Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gopeto87 - напреднал
Аз също съм го научил от темата , че трябва зареждането да е малко над запалката и пали много ефективно . Исках да ви питам какво мислите за настройките, който Грейко ни препоръчаха да държим водата на 75 градуса и помпата да включва 65 градуса. Аз лично дори и в това топло време ги настроих така и мисля, че е добре. Единствения минус е ,че в стаята в която е камината става много голяма жега. Също така пробвах от 16 кв . да я преправя на 10-ка, като си направих пластини за стесняване на пепелника и настройх камината с настройките на 10-ката , но не ми се струва да е по- икономично и по- добре. Някой мнение за това ?
N_Nikolov - напреднал
нед ное 14, 2021 6:40 pmgopeto87 написа:
Аз също съм го научил от темата , че трябва зареждането да е малко над запалката и пали много ефективно . Исках да ви питам какво мислите за настройките, който Грейко ни препоръчаха да държим водата на 75 градуса и помпата да включва 65 градуса. Аз лично дори и в това топло време ги настроих така и мисля, че е добре. Единствения минус е ,че в стаята в която е камината става много голяма жега. Също така пробвах от 16 кв . да я преправя на 10-ка, като си направих пластини за стесняване на пепелника и настройх камината с настройките на 10-ката , но не ми се струва да е по- икономично и по- добре. Някой мнение за това ?
Аз съм я настроил на 66, с помпа на 60 градуса и в това топло време я пускам да работи 2 пъти по 1 час на ден :-D Апартамента ми е 65 квадрата и добре изолиран и за 1 час работа става 24 градуса в стаите с радиатори, при камината още повече.. ако я настроя на 75 градуса няма се живее. За 1 час работа достига температура на водата 61-62 градуса. И моята е 16ка преправена на 10ка и ми харесва как работи така, жарта стои събрана. За икономия не мога да коментирам, за малко жилище разхода за сезон и без това не е голям. Миналия сезон с новородено 1300 кг пелети. Сега детето бяга наляво-надясно и ние покрай него и все ни е топло, ако е като миналата зима може и да съм под тон пелети. Колегите в балкана с двуеражните къщи могат да говорят за разход и ефективност.
gopeto87 - напреднал
нед ное 14, 2021 6:55 pmN_Nikolov написа:

Аз съм я настроил на 66, с помпа на 60 градуса и в това топло време я пускам да работи 2 пъти по 1 час на ден :-D Апартамента ми е 65 квадрата и добре изолиран и за 1 час работа става 24 градуса в стаите с радиатори, при камината още повече.. ако я настроя на 75 градуса няма се живее. За 1 час работа достига температура на водата 61-62 градуса. И моята е 16ка преправена на 10ка и ми харесва как работи така, жарта стои събрана. За икономия не мога да коментирам, за малко жилище разхода за сезон и без това не е голям. Миналия сезон с новородено 1300 кг пелети. Сега детето бяга наляво-надясно и ние покрай него и все ни е топло, ако е като миналата зима може и да съм под тон пелети. Колегите в балкана с двуеражните къщи могат да говорят за разход и ефективност.
А като си я преправял на 10-ка с какви настройки си ?
N_Nikolov - напреднал
нед ное 14, 2021 7:04 pmgopeto87 написа:


А като си я преправял на 10-ка с какви настройки си ?
Р3 порция 8 цикъл 27 вентилатор 36
Р2 порция 5.3 цикъл 27 вентилатор 34
Р1 порция 4.2 цикъл 29 вентилатор 32
Поддържане порция 4 цикъл 40 вент 30
emiliqn1978 - помощник
нед ное 14, 2021 7:34 pmN_Nikolov написа:
нед ное 14, 2021 7:04 pmgopeto87 написа:


А като си я преправял на 10-ка с какви настройки си ?
Р3 порция 8 цикъл 27 вентилатор 36
Р2 порция 5.3 цикъл 27 вентилатор 34
Р1 порция 4.2 цикъл 29 вентилатор 32
Поддържане порция 4 цикъл 40 вент 30
Утре ще видя дали зарежда 1 см над запалката,но вентилатора какви стойности е удачно да бъде.При мен сега етап 2 е 44 ,етап 3 60 така ги е настроил техника при пуска.Заводските са доста по ниски,там етап2 е 36 а етап3 40 та мисълта ми е по малко въздух при палене или повече е по удачно.
N_Nikolov - напреднал
нед ное 14, 2021 9:32 pmemiliqn1978 написа:
..та мисълта ми е по малко въздух при палене или повече е по удачно.
Ти наблюдавал ли си я като пали повторно от къде изпушва? Забелязал ли си дали прави малка детонация с леко "пуф"? Защото може пък и да не е това проблема. Иначе за въздуха при палене, според мен на добре изчистено стъкло я палиш и гледаш. Ако преди да се появи пламъка дима в камерата е много гъст значи вентилатора е слаб. Аз си настройвам камината така, че да се вижда кошничката през дима. Забравихме да споменем, че и качеството на пелетите също е фактор, влажността им..
emiliqn1978 - помощник
пон ное 15, 2021 6:45 amN_Nikolov написа:
нед ное 14, 2021 9:32 pmemiliqn1978 написа:
..та мисълта ми е по малко въздух при палене или повече е по удачно.
Ти наблюдавал ли си я като пали повторно от къде изпушва? Забелязал ли си дали прави малка детонация с леко "пуф"? Защото може пък и да не е това проблема. Иначе за въздуха при палене, според мен на добре изчистено стъкло я палиш и гледаш. Ако преди да се появи пламъка дима в камерата е много гъст значи вентилатора е слаб. Аз си настройвам камината така, че да се вижда кошничката през дима. Забравихме да споменем, че и качеството на пелетите също е фактор, влажността им..
Точно прави лека детонация с пуф и излиза дим от нея иначе днес качих дозата да покрие 1см запалката и на изчистено стъкло качих малко вентилатора а пелетите незнам от миналата зима имам още 30 чувала може и от тях да е
N_Nikolov - напреднал
пон ное 15, 2021 11:56 amemiliqn1978 написа:
..от миналата зима имам още 30 чувала може и от тях да е
Може и това да е ключа от палатката, ако са стояли в мазето на влажно. Ама пък като седят в бункера на камината би трябвало да изсъхват.
emiliqn1978 - помощник
пон ное 15, 2021 2:02 pmN_Nikolov написа:
пон ное 15, 2021 11:56 amemiliqn1978 написа:
..от миналата зима имам още 30 чувала може и от тях да е
Може и това да е ключа от палатката, ако са стояли в мазето на влажно. Ама пък като седят в бункера на камината би трябвало да изсъхват.
Стоят в приземен гараж на две вътрешни стени са наредени чувалите и отдолу има фибран ти на колко си направил продухването и междинното чистене при мен са фабричните като на междинното съм вдигнал секундите на 20
N_Nikolov - напреднал
пон ное 15, 2021 2:29 pmemiliqn1978 написа:
..на колко си направил продухването и междинното чистене при мен са фабричните като на междинното съм вдигнал секундите на 20
Оспамихме темата сякаш :-D Дано са полезни на някого тия коментари. Аз съм ги изключил тия междинни чистения, защото моята камина работи на таймери. Както писах по-назад камината е голяма за моето жилище и затова сега работи сутрин и вечер за по час, като застуди за по-дълго. Тя като се гаси си се продухва. Гледайки показанията за мощност, колкото и да не са точни и с ел.котле 5-6 киловата бих се отоплявал достатъчно добре. След време обмислям камината на село и вместо нея термопомпа към съществуващата система. Един мъж трябва винаги да има някакви проекти :-D :-D

Тема "Пелетна камина Грейко" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: