Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
hertpo - напреднал
вт авг 22, 2023 10:55 pmD.Kalchev написа:
Далеч съм от мисълта, че за 1000 лева на квадрат може да се стигне до завършено строителство. Имам в предвид хилядарка за груб строеж. Като трябва да уточним и какво включва грубия строеж. Груб строеж май е разтегливо понятие. В грубия строеж включвам къщата с покрив, дограма и груба мазилка. Довършителните работи може и да се вместят в 500 лева на квадрат без много отпускане. Поне така мисля, но сметките винаги могат да излязат криви.
Питах за цена на м2 ,за да преценя дали ще се вместя в бюджета, който е 200к лв.
В него ще влезе фундамента,къщата и обзавеждане(ако остане).
Планувам кръглото число 100 кв/м2 къща ,но ако няма да стигнат парите, ще намалям квадратите.
По сегашните сметки изглежда ще стигнат......уж :mrgreen:
Говорим за нещо средно без скъпи изхвърляния.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср авг 23, 2023 9:33 amhertpo написа:

Планувам кръглото число 100 кв/м2 къща
Това окръгляне струва пари и още нещо
D.Kalchev - специалист
ср авг 23, 2023 9:33 amhertpo написа:
Питах за цена на м2 ,за да преценя дали ще се вместя в бюджета, който е 200к лв.
В него ще влезе фундамента,къщата и обзавеждане(ако остане).
Планувам кръглото число 100 кв/м2 къща ,но ако няма да стигнат парите, ще намалям квадратите.
По сегашните сметки изглежда ще стигнат......уж :mrgreen:
Говорим за нещо средно без скъпи изхвърляния.
Няма как да знаеш колко ще излезе сметката. С 200 хиляди би трябвало да можеш да вдигнеш 100 квадрата. Има много условности като маза, гараж, начин на изпълнение, проект и т.н. Не знам има ли смисъл да се занимава човек с къща по-малка от 100 квадрата. Трябва да обмислиш много добре предварително какво точно искаш да получиш от тази къща като функционалност и удобство и то да залегне в проекта. Мястото ми не е от най-големите, но в 400 квадрата би трябвало да се сместя.
hertpo - напреднал
ср авг 23, 2023 2:45 pmD.Kalchev написа:
Няма как да знаеш колко ще излезе сметката. С 200 хиляди би трябвало да можеш да вдигнеш 100 квадрата. Има много условности като маза, гараж, начин на изпълнение, проект и т.н.
Мазе,гараж,не.Имам 200к и трябва да се вместя в тях
Къщата ще е сухо строителство около 100кв/м2 ,заради доста по-бързото нанасяне
Смятам по кръчмарски сметки:
Фундамент 20-30к. Терена е чист,без денивелация.Имам ток и вода .
После къщата по 1500лв/м2 до ключ
И ще останат малко за обзавеждане .....УЖ :-D
stefanjor - специалист
ср авг 23, 2023 3:56 pmhertpo написа:
После къщата по 1500лв/м2 до ключ
Има няколко актуални теми в момента, които стъпка по стъпка описват процеса на строителството- материали, сметки, фирми и т.н.
Ако започнеш да строиш (стискам палци) ще е полезно не само за четящите, а и за теб, да описваш стъпките и проблемите :cool:
GGK - напреднал
Лично за мен, инициативата е леко рискова при тия бюджети и квадрати.

Миналата пролет мой приятел сключи договор със строителна фирма за груб строеж на монолитна двуетажна къща с РЗП от 150 м2. В цената НЕ влизаше дограмата и вратите, но влизаше отходната канализационна система (пречиствателна станция). Плати 170 000 лева. Става въпрос за село покрай София. Работата приключи този юни.

Нататък не е почвал, но като съм си говорил с него, се надява да се вмести в 100 - 120 000 (заедно с обзавеждането, отопление, охлаждане, бяла/черна техника и тн). До колко ще са му точни калкулациите, ще видим, но инфлацията не играе за него.
Последна промяна от GGK на ср авг 23, 2023 10:14 pm, променено общо 1 път.
schuldiner - майстор
Ами нали затова е форумът?! Правих фундамент за сглобяема май месец. Денивелация на дългата страна /15м/ 80 см. Ивици по периферията +20 см от най-високата точка на терена, средно 1,30-1,40 м при 80 см дълбочина. На 120 квадрата отидоха малко под 30 кубика бетон В25 и към тон стомана, не сме прекалявали с армирането, че почти няма товар... 12 бона общо, ама вътре влезе и 40 м мръсен канал и оше толкова трасето за вода. Дори и да дублираш всички вътрешни стени с ивични основи, пак няма да стане по 300 лв./м2, хеле пък като е без денивелация. Сега, ако някой те върже да вкараш пет тона желязо и 50 кубика бетон за подложка на едноетажна сухо строителство... може и да стигнеш 300. Ама по-добре смени проектанта.
hertpo - напреднал
Още един въпрос ми изникна.
Колко време приблизително отнема изваждането на документите до "Разрешение за Строеж" ако няма забавяния ? Имота в който ще се строи е УПИ,има малка сграда,ток и вода.
И две, колко пари ще е приблизително изваждането на документите до РС,5-10к лева?
nikolson - майстор
Цените за проектиране са ок. 30-35лв/м2. Това е архитектура, плюс останалие (КП, ОВК, ВиК, ЕЛ, ПБ и т.н). Останалото е общински цени.
D103314 - специалист
За района на Стара загора документите с проекта до разрешение за строеж - около една година. В стседство строят нова къща, монолитна. Излезе около 1100лв/квадрат грубия строеж. Всичко се кара на 30км от града.

Тема "Нова къща на село" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: