Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
surfthesummer - специалист
Здравейте, предстои ми поставяне на топлоизолация - 10 см ЕПС - на еднофамилна къща. Искам да поставя чакащи планки на фасадата - захванати за междуетажната бетонова греда, за които след санирането да захвана метален профил (столица), върху който да стъпят напречни метални профили (ребра). Навесът ще е 10х5 м. Другата метална столица ще стъпи на бетоновите колони на оградата, а ребрата ще премостват 5 м - разстоянието между двете успоредни столици. Покривът ще е лек - навярно метални керемиди. Къщата е край Бургас - мисля, че натоварването от сняг е около 90 кг/м2 за региона.
Вариантът, който ми предложиха от фирма, изграждаща метални конструкции, е следният:
Прикачен файл:
IMG_20200919_005646.jpg
IMG_20200919_005646.jpg (81.73 KиБ) Видяна 1711 пъти
Планка - 150х50х100х3мм да се захване странично (вертикално) с един 10мм анкер-болт и на ръба на дългата част да се завари впоследствие металната столица :?. Планките през 1.5 м.
Не разбирам, но няма ли вариант, столицата да ляга върху носещи планки преди заваряването, а не само челна заварка :roll:
Ще се радвам и на предложение за вид и размер на профилите - столици и ребра...
EDI - майстор
Изолирай си спокойно, после колони, залепени за ствната и гредата върху тях.Що тез гимнастики.
kozl - майстор
Със заварка според мен ще стане, но бих се подсигурил с по-дебели планки 5-6 мм и анкери с анкериращо лепило.
surfthesummer - специалист
съб сеп 19, 2020 7:41 amEDI написа:
Изолирай си спокойно, после колони, залепени за ствната и гредата върху тях.Що тез гимнастики.
Предстои ми същото упражнение и на другата фасада - навес за верандата - а там са 4 м "френски" прозорци :-D. В съседната къща пробиха профила и го хванаха с анкерни болтове, забити в бетона директно през изолацията (15 см). Не е ли слабичко така :?
съб сеп 19, 2020 8:21 amkozl написа:
Със заварка според мен ще стане, но бих се подсигурил с по-дебели планки 5-6 мм и анкери с анкериращо лепило.
Благодаря!
Последна промяна от surfthesummer на съб сеп 19, 2020 9:41 am, променено общо 1 път.
kozl - майстор
съб сеп 19, 2020 9:20 amsurfthesummer написа:
В съседната къща пробиха профила и го хванаха с анкерни болтове, забити в бетона директно през изолацията (15 см). Не е ли слабичко така :?
Зависи от Ф на анкерите, щото освен срязване, опън, натиск ще трябва да носят и на огъване.
Когато се анкерира през изолация или се ползват тръбички за дистанционери към дебелината на изолацията или контрагайка иначе изолацията се сплесква при натягането.
Та ми се чини, че са по-подходящи анкерите на лепене, коги минават през топлоизолация.
surfthesummer - специалист
съб сеп 19, 2020 9:40 amkozl написа:
съб сеп 19, 2020 9:20 amsurfthesummer написа:
В съседната къща пробиха профила и го хванаха с анкерни болтове, забити в бетона директно през изолацията (15 см). Не е ли слабичко така :?
Зависи от Ф на анкерите, щото освен срязване, опън, натиск ще трябва да носят и на огъване.
Когато се анкерира през изолация или се ползват тръбички за дистанционери към дебелината на изолацията или контрагайка иначе изолацията се сплесква при натягането.
Та ми се чини, че са по-подходящи анкерите на лепене, коги минават през топлоизолация.
Кефят ме металните конструкции, но хал-хабер си нямам от тях - срязване, опън, носимост... сега ще поровя да се образовам малко :roll: Две момчетата направиха 3 навеса у съседа за 2-3 дни - изглеждат супер - носещите са 5х5х3 мисля, но направиха ферми с два успоредни и връзки между тях. Аз малко се понаплаших от "майстори" и затова попитах за челните заварки на горепосочените планки :-D.
Предполагам няма някакъв лесен вариант на аналогия между дърво и метал. Примерно покрив 4х4 м с дървени ребра 5х10 през 50 см е аналогично на метални профили ХхХ :-D
Руди - майстор
При мен оставиха шпилки ф12, замонолитени в гредите, през 50 см.
След изолацията навиха гайка и шайба отдолу, за да не потъва профила,
после столицата и отгоре шайба и гайка "капачка".
(Едва ли щеше да потъне тая талпа, ама нейсе.)
Под талпата за по-плътно прилепяне сложиха от пяната за стиропор.
Прикачен файл:
shp.jpg
shp.jpg (114.85 KиБ) Видяна 1630 пъти
Прикачен файл:
det-per.jpg
det-per.jpg (42.64 KиБ) Видяна 1630 пъти
EDI - майстор
Фишер имат специални крепежи за тежко закрепване през дебела изолация, може и това да погледнеш.
surfthesummer - специалист
съб сеп 19, 2020 3:23 pmРуди написа:
При мен оставиха шпилки ф12, замонолитени в гредите, през 50 см.
След изолацията навиха гайка и шайба отдолу, за да не потъва профила,
после столицата и отгоре шайба и гайка "капачка".
(Едва ли щеше да потъне тая талпа, ама нейсе.)
Под талпата за по-плътно прилепяне сложиха от пяната за стиропор.

shp.jpg

det-per.jpg
Аха, благодаря ти, Руди! Предполагам и при мен може така да стане, само че ще трябва да набия анкери с резба за шпилки и няма да е баш като замонолитените. При мен ще има премостване на 5м и ме притеснява евентуално огъване. Предполагам, че планки със сечение 100х3мм имат по-голяма носимост от шпилките, но пък остава челната заварка :?, която пък трябва да е в равнината на изолацията, а и не трябва ли да е по цялото сечение (100мм), а той профилът ще пречи? Сигурно говоря глупости и заварчиците се смеят, четейки, но... :-D
surfthesummer - специалист
съб сеп 19, 2020 4:05 pmEDI написа:
Фишер имат специални крепежи за тежко закрепване през дебела изолация, може и това да погледнеш.
Благодаря EDI, ще погледна. То навярно най-добре сега да пусна конструкцията на навеса, но после сигурно ще пречи на скелето, а и нямам готовност и средства сега.

Тема "Метален навес - чакащи планки преди саниране и вид профили" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: