вт яну 07, 2020 8:44 amkabel96 написа:Чак пък половината стая https://vikiwat.com/aluminiev-profil-ra ... m-80a.html най-вероятно ще да е колкото сегашния контактор. На всичкото отгоре няма да чатка, няма да искри, няма да сипе прах от нагорели контакти. Ако не е твърде късно бих подходил по малко по-различен начин, щях да разделя големия контур на 2 по-малки, единият може да работи постоянно, другият да се управлява през терморегулатора, а защо не и двата да се управляват от отделни терморегулатори - тогава заветните 16 А няма да се надхвърлят. Да не изпадам в подробности, че на който му се занимава може да си направи терморегулатор, който да управлява плавно мощността на "реотана", ама пак опираме до радиатор и т.н.вт яну 07, 2020 8:22 ampreslav написа: Аз бих опитал с https://www.google.com/search?q=ssr+rel ... 38&dpr=1.5 вместо контактор.За тази мощност ще му трябва и радиатор колкото половината стая.
вт яну 07, 2020 11:44 ampreslav написа:При вече изградена инсталация двуконтурен нагревател е нецелесъобразен. По-просто решение е последователно на нагревателя да се свърже един диод на радиатор, който се окъсява от контактора. Още по-добре е антипаралелно на диода да се свърже тиристор, който се управлява от релейния изход на терморегулатора. Тиристорът и диодът може да се на един радиатор, тъй като обикновено резбата на диода е катод, а тази на тиристора анод.вт яну 07, 2020 8:44 amkabel96 написа:Чак пък половината стая https://vikiwat.com/aluminiev-profil-ra ... m-80a.html най-вероятно ще да е колкото сегашния контактор. На всичкото отгоре няма да чатка, няма да искри, няма да сипе прах от нагорели контакти. Ако не е твърде късно бих подходил по малко по-различен начин, щях да разделя големия контур на 2 по-малки, единият може да работи постоянно, другият да се управлява през терморегулатора, а защо не и двата да се управляват от отделни терморегулатори - тогава заветните 16 А няма да се надхвърлят. Да не изпадам в подробности, че на който му се занимава може да си направи терморегулатор, който да управлява плавно мощността на "реотана", ама пак опираме до радиатор и т.н.вт яну 07, 2020 8:22 ampreslav написа: Аз бих опитал с https://www.google.com/search?q=ssr+rel ... 38&dpr=1.5 вместо контактор.За тази мощност ще му трябва и радиатор колкото половината стая.
Управлението на тиристора е от релейния изход на регулатора, последователно на който има резистор 100 Ohm/0,5W. Този двуполюсник се свързва между анода на тиристора и гейта (между радиатора и гейта). Радиаторът на Викиват има цена, но са "пропуснали" топлинното му съпротивление (oC/W). При 4500W нагревател и захранване 230V токът е 20А. При пад от 2V върху тиристора и диода, радиаторът ще трябва да разсее максимално 80W. Ако допустимата температура на радиатора е 55оС, а околната е 25оС, топлинното му съпротивление трябва да е (55-25)/80=0,38oC/W. При използване на контактор вместо тиристор, радиаторът може да е два пъти по-малък. Диодът и тиристорът представляват безконтактен комутатор и при нагреватели с регулиране на температурата комутаторът задължително трябва да е свързан между фазата и нагревателя. Неудобство е, че радиаторът трябва да се изолира, тъй като е свързан галванично към фазата.При свързване на нагревателя към фазата, а на комутатора към работната нула, има опасност от прегряване при пробив между нагревателя и корпуса на устройството, което налага поставянето на допълнителен, авариен термоизключвател. Това е и причината да се избягват единични нагреватели за линейно напрежение, при които трябва да се прекъсват и двете фази. При трифазните нагреватели свързването трябва да е "звезда", като звездният център задължително се свързва към работната нула, за да се ползват и токовете с нулева последователност, тоест консумираната мощност да е равна на инсталираната, а не по-малка. Солидстейт релетата са удобни, особено тези с комутация в нулата, но искат потенциално управление, което за регулатори само с релеен изход е затруднение.