и да те глобят, щот на много места забраниха да се ползва питейната вода за поливане... Ужас!

П.П. С хидрофор няма да стане. Ще дигне налягане за момента, но като тръгне консумацията и поизпразни балона, помпата на хидрофора няма откъде да вземе достатъчно вода за да поддържа дебита.
шоп - майстор
чет авг 03, 2023 4:42 pmiliyan.tanev написа:

Иначе ето една помпа която има 7200л/час дебит -> https://denino.bg/product/vodna-pompa-s ... jet-08100m. Обаче не мога да потвърдя че налягането ще е адекватно при максималният и дебит. Ще трябва да питам производителя.

Няма какво да питаш производителят. Той ти е написал. 7200л/ч ще дава при 0,5 бара налягане. В заглавието е написано даже.

Нещо тотално ти е сбъркана концепцията. С вода от водопровода не се полива.

Едва ли си захранен с 1" тръба

И последно, представяш ли си какво ще се случи с водата на съседите ти ако изведнъж се включи една мощна бустер помпа каквато ти си представяш вързана директно към водопровода?!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет авг 03, 2023 6:50 pmшоп написа:

Нещо тотално ти е сбъркана концепцията.
Споко, просто си размишлява.

Тема "Въпроси около поливна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: