Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
panaira - специалист
Да ъпдейтна как върви. Изчуках варовата мазилка и една проба с водоструйката (не е минат целия участък видим на втората снимка). Обаче там където е мазано с гипс не пада лесно (даже хич) и може би ще го отавя както е.

Прикачен файл

IMG_20201222_165041.jpg

Прикачен файл

IMG_20201223_174806.jpg
Баш Майсторо - специалист
На последната снимка изглежда много хубаво и автентично, мислиш ли да го фугираш или да си остане така? Аз бих пробвал само да го запечатам с някъкъв хубав безцветен грунд колкото да не се ронят фугите, а може и лак безцветен после, ще стане супер.
panaira - специалист
Идеята да ги оставя така и да ги запечатам ми харесва, тъпото е, че на места са мазали с гипс или нещо подобно, което не пада лесно и вероятно ще оставя както е, а което може, като това на снимките ще мина с водоструйката и след това запечатване, поръчах някакъв лак от UK, да видим какъв ще да е.

Пробвах се и на един дувар от камъни, който ще се явява вътрешна стена и който беше замазан с кал и слама и след това измазан с нещо бяло, ефекта е наистина впечатляващ, прикачам снимки.

Прикачен файл

c.jpg

Прикачен файл

b.jpg

Прикачен файл

a.jpg
Баш Майсторо - специалист
Наистина е впечатляващо, доло до вратата има няколко камъка с лека фуга между тях, ако можеш и другите така да направиш по здраво ще стане но голяма играчка ще е. Иначе така са много по - красиви и ако е достатъчно здраво и за в бъдеще ще е супер. Идва ми на ум ако прецениш, да си направиш някъв шприц за по - лесно и с някое флексово лепило, с добре подбрана консистенция на сместа, тънко да минеш фугите в дълбочина без да прекаляваш колкото да се споят камъните един за друг със съвременно здраво лепило. После като дръпне с мокра гъба или с четка за боядисване го заглаждаш/запердашваш/ и може да лакираш.
muhala - майстор
Не ползвай теракол. Това е лепило за плочки (много лошо), а не панацея.
Аз бих опитал с пясъкоструйка, попълване със разтвор цимент, пясък и вар, после грунд на Вебер (прави много приятен гланц) и после лак.
kozl - майстор
Това суха зидария ли е?
Има ли разтвор м-у камъните?
Ако да с премахването на мазилката се намалява здравината на стената.
В Банско има подобно изглеждащи стени. Правени по различни технологии. Фугирани, без фуги. Но при новото строителство носещата част е стоманобетон, а камъните се приемат като облицовка.
А за фугиране има разтвори за фуги по каменна облицовка за външно приложение. Ползвахме на Вебер. Теракола е доста по слаб като здравина и няма да изкара дълго за външно приложение. То зависи и от теракола де, че вече доста видове лепила и шпакловки има по магазините.
panaira - специалист
Камъните бяха споени с кал, която при минаването с водовструйката очаквано се изрони (ползвах бензинова водоструйка на 220 - 270 бара), а и идеята е да напълня кухините с нещо здраво. Помислих, че лепило за плочки би било подходящо, но може и да греша. Ползвам някакво на Ангро C2TE клас. Купих и шприц, но пълненето на щприца е много досадно и отнема 90% от времето, затова по-големите кухини с шпатулата, отгоре с шприца и заглаздане с дунапренена гъба. Това ще се явява вътрешна стена и няма да е изложена на външни влияния, отгоре ще има бетонен пояс.
zz_stefanov - майстор
Камъните са ситни и ще е голям зор фугирането без да развалиш вида им, но кефа няма цена :) . Иначе за заздравяване, ако не се мъчиш да запазиш вида им можеш разбира се да ги измажеш.
schuldiner - майстор
panaira, досадната работа е женска работа. Разбирай жената/калфата пълни 90% от времето, ти шприцваш останалите 10% и подканяш да побърза.
Може да стане с машина турбозол, но иска малко опит поне. Излишното в подходящ момент се отмива с водоструйката.
Продължавам да смятам, че най-лесно ще е с хвърляне с мистрия на цименто-пясъчен разтвор и обиране веднага с гъба. Което пада на земята предвиди да е на чисто, че да си го ползваш пак. Дори никога да не си го правил, след час-два ще се получи.
miliad - майстор
Само цимент и пясък за фугиране. Добави ли се теракол почва много да се маже по камъка и трудно се чисти .
Това от личен опит.

Тема "Изба / Мазе и стара каменна зидария" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: