• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 33
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nikolov333 - майстор
Да сме живи и здрави да видим.. Написах го в тази тема, че реката е по-близо, отколкото е при мене. При мен са повърхностни дъждовни води, а почвата е глинеста и се отича за няколко дни, понеже сме по-високо, макар и в дере, но около реките са огромни площи с голям водосбор и задължително бих направил качествено геоложко проучване, преди да се планира конструкцията.. :idea:
Пеш - специалист
вт фев 02, 2021 11:36 pmnikolov333 написа:
Да сме живи и здрави да видим.. Написах го в тази тема, че реката е по-близо, отколкото е при мене. При мен са повърхностни дъждовни води, а почвата е глинеста и се отича за няколко дни, понеже сме по-високо, макар и в дере, но около реките са огромни площи с голям водосбор и задължително бих направил качествено геоложко проучване, преди да се планира конструкцията.. :idea:
При мен реката трябва да се вдигне над 4 метра, за да стигне до къщата :)



А отностно въпроса с оградата.. хубаво 60см е височината.
А колините какво е разрешено при тях,
През какво разстояние трябва да са?
Колко дебели...?

Това вариант ли е?

Прикачен файл

zabor-krasivye-universalnye-ograzhdeniya-dlya-chastnogo-doma-i-dachi-107.jpg
Руди - майстор
ср фев 03, 2021 9:03 pmПеш написа:
А отностно въпроса с оградата.. хубаво 60см е височината.
А колините какво е разрешено при тях,
През какво разстояние трябва да са?
Колко дебели...?
Това вариант ли е?
Законът пише - 60 см плътна част, за колоните нищо.
Обща височина до 2,20 м.
Така че, това е вариант. Пък колоните са на такова
разстояние, на каквото са ажурните пана, обикновено
2-3 метра.
Пеш - специалист
И така бавно, но славно внесохме документите в общината. През това време архитекта ми даде количествена сметка за да проверя цените при строителите. Тъй като аз ще имам ангажимента с покупката на материалите, ще трябва да избера от няколко вида.

Ще се радвам, някой ако може да даде съвет.

Бетона - тъй като сме решили да строим през Юни, с няколко човека вече говорих и бетона ще е Б15 в изкопа и за ивичните фундаменти за колоните и нагоре Б25. тук нямам въпроси.
Желязото е малко над 3 тона , което като чета, е нито страшно много, нито пък малко.. надявам се да падне цената му, защото до колкото разбрах в момента се е покачило с едни 20%...
Тухлите... - тук фирмата за стр. материали ми предложи Porotherm 25 N+F , явно е доста масова понеже на много места прочетох, че я ползват .Видях също, че има същия модел Light, който не можах всъщност да разбера, каква е разликата. Само знам че разликата между едната и другата в моя случай е около 2 000лв :) . - ще се радвам някой да сподели впечатления, защото ако не намеря нещо интересно по-скоро бих взел Light-a. И всъщност, толкова ли е огромна разликата между горните два вида и обикновенна тухла четворка която е на цена 3 или 4 пъти по надолу?

И последно покрива - Тук генерално все още трябва да реша керемидите от какъв тип ще са, бетонови или глинени. Като важна точка, при мен покивите са сравнително прости - двускатни , което значи че няма да имам много специални аксесоари ( което разбрах, че е скъпото на глинените керемиди), всъщност не съм знаел че има бетонни и ми допадна това че най-високия клас на Брамак примерно е на цена като на среден клас от глинените.. Какво е вашето мнение за бетонните керемиди?

Прикачен файл

viber_image_2021-03-12_14-29-45-5.jpg
viber_image_2021-03-12_14-29-45-5.jpg (110.2 KиБ) Видяна 1791 пъти

Прикачен файл

viber_image_2021-03-12_14-30-04-4.jpg

Прикачен файл

viber_image_2021-03-12_14-29-43-3.jpg

Прикачен файл

viber_image_2021-03-12_14-29-37-2.jpg
viber_image_2021-03-12_14-29-37-2.jpg (102.83 KиБ) Видяна 1791 пъти

Прикачен файл

viber_image_2021-03-12_14-29-37.jpg
viber_image_2021-03-12_14-29-37.jpg (107.42 KиБ) Видяна 1791 пъти
Руди - майстор
Тухлите Поротерм леко си влошиха качеството, но са по-добри от българските четворки. Лайт вариантът има по-големи кухини в средата,но по-малко на брой кутийки, вероятно малко по-лоши якостни и топлотехнически показатели. Като сравняваш тухли, опитай се да пробиеш дупка за дюбел в стената им. Не трябва да се троши!
Относно парите ще откриеш много по-големи разлики когато стигнеш до довършителните работи - плочки, дограми, врати, мазилки...
BLUEPUPIL - майстор
B15 бих допуснал, само ако в частта си, която е в земята
основите нямат армировка. А около фусовете за колоните
бих уширил локално, за да се получи мин. 15см бетонно
покритие на надлъжните пръти АIII.

Би било интересно да се види армировъчния план на
основите.

Желая успех в начинанието!
И най-важното да сте доволни от крайния резултат!
Последна промяна от BLUEPUPIL на нед мар 14, 2021 1:28 pm, променено общо 1 път.
schuldiner - майстор
Какво е вашето мнение за бетонните керемиди?
Теоретично - много добро, на практика трябва да се проверяват, че големи ментаци излизат. Основно за покритието, ако е боя, да не се люспи/надира с нокът и ъгълчето, като я погледнеш насреща, долният десен - да не се отчупва с два пръста. Ей ти примерен калкулатор https://pokrivi.stad.bg/kalkulator-za-pokrivi/.
Съветвам те специално за фасада северозапад да включиш клауза с неустойка в договора с изпълнителя, щото и без това не изглежда много добре, а ако станат неуспоредни тези чертички три по три... няма да можеш да ги погледнеш.
nikolov333 - майстор
Според мен фасадата югоизток търпи още някой отвор за прозорец, защото е благоприятна като изложение за разлика от югозапад и северозапад, но не знам как се пада разпределението на помещенията.
Аз градих външните стени с тухли младост еквивалента на нф лайт и ми се сториха доста здрави..
Пеш - специалист
съб мар 13, 2021 6:23 pmschuldiner написа:
Какво е вашето мнение за бетонните керемиди?
Теоретично - много добро, на практика трябва да се проверяват, че големи ментаци излизат. Основно за покритието, ако е боя, да не се люспи/надира с нокът и ъгълчето, като я погледнеш насреща, долният десен - да не се отчупва с два пръста. Ей ти примерен калкулатор https://pokrivi.stad.bg/kalkulator-za-pokrivi/.
Съветвам те специално за фасада северозапад да включиш клауза с неустойка в договора с изпълнителя, щото и без това не изглежда много добре, а ако станат неуспоредни тези чертички три по три... няма да можеш да ги погледнеш.
Със сигурност ще се купи от сигурен доставчик, така че качеството ще е обвързано с гаранция... предложиха ми Брамак някакъв нов модел, дето не избледняват. Все още се вдоумя отностно керемидите, но имаме време :)
съб мар 13, 2021 9:23 pmnikolov333 написа:
Според мен фасадата югоизток търпи още някой отвор за прозорец, защото е благоприятна като изложение за разлика от югозапад и северозапад, но не знам как се пада разпределението на помещенията.
Аз градих външните стени с тухли младост еквивалента на нф лайт и ми се сториха доста здрави..
тухлите Младост (сръбски май им викат) - това е другия вариант, предвид че са някъде 10-15% по-евтини. Отностно отворите за прозорци, югоизточната фасата е с троен френски след него е стълбището, евентуално там може да се мисли за някакъв малък прозорец и след това е спалнята.
nikolov333 - майстор
Имам пред вид тази фасада, ако действително е югоизток това.. Може би са объркани изложенията..

Прикачен файл

IMG_20210315_225334.jpg
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 33

Тема "Проект "Къщичка"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: