• 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 61
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
2metraninja - специалист
вт мар 16, 2021 7:36 pmschuldiner написа:
Понеже в довършителните работи ме няма много-много, последно да попитам: успя ли да се укрепи конструкцията, тества ли я?
Уикенда с всичките вълнения по покрива, успях само този ъгъл да укрепя. Има още 3 външни ъгъла и 5 допирателни. Доста време ще ми отнемат, но вече имам някакъв опит и си изградих начин на работа. Сега пък излезе друг проблем - посвършиха 6х12 и 5х10 гредите и не знам откъде да взема сравнително сухи. Че ако просто взема мокри, те ще се свият като изсъхват и язък за меренето и целенето - няма да са плътни диагоналите. Потърсих днес в интернет "сух дървен материал пловдив" и само един обещаващ резултат намерих. Ще ги преслушам утре колко им е сух и колко пари му искат на материала.
schuldiner - майстор
Сравнително сух е материалът на куците борси, където застоява. И имат навес, разбира се. Но това няма голямо значение - линейното свиване /по влакната/ от мокър към сух материал е 0,1%.
2metraninja - специалист
ср мар 17, 2021 6:45 amschuldiner написа:
Сравнително сух е материалът на куците борси, където застоява. И имат навес, разбира се. Но това няма голямо значение - линейното свиване /по влакната/ от мокър към сух материал е 0,1%.
Т.е. само на широчина се свива? Абе не съм мерил, ама дъските, с които обших отвън, освен нали на широчина - там ясно - ми се струва на едно място където може да се види, че са се свили и на дължина. Или пък доста невнимателно съм ги рязал отначало :D
Чираче - майстор
Не разбирам защо се бяга от железен Х? По.бързо изпълнение, по-здраво, по-евтино..
schuldiner - майстор
Нормално, на 4-метрова дъска 0,1% вече се вижда. Същите 4 мм се получават при съхненето на 20 см ширина, там вече е сериозно свиване. Обаче това е Мах, при много мокър материал. На практика макар да е суров, само за седмица на проветриво става приемлив за работа, дори за детайли, които трябва да останат непроменени. Предимството на по-стария материал е, че дефектите от съсъхването в по-голямата си част вече са се проявили и фалшивите греди просто не ги вземаш. За суровите трябва да отгатваш коя ще става. За парчета под метър няма какво да мислиш - милиметър скъсяване в най-лошия случай...
2metraninja - специалист
ср мар 17, 2021 8:36 amЧираче написа:
Не разбирам защо се бяга от железен Х? По.бързо изпълнение, по-здраво, по-евтино..
Не е по-евтино. По-бързо и по-здраво съм съгласен. По няколко причини. Едната е че едва 2 части от стени от външните са подходящи за цели диагонали от общо 8, на останалите има много и големи прозорци - нали беше там и видя как са, няма как да мине цял диагонал, камо ли хикс. Другата е че проверих във фирма за железа, най-тънката кутия им е на 2 см (реално са 2.3-2.4 см) дебелина, а по-стабилната е на 3+ см . Железен Х означава да срежа 4-5-6 см от гредите за да ги вкопая, което ми се вижда много драстично. Или пък да заваря тръбите на хикс. А няма да ги изнеса извън, защото гипсокартона ще се кове директно на дървените колони. Железни или дървени вкопани диагонали (само в едната посока) мисля да сложа на вътрешните стени, които така или иначе не са носещи, където се допират до външните, за по-лесно, че тези дървени зигзагчета са си сериозна играчка. Друго, което гледах и може спокойно да се вкопае бяха плътни метални шини. Има по 6мм на 60 мм и това си е сериозно парче желязо. Но пак опираме до това, че диагонали могат на много малко стени да се сложат ефективно заради прозорците.
2metraninja - специалист
ср мар 17, 2021 9:01 amschuldiner написа:
Нормално, на 4-метрова дъска 0,1% вече се вижда. Същите 4 мм се получават при съхненето на 20 см ширина, там вече е сериозно свиване. Обаче това е Мах, при много мокър материал. На практика макар да е суров, само за седмица на проветриво става приемлив за работа, дори за детайли, които трябва да останат непроменени. Предимството на по-стария материал е, че дефектите от съсъхването в по-голямата си част вече са се проявили и фалшивите греди просто не ги вземаш. За суровите трябва да отгатваш коя ще става. За парчета под метър няма какво да мислиш - милиметър скъсяване в най-лошия случай...
Всичко звучи много логично, ще обиколя да видя къде имат поне малко поизветрени греди и взимам смело.
Руди - майстор
ср мар 17, 2021 9:35 am2metraninja написа:
Друго, което гледах и може спокойно да се
вкопае бяха плътни метални шини...
Има перфорирани ленти специално за целта, като тази:
https://praktis.bg/perforirana-zakalena ... a-20x1-0mm
При тях особеното е, че трябва да се слагат на Х, понеже
носи само опънатият диагонал. Бих ги препоръчал по-скоро
за покриви.
resistbody - майстор
Димо ако сложиш хоризонтална конструкция на стената между дневната и спалнте и там където ще ти е кухнята ще си решиш много проблеми и ще загубиш само 3см... така ще имаш място за комуникацията и ел-то и тавана ще остане свободен.. и ще изпълниш горе долу както е по проект ЕЛ-то... ако нещо не ме разираш пиши или звънни да ти кажа идеята ми...
Чираче - майстор
ср мар 17, 2021 9:35 am2metraninja написа:
А няма да ги изнеса извън, защото гипсокартона ще се кове директно на дървените колони. ..... Има по 6мм на 60 мм и това си е сериозно парче желязо. Но пак опираме до това, че диагонали могат на много малко стени да се сложат ефективно заради прозорците.
Разбрах. Не е нужно до вкопаваш. Може спокойно да сложиш Х от тая шина от външната страна, върху дъските, като завиваш поне по два по-дебели винта във всяка вертикална греда. Като слагаш стиропора, лесно можеш да очертаеш и да го издълбаеш заради шините. А между прозорците може да сложиш два Хса един над друг. Слага се Х, защото шината носи само "на опън".
  • 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 61

Тема "Строя дървена къща с фрейминг в Пловдив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: