• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
naydenov.anton - специалист
Здравейте,

още при първите слънчеви лъчи децата започнаха на се огреждат през прозореца и да питат кога ще го правим този басейн дето толкова време им го обещаваме. Сега покрай карантината и времето прекарано вкъщи мисля, че е време да се замисля.

Тъй като мястото ми е ограничено поради различни обстоятелства трябва да се побера във правоъгълник 640 на 390 см. Направих контакт със 2-3 фирми за сглобяеми басейни, но за тях ми трябва по-голямо разстояние при монтажа и съответно ако избера такъв вариант ще трябва да къртя от плочи, декинг и т.н. наоколо, което се опитвам да си спестя.

Хрумна ми идея дали не е възможно да си направя самостоятелно такъв, но същевременно и да намаля малко времето на монтаж. Идеята ми е следната

1. Копая правоъдълник с размер 630 на 370 примерно.
2. Правя от метални профили да кажем 80x60 със 2 или 3 мм правоъгълник с дължина 6 метра и ширина 3-5 метра, като по вертикала на всеки 50см пускам профил.
3. Това нещо се грундира и монтира в направения изкоп като се нивелира на 10 сантиметра от земята.
4. От вътрешната страна монтирам един или дори 2 пласта водоустойчив шперплат. като разбира се на ъглите е изчислено да лягат добре плоскостите и т.н.
5. От външната му страна между железните профили със полиуретаново лепило лепя фибран да кажем дори може да е и 8 см, колкото е профила.
6. Заливам пода и стените с бетон след като разбира се е укрепено от вътрешната страна. Пода ще се води по фелезните профили прецизно нивелиран и може да се отлее заедно със стените не виждам проблем.
7. Изчаквам известно време бетона да изсъхне и захващам шперплата със необходимите крепежни елементи към бетона.
8. Поръчвам на някой фирма да ми направи PVC фолио по размер и да ми го монтират. Съответно за местата където трябва да е скимер, дюзи и осветление конструкцията е подсилена допълнително със хоризонтални профили и т.н.

Мисля, че така няма да има проблем с водното натоварване, защото хем ще има метална рамка хем и отлят бетон 15-20 см стена.

Моля, за съвети и мнение дали това е ОК и дали е възможно, защото в моята глава е едно реалността сигулно е съвсем различна.

Благодаря!
шоп - майстор
нед мар 22, 2020 2:54 pmnaydenov.anton написа:
хем ще има метална рамка хем и отлят бетон 15-20 см стена.
15-20 см бетон без арматура е нищо. Пари хвърлени на вятъра.
naydenov.anton - специалист
нед мар 22, 2020 3:11 pmшоп написа:
нед мар 22, 2020 2:54 pmnaydenov.anton написа:
хем ще има метална рамка хем и отлят бетон 15-20 см стена.
15-20 см бетон без арматура е нищо. Пари хвърлени на вятъра.
Забравил съм да спомена арматурата, разбира се, че ще има арматура. В същото време басейна ще е изцяло вкопан, тази излята стеня няма да е свободно стояща над земята.
шоп - майстор
С арматура е друга бира:-))))

В този случай идеята е работеща, но според мен това е много скъп и луксозен вариант на оставащ кофраж.

Мислили ли сте за варианта зидария от бетонни тухли с дебелина 20-25 см, пълни с бетон, през 2 м пак вертикални бетонни колонки с арматура и на всеки хоризонтален ред тухли пак една или две хоризонтални арматури ф8 или Ф10?
naydenov.anton - специалист
Опитах се да го мисля и със тухли, но при това положенение поне както аз си го представям ще имам загуба с около 50 сантиметра но дължина и широчина. Това защото имам от една страна тухлена стена, който е 25 см широка (Която в случая с бетона е единствено тя), но и за колоните ще трябват още 25 сантиметра от страна, което е 50 общо от двете страни.

Както писат мястото ми е ограничено и или трябва да разбивам плочи около него, да махам декинг и други глупости или да намалявам площа на басейна, защото все пак трябва да има някакво разстояние да се работи.

Да водоустойчивия шперплат не е евтин, но да кажем, че едни 30 квадрата мога да оставя спокойно, на база това, което ще получа като оферта от фирмите за изработка и т.н решения.
шоп - майстор
нед мар 22, 2020 3:36 pmnaydenov.anton написа:
едни 30 квадрата мога да оставя спокойно, на база това, което ще получа като оферта от фирмите за изработка
Прав сте! 30м2 оставащ кофраж + метален скелет от профили 80х60х3 на фона на кожодерските оферти от фирми за изграждане на басейни на груб стоеж е направо нищожен разход.

При басейн, която облицовка ще е от линер ( фолио ) може да не си усложнваме живота и да леем дъно и стени заедно.

Та моя съвет е да си отлеете армирано 15-20 см нивелирано дъно и върху него да градите стените по вашата технология.
По-лесно ще е поне според мен.
naydenov.anton - специалист
нед мар 22, 2020 3:49 pmшоп написа:
При басейн, която облицовка ще е от линер ( фолио ) може да не си усложняваме живота и да леем дъно и стени заедно.
Ще се радвам ако не е необходимо със сигурност ще ми е по-удобно.

Това, което съм измислил като технология е и от гледна точка на нещо, което мога да кажем да извърша с познати (аз съм дърводелец а брат ми заварчик) и съответно всички необходими инструменти за добро и точно изпълнение ги имаме.

Единствено се чудя какъв да е размера на профилите за желязната рамка. Ясно, че колкото повече толкова повече, но се опитвам все пак да намеря и баланс в цената.
шоп - майстор
нед мар 22, 2020 5:00 pmnaydenov.anton написа:


Единствено се чудя какъв да е размера на профилите за желязната рамка.
Това зависи най-вече от дълбочината на басейна.
При 1,2 м е едно, при 1,6м е съвсем друго натоварването.
naydenov.anton - специалист
нед мар 22, 2020 6:40 pmшоп написа:
нед мар 22, 2020 5:00 pmnaydenov.anton написа:


Единствено се чудя какъв да е размера на профилите за желязната рамка.
Това зависи най-вече от дълбочината на басейна.
При 1,2 м е едно, при 1,6м е съвсем друго натоварването.
Мисля да е 150 см, което е 140 см височина на водата поне по това, което чета.
Руди - майстор
Смятам, че при такива ограничени пространства
най-добрият вариант е откровено надземна конструкция.
Като този.
Още повече комплектован с помпа, филтър, дезинфекция ...
И зимата се прибира на тавана да не се чудим как да го пазим.
Всяко презимуване на басейна навън е стрес за всички материали -
и конструкция, и покрития се амортизират през неактивния сезон.
  • 1
  • 2

Тема "Помощ и съвети за басейн с метални профили" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: