• 1
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 96
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
brum - майстор
Готвенето е приложимо за всякакви материали май. Поне за PLA със сигурност. Ползвал съм го в опити да усиля едни вертикални цилиндри с Ф 9мм които имат вертикален жлеб, ама нямаше много полза. По Z не забелязах заздравяване на връзката между редовете.
STEPER - специалист
Здравейте,
Искам да попитам :?: за някакъв по-лесен за усвояване софт с който да мога да коригирам диаметрите на легла
за лагери в даден модел. Много често след печат те се оказват по-малки и лагера не може да се монтира . :evil:
Разбирам,че в предвид свиваемостта на филамента така предвидения допуск от 0.40 мм. в този детайл
/за пример който давам/ не е достатъчен и трябва да се коригира.
Не вярвам да имам проблем с настройките на принтера тъй като тестов куб 20х20х20 мм. след печат е определено точен.
Аз съм пълен лаик в 3Д програмирането и работата с такъв софтуер, но все пак навярно има начин да се реши такъв проблем.
Поздрави
PS.
Между другото да попитам - С каква цел се рисуват окръжности на сектори както е в този детайл.
Не може ли да си е нормална окръжността. :? :?:

Прикачен файл

А1.zip
(42.58 KиБ) Свален 48 пъти
brum - майстор
Всичките CAD програми представят окръжностите като набор от сегменти (множество прави линии). И всичките които съм виждал имат възможност за корекция на броя сегменти за окръжност. Реално няма как да работя с окръжности които не са дискретни.

И Аутокада, и СкетчЪп-а са така. Не мисля, че има някоя програма която да не го прави това. Повечето го скриват от потребителят.

Но реално и да не го криеха в момента в който стигнеш до печатане използваш STL файлове. А в тях всеки обект е описан като повърхности съставени от триъгълници. Т.е. там няма вариант да представиш кръг ако не е съставен от сегменти.

На въпроса ти - най-лесно е ако имаш изходният модел от който е направен STL-a. Там информация, че дадено нещо е окръжност представена от сегменти се пази. И реално можеш да променяш параметрите на тази окръжност.

А за контрола на този диаметър и слайсъра има роля, и калибрацията на принтера. Най-лесното което съм намерил като решение за момента е разпробиване на отворите които не са точни до нужният размер. Или корекция още на ниво модел преди да е бил превърнат в STL, но така направените корекции са валидни само за определени настройки на слайсъра, дюзата и filament-a с който се работи в момента.
STEPER - специалист
Здравей brum,
Съгласен съм с теб но могат да се калиброват отвори които са изцяло проходни.
Аз лично не виждам начин да калибровам отвор за легло на лагер с диаметър в
случая 22м. и 32 мм. и то глухо поставен
Мисля,че това може да стане на софтуерно ниво и затова зададох въпроса.
Поздрави
brum - майстор
Може, може. Ама си трябват инструменти и машини. На софтуерно ниво няма как да го калибрираш до перфектен отвора. Работиш с триъгълници. Най-доброто което можеш да направиш е да вдигнеш броя на сегментите до 200-300, да разпечаташ, да видиш колко е отклонението и после да повториш печата с коригиран размер на отвора.

Иначе точно това за което разправяш го решавам като пусна 0.1мм по-голям отвор за лагера. После лагера влиза трудно но влиза и се седи на мястото. Кръга ми е с 24 сегмента :) . Вчера монтирах лагери по този начин и влезе плътно и стегнато.
STEPER - специалист
Да ама Не :)
Аз точно писах,че допуска в примерния детайл който съм го дал е 0.40 мм
или 22.40 за лагер 608 и въпреки това не влиза. Деформацията при свиване когато
изстива детайла при различните филаменти е различно
Определено за да стане перфектен отвора трябват тестове да се направят за определения материал
за да се знае - кое що.
Ако лагера влиза с голям натяг /от опит го зная/ след време при работа и натоварване ще подаде леглото
което в случая е под напрежение. Това не е метал :wink:
Поздрави
brum - майстор
Тъй де - при мен съм калиблирал, че с тоя филамент и тези параметри на печата ми трябва такъв допуск. Под влиза трудно нямам в предвид, че трябва да го набия с чука. С ръка и приличен натиск влиза - плътно и стегнато. Не чак толкова, че да спука след време леглото. А и трудно ще го спука, щото леглото е по Х/У. Т.е. около цялото легло имам плътни линии. Ако беше по Z да се стигне до отделяне на слоевете.

По Z ако ми е леглото гледам да е леко хлабаво и уплътнявам с лепило. Точно така са клапите за вентилация. По Х/У са за моторизираните задвижки за клапите.
svdmk - специалист
ср мар 24, 2021 10:11 amSTEPER написа:
Здравейте,
Искам да попитам :?: за някакъв по-лесен за усвояване софт с който да мога да коригирам диаметрите на легла
за лагери в даден модел.
Лесен за усвояване софтуер?! Ако нещо за някого е лесно, за друг ще е трудно, няма еднозначен отговор.
За мен лесен софтуер е OpenSCAD, защото изобщо не се работи с мишката, а геометричните фигури се задават под формата на функции като в софтуерните езици.
Така е много удобно при проектиране на технически детайли, така имаш пълен контрол върху размерите и разтояния между отвори.
Корекциите на детайли, които съм ти правил са именно с OpenSCAD.

Има и един по-лесен начин за твоя случай с отвора за лагер. В CURA може да се задава параметър "Hole horizontal expansion", като по този начин може да увеличиш или намалиш размерите на отворите чрез слайсъра.
STEPER - специалист
Здравей svdmk,
Благодаря за съветите които даваш и които са винаги точни и на място.Ще се възползвам от тях.
Аз съм използвал OpenSCAD за корекции на някои детайли, но когато файла е в нейния формат.
В OpenSCAD има опция за експорт в STL файл но самата тя не може да отваря файлове с такъв формат.
Навярно се използват някакви конвертори за преобразуване от един формат в друг,като определено
не съм се сетил да търся такива конвертори за преобразуване.
Можеш ли с няколко думи да споделиш как импртираш STL файлове в OpenSCAD?
Предварително ти Благодаря.
Поздрави
brum - майстор
Трябва да има опция за import на STL. Въпроса е като се import-не STL в който има кръг дали го засича като кръг или си остава полигони.
  • 1
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 96

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: