• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 16
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Lisko - майстор
Още размисли за финланската къща:
- финланския "домостроителен комбинат" явно фрезова като невидЕл.
- тия перфектни гредички изглеждат нетретиран чам
- който е боядисвал си представих колко ъгълчета - ужас.
- до голяма степен това си е монолитна къща когато веднъж е сглобена, имам предвид че губиш цялата гъвкавост която картона дава.
kr1100 - майстор
[quote=nikolov333
Гледам един страхотен канал в ютуб на един украински конструктор, който ми отвори очите за много видове строителни материали и предназначението им..
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 0jOxJjoPzD
[/quote]
Благодаря за линка.
kr1100 - майстор
[quote=jekasus
Тук старите/над сто години/ къщи са комбинирани - първи етаж е камък, втори дърво и кирпич.
[/quote]
Има и друг вариант. Дебели основи камък , пруски свод с релси над мазето, нагоре тухли единички /дебели зидове по 40-50см с преплетено тухли, пак пруски свод с релси ...
П.П. Старите къщи с керемиди , а не само на 100г , а до 60те -70тег са с кал и слама под керемидите. Калта / пръстта тежи.
theagent - специалист
ср яну 08, 2020 10:51 amРуди написа:

От друга страна между 5 и 45 кг разликата е 9 пъти! ...
Между другото, по-тежкият покрив по-трудно ще го духне вятърът ... :-D
nikolov333 - майстор
ср яну 08, 2020 7:51 pmkr1100 написа:
nikolov333 написа:
Гледам един страхотен канал в ютуб на един украински конструктор, който ми отвори очите за много видове строителни материали и предназначението им..
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 0jOxJjoPzD
Благодаря за линка.
:partyman:
schuldiner - майстор
Сравнение за щетите на дървените къщи Кобе 1995 и Тотори 2000 г.
https://www.iitk.ac.in/nicee/wcee/article/13_1255.pdf
То няма какво да се коментира - качествен материал, добри дърводелци, собственикът да си поддържа къщата и изкарват по 100-200 години въпреки земетресенията.
За България какво да кажа? Всеки, дето му се срещат ръцете и го слуша главата може да си построи прилична къща. Дървена - още по-лесно. Пък дали ще е американска, руска или по нашенски - все тая.
Kokar - специалист
С извинение за отклонението от темата и връзка с горното мнение, веднага след земетресението в Кобе (1995), попитах един японец, дошъл тук по работа и с отношение по въпроса, дали има големи щети по ИТ инфрастктурата при тях, предвид високата степен на земетресението. Отговорът беше, че практически няма щети - предвид земетръсните условия в Япония е организирана всекидневна (нощна) синхронизация на базите данни между разните краищта на страната. В т.ч. банки, застрахователи, ИТ масиви и т.н. В случая - север-юг.
Kbps свързаност тогава струваше стотици лв. ... :)
npace - специалист
ср яну 08, 2020 10:28 amРуди написа:
В България няма фабрика, която да изпълнява подобни елементи по
поръчка (по чертеж на клиента).
Проектирах няколко подобни бунгала по настояване на чужд инвеститор.
Оказа се, че в България фабриките, които имат подходящи машини
обикновено са в мебелната индустрия, но нямат желание да се занимават
с къщи, а фирмите, които правят къщи нямат необходимото оборудване и
капацитет (по-скоро са вдъхновени от чука и циркуляра на Лари Хон).
В края на краищата профилите се заготвиха в чужбина, реализира се само
едно бунгало, сметките не се вързаха и дотам.
За такава конструкция фреза и циркуляр не са ли достатъчно оборудване, евентуално и оберфреза за сглобките и банциг и щрайхмус за разбичване? Т.е. всяка що-годе функционираща дърводелска работилница.
Даже ако решим да строим такова нещо да може да си оправдаем покупката на една-две-пет машинки. :-D
Има ли някакъв софтуер, с който да се проектират дървени, а и други видове конструкции? В смисъл да изчислява здравина, възможно натоварване, необходими дебелини и т. н.

Аз тоя клип го дадох само за пример, за конкретният строеж знам, че е много далече от перфекционизъм. :-D
Но къщата е дървена, не разни видове кашони като американския модел.
Christo - майстор
В Троян има няколко фирми произвеждащи врати, маси и столове. От различен калибър са. Често ходя в тях и знам с какво оборудване разполагат.
Пет осни център машини с програмно управление, ходове по осите от по няколко метра. Работи се с 15-20000 оборота на инструмента. Керамични лагери с въздушно охлаждане. Детайлът излиза все едно е шлифован. От заготовката остава необработена само шестата страна, за която е била захваната към работния плот. Всичко друго- отвори, фаски, наклони, шлици, чепове, е готово за монтаж. Всичко е точно до десета, както е по чертеж. Един има ДЕСЕТ такива машини. Има оптимизирани за столове, има и за маси. Цените са от 100 000 евра нагоре!
Двойни четиристранки-първата на грубо, втората финно. Това са все едно осем штрайхмуса. Машината е втора употреба, преди е работила във Велукс в Германия профили за прозорци. Осем метрово чудовище. С каква ли са я заменили? Нищо общо с чекийките, които обсъждат тука колегите дърводелци. Не го казвам с цел да обидя някого.
Длабовете да речем, ще се поръчат фрезови глави, ще се точат на често(не на шмигела до вратата), за да стават хубави сглобките и ще са еднакви. Как да се режат еднакво дълги профили и длабовете да са на еднакви разстояния. Не "около", ами "точно". В някои случаи ще има детайли по четири и повече метра. В клипчето има момент когато или шлицът е бил по-плитък, или чепът по-дълъг. "Майсторягата" запука дъската с резачката! "Кво му пречи?" Клиентът ще разбере, когато почне от някъде да духа или да скърца. Трябва да се произведат стотици детайли. Не е невъзможно да се направят профилите и в България, но трябват едни парички да се накупи оборудване, едни работници, които не мучат и някой да стои над главите им с дебела пръчка и да я употребява често. Идеално сух материал, импрегниране и т.н. Трудна работа...
Hoвoceлckи - майстор
Извинявам се за намесата в професионалния ви разговор, но не разбирам кое й е "екото" на такава къща, заради която ще бъде унищожена една цяла гора и ще бъде напоена с много отрова?
Асоциацията ми е с прословутите електроавтомобили и фотоволтаици - почти никой не говори за поразиите върху природата, които се нанасят за да бъдат произведени (+ не много дългият им живот)!
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 16

Тема "Лари Хон и сглобяемите къщи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: