Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Jacket - специалист
Здравейте,

По всяка вероятност ми предстои покупка на парцел с цел строеж на къща (за което вероятно ще почнат да се появяват теми от мен) за целогодишно живеене. Парцела се намира във вилна зона до София (НТП За вилна сграда). Големината е 1063кв.м според кадастъра макар че в нотариалният акт на собственика е вписано 970. Не знам кое е вярното :? но това ще се уточни в послествие. Въпросът е друг. Ето първо една картинка:

Изображение

Става дума за парцел 2. Защо съм маркирал и парцел 1? Ами тук идва и тънкият момент. Парцел 1 е собственост на мой приятел на който дворът му е идва тесен. Идеята е заедно с него да закупим парцел 2 и да станем съсобственици, аз с 80%, той с 20% идеални части. Теглим една черта горе-долу по-този начин и си слагаме една ограда. Горе-долу ето това очертание остава за него:

Изображение

Тая малка къщурка там си я събаряме заедно, защото и на двама ни пречи.
Идеята ни е аз да си започна веднага процедура за строеж на ~160кв къща (още не знам колко ще бъде точно) в моята част, като той ще подпише каквито трябва документи. Тук се надявам да нямаме никакви проблеми. Възможно ли е да има такива заради съсобствеността? Дори мисля че няма да има никакви проблеми да се спази достатъчно отстояние от огратата между двете части.
Втората ни идея е по някакъв начин да си отделим и частите реално и законно, ако ще и това да отнеме години. Би ли било възможно такова нещо при положение че неговата част се явява около 200кв/м?
Има още една "подробност" и тя е че неговият парцел (парцел 1) е също с двама собственици 50/50 и там вече единият собственик ни се явява трето лице с което нямаме общо. Така че пък "сливане" ако изобщо е възможно на новата част с парцел вероятно също ще бъде проблем.
Възможно ли е това, което искаме да се случи по някакъв начин или рискуваме да си останем завинаги съсобственици?
gnt69 - майстор
чет юни 20, 2019 8:48 pmJacket написа:
Възможно ли е това, което искаме да се случи по някакъв начин или рискуваме да си останем завинаги съсобственици?
Ще стане защо да не стане. Пазарувайте, после хващаш едни геодезисти да направят делбата. Не може да се обособи самостоятелен парцел защото е малък но може да се придаде към друг в който приятеля има събственност. Като станеш горд и единствен собственник
вече променяш предназначение на земята за жилищни нужди и си ти. Тази процедура е около година. Ако има лев след 2 години можеш да живееш в къщата. :partyman:
Руди - майстор
ЗУТ
Чл.19
...
3. във вилните зони - най-малко 18 м лице и 600 кв.м повърхност;
...


Може би ще получите по-добра идея, питайте геодезист и архитект за съвет.
stefanjor - специалист
чет юни 20, 2019 11:25 pmРуди написа:
ЗУТ
Чл.19
...
3. във вилните зони - най-малко 18 м лице и 600 кв.м повърхност;
...


Може би ще получите по-добра идея, питайте геодезист и архитект за съвет.
+1
Геодезист, ЗУТ, ПУП.
И това "трето" лице, ако е реално съществуващо, да не се окаже контра за общите Ви планове?
plamen6703 - майстор
Съсобствениците на "парцел 1" не могат да правят нищо във връзка със съсобственият им парцел един без друг! :partyman:
Jacket - специалист
Благодаря за отговорите. Ние със сигурност другата седмица сме на консултация(и), но реших и тук да попитам, може някой вече да е тъпкал тази пътека :) вероятно тази точка в ЗУТ ще ни е голяма спънка. Лицето на парцел 2 е 30м и няма как и двамата да направим по 18м както и да го режем. То и 2х600 нямаме. В съседство има няколко “стрелбища” по 300кв, но вероятно са доста стари неща. Относно третото лице, той си е ок, просто на парцел 1 са две сгради на калкан и едната е неговата, но не бихме искали да го включваме в нашата делба.
Руди - майстор
Един вариант е да влезете в съсобственост в идеални части.
Действителното разделяне на двора ще го направите както решите,
без да се образува нов имот в реални граници, както е в парцел 1.
Разбира се, когато някой реши да строи, ще трябва съгласие от
съсобственика, отстъпване право на строеж...
gnt69 - майстор
пет юни 21, 2019 11:35 amJacket написа:
Благодаря за отговорите. Ние със сигурност другата седмица сме на консултация(и), но реших и тук да попитам, може някой вече да е тъпкал тази пътека :) вероятно тази точка в ЗУТ ще ни е голяма спънка. Лицето на парцел 2 е 30м и няма как и двамата да направим по 18м както и да го режем. То и 2х600 нямаме. В съседство има няколко “стрелбища” по 300кв, но вероятно са доста стари неща. Относно третото лице, той си е ок, просто на парцел 1 са две сгради на калкан и едната е неговата, но не бихме искали да го включваме в нашата делба.
Има и друг вариант, напъваш се и го купуваш цялото. Преди консултацията прочети хубаво чл. 19 от ЗУТ, там пише при какви обстоятелства могат да се намалят минималните площи и лицето на имотите при делба.
:partyman:
Jacket - специалист
пет юни 21, 2019 12:05 pmРуди написа:
Един вариант е да влезете в съсобственост в идеални части.
Действителното разделяне на двора ще го направите както решите,
без да се образува нов имот в реални граници, както е в парцел 1.
Разбира се, когато някой реши да строи, ще трябва съгласие от
съсобственика, отстъпване право на строеж...
Това ни е етап 1 при всички положения.
пет юни 21, 2019 12:54 pmgnt69 написа:
Има и друг вариант, напъваш се и го купуваш цялото. Преди консултацията прочети хубаво чл. 19 от ЗУТ, там пише при какви обстоятелства могат да се намалят минималните площи и лицето на имотите при делба.
:partyman:
Това е възможен, но нежелан вариант. Все пак ще сме съседи после дълги години.

В Чл. 19 пише следното:
(4) При делба на поземлените имоти по ал. 1 реално обособените части не могат да бъдат с размери по-малки от минимално определените в ал. 1, намалени най-много с 1/5.
Това намаляване с 1/5 какво означава? Не смея да си го интерпретирам сам да не стана за смях, но не е ли сламка за която можем да се хванем?
Последна промяна от Jacket на пет юни 21, 2019 3:30 pm, променено общо 1 път.
Руди - майстор
Превежда се така:
Ако в точка 3 се изисква лице 18 м и площ 600 кв.м.,
при делба се допуска лице 12,80 м и площ 480 кв.м.
(нормативните, намалени с 20%, все едно умножени по 0,8)

Тема "Делба на парцел "по съседски"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: