Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
iliya_i - майстор
нед юни 05, 2022 9:05 pmDobcho1212 написа:
нед юни 05, 2022 7:53 amiliya_i написа:
нед юни 05, 2022 7:15 amDobcho1212 написа:
По скоро се притеснявам да не сбъркам нещо с инсталацията.
Ами по моето скромно мнение, вече си сбъркал, вкарвайки елементи от отоплителна инсталация във водопровода.
За падовете на налягането от значение е сечението на тръбите, а не е необходимо балансиране чрез колектори.

Чети Закон на Бернули и Тръба на Вентури.
Не съм вкарал още нищо никъде.Какви елементи имаш в предвид?Извини ме сега се уча и малко по просто и подробно имам нужда да ми се обяснява.За какво сечение на тръбите става на въпрос,че ми е мъгла?
Примерно пускаш си ф25 ППР (или 3/4) студена вода до предпоследния консуматор по линията. Няма смисъл от по-голям, зашото толкова е капацитета на битов водомер. Към всеки консуматор (мивка, казанче, душ, бойлер) с тройник пускаш отклонение ф20 ППР (или 1/2).
Сечението на ф25 е почти 2 пъти по-голямо от ф20. Така едновременно ще може да се захранват два консуматора на пълен дебит, без да се усеща промяна в налягането.
Към двете кухненски мивки (ако ги правиш на отделен клон) също ф25 до разклонението към първата. Към втората продължаваш с ф20. Но те могат да се захранят и от основния клон.

Не знам какво си мислиш за колектора, ама той е средство за балансиране на отделните клонове, чрез намаляване на сечението им, а това в случая само ще влоши нешата.

И наклон за водопровод не е необходим. Водата под налягане се движи във всички посоки.
Виж при канализацията е друга работа. Там водата се движи гравитачно - само надолу.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед юни 05, 2022 9:35 pmiliya_i написа:
Примерно пускаш си ф25 ППР (или 3/4) студена вода до предпоследния консуматор по линията. Няма смисъл от по-голям, зашото толкова е капацитета на битов водомер. Към всеки консуматор (мивка, казанче, душ, бойлер) с тройник пускаш отклонение ф20 ППР (или 1/2).
Сечението на ф25 е почти 2 пъти по-голямо от ф20. Така едновременно ще може да се захранват два консуматора на пълен дебит, без да се усеща промяна в налягането.
:-D А меките връзки на бойлера и те ли могат да захранят 2 консуматора на пълен дебит? :-D
Преди някоя година една дизайнерка (от тези, с които сме в постоянен конфликт в някои жилища) се хвалеше, че задължавала ВиК майсторите да пускат към душа ППР ф31 (така е запомнила размера вместо ф32), щото жените имали големи коси и трябвали много вода. Като и зададох този въпрос почна да мига на парцали, без да разбере въпроса. За протокола - изискването на Бош е дебитът след бойлера да бъде ограничен до 10л/мин, което пък означава, че дори ф20 е предостатъчен размер. Тоест - няма смисъл да се създават условия един бойлер 80л да може да се изпразни за по-малко от 8 минути :cool: . При БГВ от ТЕЦ нещата може да са по-различни
нед юни 05, 2022 2:25 pmgalin56 написа:
Съвсем нормалните неща за едно домакинство. Наклоните нямат значение, нали това са тръби под налягане. Пускаш ги по най-краткия път и удобен път за теб и толкоз. Няма какво да го мислиш толкова. Където имаш нужда от разклонения си ползваш тройник и готово. Сеченията на тръбите си ги преценяваш на място според схемата която се получи. Проблем при ползването на няколко консуматора няма да има щом входното налягане е добро. Единсвеното неприятно нещо ще е ако се къпеш и жена ти точно тогава да реши да мие на мивката с вряла вода. :) Това съм го забелязал, че винаги оказва влияние. :)
Точно този проблем с къпането и миенето на чинии си мислех,че ще избегна с колектора,но някои хора ми казаха че колектора не върши работа и се чудя какво да правя.
kozl - майстор
пон юни 06, 2022 6:19 amDobcho1212 написа:
нед юни 05, 2022 2:25 pmgalin56 написа:
Съвсем нормалните неща за едно домакинство. Наклоните нямат значение, нали това са тръби под налягане. Пускаш ги по най-краткия път и удобен път за теб и толкоз. Няма какво да го мислиш толкова. Където имаш нужда от разклонения си ползваш тройник и готово. Сеченията на тръбите си ги преценяваш на място според схемата която се получи. Проблем при ползването на няколко консуматора няма да има щом входното налягане е добро. Единсвеното неприятно нещо ще е ако се къпеш и жена ти точно тогава да реши да мие на мивката с вряла вода. :) Това съм го забелязал, че винаги оказва влияние. :)
Точно този проблем с къпането и миенето на чинии си мислех,че ще избегна с колектора,но някои хора ми казаха че колектора не върши работа и се чудя какво да правя.
Промяната на дебита променя и настройките на Т за водата за къпане. Един от начините е да се ползва душ батерия със терморегулируем смесител. Пак ще има колебания поради инертността на термостатичния елемент, но все пак подобрението е осезателно поне в наша баня.
Друг начин е на тези колектори дето си замислил да разклоняват към всяка точка на консумация да се монтират редуцир вентили. За да има ефект трябва да се настроят на налягане по-ниско от налягането при максимална консумация. И вероятно може да се наложи лимитиране на дебитите съм всяка точка. Аз не съм срещал до сега някой да е направил подобно нещо. Първо е скъпо и второ трудно за настройка и поддръжка, особено ако водата има повишена склонност към натрупване на отлагания по ВК арматурата.
Много по-лесно е примерно на стенните кранчета към смесителите извън банята да се поставят стеснения (дросели), които да ограничават дебита. Така ще се притъпи влиянието в-у къпещия се, когато някой друг ползва вода извън банята по време на къпането.
Ahmakov - специалист
пон юни 06, 2022 6:19 amDobcho1212 написа:
Точно този проблем с къпането и миенето на чинии си мислех,че ще избегна с колектора,но някои хора ми казаха че колектора не върши работа и се чудя какво да правя.
При мен въпросът е решен, като под всяка мивка и пред тоалетно казанче, има кранчета с които мога да регулирам дебита на топла и студена вода. Преди душовете има регулатори на дебита и температурата. Нямам спомен някой да се е оплакал, че е усетил пускането на тоалетно казанче или мивка, дори при два работещи душа.
Пералнята и миялната машина са също с кранчета.
Но и бойлера не е 80 литра...
iliya_i - майстор
пон юни 06, 2022 1:49 amLazarGanev написа:
нед юни 05, 2022 9:35 pmiliya_i написа:
Примерно пускаш си ф25 ППР (или 3/4) студена вода до предпоследния консуматор по линията. Няма смисъл от по-голям, зашото толкова е капацитета на битов водомер. Към всеки консуматор (мивка, казанче, душ, бойлер) с тройник пускаш отклонение ф20 ППР (или 1/2).
Сечението на ф25 е почти 2 пъти по-голямо от ф20. Така едновременно ще може да се захранват два консуматора на пълен дебит, без да се усеща промяна в налягането.
:-D А меките връзки на бойлера и те ли могат да захранят 2 консуматора на пълен дебит? :-D
Преди някоя година една дизайнерка (от тези, с които сме в постоянен конфликт в някои жилища) се хвалеше, че задължавала ВиК майсторите да пускат към душа ППР ф31 (така е запомнила размера вместо ф32), щото жените имали големи коси и трябвали много вода. Като и зададох този въпрос почна да мига на парцали, без да разбере въпроса. За протокола - изискването на Бош е дебитът след бойлера да бъде ограничен до 10л/мин, което пък означава, че дори ф20 е предостатъчен размер. Тоест - няма смисъл да се създават условия един бойлер 80л да може да се изпразни за по-малко от 8 минути :cool: . При БГВ от ТЕЦ нещата може да са по-различни
Нещо не си ме разбрал. Изобщо не съм споменавал тръбите след бойлера. Писал съм само за тръбите за студена вода преди бойлера и другите консуматори, за да не пада налягането на входа на бойлера при по-силна консумация на студена вода. След него - колкото, толкова. Там по-трудно може да се влияе.

Но кухненските мивки биха могли да се захранят и от отделен бойлер 10-15 литра, който се загрява за 15-20 минути включен. Тогава тяхната консумация на топла вода няма да влияе на разпределението на топлата вода от бойлера за къпане.
Lutchezar - майстор
По повод за отделните бойлери под мивка, някой може ли да внесе яснота за смесителите за ниско налягане, виждам ги свързани с нормални и проточни бойлери, схванах че разреждат топлата вода със студена преди да влезе във смесителя. Какви са плюсовете и минусите и кога са подходящи?
kozl - майстор
пон юни 06, 2022 9:37 amLutchezar написа:
По повод за отделните бойлери под мивка, някой може ли да внесе яснота за смесителите за ниско налягане, виждам ги свързани с нормални и проточни бойлери, схванах че разреждат топлата вода със студена преди да влезе във смесителя. Какви са плюсовете и минусите и кога са подходящи?
Нямам идея дали съм разбрал за какви смесители питаш.
Ако става въпрос за обемни или проточни бойлери ниско налягане, то те могат да работят само със смесители предвидени за тях и наричани в търговската мрежа "смесител за проточен бойлер" или "смесител за Юнга" или тем подобни. Те се свързват към тръбопровода за студена вода и към тръбите входяща и изходяща от бойлера ниско налягане. Кранчето за студена вода пуска вода от водопровода за судената към чучура на смесителя, кранчето за топла вода пуска вода от същия водопровод за судена вода към входа на бойлера и тази вода избутва топлата вода от бойлера по изходящата му тръба към чучура на смесителя.
Та ако става въпрос за смесването на топла и студена вода, то е основно в смесителя преди чучура и на следващо място вътре в самия обемен бойлер където навлизащата студена избутва топлата вода от обема.
iliya_i - майстор
пон юни 06, 2022 9:37 amLutchezar написа:
По повод за отделните бойлери под мивка ....
Бойлера ПОД МИВКА винаги е под налягане. Свързва се с обикновен смесител.

От модификациите НАД мивка има и такива със свободно гравитачно изтичане. За тях трябват специални смесители тип "Юнга". Те пълнят водосъдържателя със студена вода, а топлата изтича отгоре и се смесва със студената от другия кран.

Има и бойлери над мивка, които са под налягане.

Недостатъка за мен е, че юнгата трябва да седи точно над мивката, а бойлер под налягане може да е на всяко удобно място - например в шкаф.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон юни 06, 2022 8:49 amiliya_i написа:
Нещо не си ме разбрал. Изобщо не съм споменавал тръбите след бойлера. Писал съм само за тръбите за студена вода преди бойлера и другите консуматори, за да не пада налягането на входа на бойлера при по-силна консумация на студена вода. След него - колкото, толкова. Там по-трудно може да се влияе.
Според ти не искаш да разбереш, че няма смисъл от тръби ф25, тъй като дори и ф20 имат многократно по-голям дебит от меките връзки на бойлера, който дебит може да захрани още 3 тоалетни казанчета, четири перални, две съдомиялни и едно биде, които също си имат кранчета за регулиране. Все пак това е жилище и не се очаква да се захранват пръскалки за райграс

Тема "Вик инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: