• 1
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
skostadinov - специалист
пет яну 26, 2024 11:28 pmMamaMy написа:
Те за какво искат да спирт Алекса. Целта на всички е да печелят от нас овцете без да има нищо материално. Пробват се да ни продават интелектуална собственост, но се оказало, че никой не им ще умните приложения с гласови команди. За много по-малко или дори безплатно ще си вдигна ръката и ще си светна от копчето. Има и безжични копчета които ти икономисват кабел дори и са кинетични. И ток им не трябва. Е, не са умни, но те и жените не винаги е добре да са умни :lol:
Всичко е въпрос на пари. Ако някой ти говори нещо друго, не му вярвай. Аз не желая да хвърля една шапка с пари за умни джаджи и после цялата ми къща да зависи от благоволението на някой програмист с приложение, облак или някакъв софтуер. Искам всичко да е автономно дори да няма интернет, обхват на оператора или не съм платил наема на облака.

ПП Подовото изглежда много добре и професионално направено.
До някъде съм съгласен с теб. Точно за това при мен така съм замислил инсталацията, че всичко да си е конвенционлно (тоест да може да си се контролира по нормален начин - ключове, бутони и т.н.) но в същото време посредство малко смарт контролери и релета да можеш и да автоматизираш. Аз също не харесвам облаци, така че плана ми е с-мата да е напълно локална. Всичко ще комуникира на локално ниво в собствен меш и дори да няма нет всичко пак ще работи. Дет се вика и тока да спре основните неща пак ще работят на батерия/ups/тн
Просто ми се човръка и като се нанесем ще си експериментирам. Оставил съм нужните заготовки тук и там :)
skostadinov - специалист
Хайде де няма ли да се появи BLUEPUPIL и да се раздвижи дискусията :D или е на ски някъде :D

До като чакам ми изникват още някои въпроси. Може ли някой да сподели опит относно марките апаратура за таблата? Основно се колебая м/у Legrand и Schneider, но съм отворен и за други ако има по-добри и си заслужават.

Реално таблата, които монтирахме са на Legrand (освен главното, което е метално и е на Schneider). Мисля, че това не би трябвало да е от значение вътре каква апаратура ще се слага де, но не съм сигурен.

Гледам, че основните АП-та и ДТЗ-та на Schneider са осезаемо по-скъпи от Legrand. Не знам обаче има ли голяма разлика в качеството при еднакви каталожни парамтери. Другото, което тотално ме обърква е, че Schneider имат толкова много различни серии за едно и също нещо. Примерно не мога да разбера има ли съществена разлика межу сериите Easy9 и Acti9. Би следвало и 2те да са подходящи за жилищни сгради, но отново при сходни основни параметри има почти двойна разлика. Тук в случая има разлики по някои от параметрите м/у easy9 и acti9 без да знам колко съществени биха били при нормална експлоатация в къща. Но м/у 2те ДТЗ-та от серия acti9 не виждам никаква разлика, а пък в цента има 70лв

Прикачен файл:
1.png
Прикачен файл:
2.png


Ще съм много благодарен ако някой внесе малко логика и яснота.
Последна промяна от skostadinov на пон яну 29, 2024 8:24 pm, променено общо 1 път.
resistbody - майстор
За шнайдера, скъпите са за предпочитане... аз ще ползвам втора употреба, че имам доста..
skostadinov - специалист
пон яну 29, 2024 8:17 pmresistbody написа:
За шнайдера, скъпите са за предпочитане... аз ще ползвам втора употреба, че имам доста..
Тоест да разбирам, че при едни и същи параметри продукт от от една и съща серия има съществена разлика в качеството?
По същата логика същия продукт от Legrand пак е от по-нисък клас и качество?
Питам защото не винаги по-високата цена е гаранция за по-високо качество.
Но признавам при електроапаратурата нямам никакви наблюдения как стоят нещата.
resistbody - майстор
Toва го коментира преди време един разбирач в форума hidrazin, че тея евтините не ставали... и да се ползват по-скъпите... Не помня дали имаше доводи за това..
skostadinov - специалист
пон яну 29, 2024 8:41 pmresistbody написа:
Toва го коментира преди време един разбирач в форума hidrazin, че тея евтините не ставали... и да се ползват по-скъпите... Не помня дали имаше доводи за това..
Ще поровя пак из темите да видя ще намеря ли нещо полезно по темата от ЕЛ гурутата във форума.
Моите предпазители и ДТЗ са Еатон, по препоръка на еладжията.
Има и катодни отводители(незнам точно какви са, оранжеви на цвят, но не са нещо кои знае какво, струват 205лв. за трифазно.)
Има и тези презпазители от алиекспрес https://www.aliexpress.com/item/4001046345556.html
като съвета беше да са три за всяка фаза отделно и по 80A. Ако стане нещо да спре само съответната фаза.
Нещата които добавихме:
Фото сензор за фасадното осветление и отделно ключ с доп. нула.
Отделна единична фасадна лампа за предверието на входната врата.
Лед прожектор със сензор за движение над гаражната врата.
2 фази за котлони. (че стигат до 7кW)
Захраване за евентуална вана в банята, като за контакт.
Захранване за ел. вътрешни щори(но тук в последствие видях, че може да са и на батерия)
Доп. нула за главните ключове за остветление, за да маже да се сложат ключове с приложение.

В случея се доверих изцяло на човека, понеже знанията ми са ограничени, остава надеждата да е поне долу-горе добре.
skostadinov - специалист
пон яну 29, 2024 10:39 pmv1lead написа:
Моите предпазители и ДТЗ са Еатон, по препоръка на еладжията.
Има и катодни отводители(незнам точно какви са, оранжеви на цвят, но не са нещо кои знае какво, струват 205лв. за трифазно.)
Има и тези презпазители от алиекспрес https://www.aliexpress.com/item/4001046345556.html
като съвета беше да са три за всяка фаза отделно и по 80A. Ако стане нещо да спре само съответната фаза.
Нещата които добавихме:
Фото сензор за фасадното осветление и отделно ключ с доп. нула.
Отделна единична фасадна лампа за предверието на входната врата.
Лед прожектор със сензор за движение над гаражната врата.
2 фази за котлони. (че стигат до 7кW)
Захраване за евентуална вана в банята, като за контакт.
Захранване за ел. вътрешни щори(но тук в последствие видях, че може да са и на батерия)
Доп. нула за главните ключове за остветление, за да маже да се сложат ключове с приложение.

В случея се доверих изцяло на човека, понеже знанията ми са ограничени, остава надеждата да е поне долу-горе добре.
Благодаря ти за споделената информация. И аз съм си предвидил подобни неща свързани с нулата до всеки ключ и т.н.
Не разбрах само идеята за 2те фази за котлоните. Да ясно е че някои плотове са доста мощни и стигат до 7kw, но те все пак са монофазни и можеш да ги захраниш само с една фаза. Другата в случая за какво е? :?
[/quote]

Благодаря ти за споделената информация. И аз съм си предвидил подобни неща свързани с нулата до всеки ключ и т.н.
Не разбрах само идеята за 2те фази за котлоните. Да ясно е че някои плотове са доста мощни и стигат до 7kw, но те все пак са монофазни и можеш да ги захраниш само с една фаза. Другата в случая за какво е? :?
[/quote]

Ами може да видиш на това видео,
Може би правилното е да се пусне трифазно, но котлоните ползват само 2 фази така или иначе.
resistbody - майстор
Доста печки също предлагат трифазно и двуфазно свързване(фазово напрежение 220в, не линейно 380в... линейно има в профи уредите).. Аз дълги години смятах да пускам трифазен на кухнята, накрая си пуснах само 1 фаза 4кв.мм..
  • 1
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50

Тема "Мисия Нов Дом - от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: