• 1
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 91
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
D.Kalchev - специалист
Върху фибрана ще има ли друг пласт или мембрана за ХИ? Или остава само тази, която е залепена за бетона на основите?
kivanov - специалист
вт юли 11, 2023 6:34 amschuldiner написа:
Абе за хидрото не го ли коментирахме вече? - Ако ще се лепи на пяна, по-добре да е с посипка. Виждам, поопърлили са найлона, но сцеплението пак не е достатъчно. Не че е толкова важно...
Ами нямах енергия вече и това да гледам. Мисля, че е ок. Сега маханично ще захванат хидроизолацията за стената и не мисля, че ще мърда.
вт юли 11, 2023 6:34 amschuldiner написа:
Като странично занимание /и аз съм захванал да строя къща като изпълнител/, правя спешно един покрив досущ същия - плосък, фибран, замазка, бордове... Воронките съм ги вкопал във фибрана и изрично исках замазката да е затиснала периферията им. Ама като не присъствах, отрязали като при теб.
При мен нарочно е така. Искаме да правим покрива след фасадата и скелетата и т.н. и затова решихме да не слагаме воронки за да не станат на гъз.
вт юли 11, 2023 6:34 amschuldiner написа:
Забравих при теб каква е обшивката на бордовете. Аз традиционно правя дървена кутия, върху която лесно се монтират ламаринени капаци или имитация камък. Идеята е обшивката на борда да не стъпва на фасадната ТИ, а и да е равно и право като основа. Още едно плюсче е, че оттам може да се вентилира подът на покрива.
Мисля, че по борда имам 4см PIR + шперплат и после ламарина.
вт юли 11, 2023 6:34 amschuldiner написа:
ПП Огромен проблем с воронките и барбаканите във Варна - налични само евтинджос, едвам намерих малко по-добро пвц за ТПО-мембрани. Само дето търговецът ме овика, че не ставали за битумен покрив :) , бабината му, на мен ще обяснява!
Не съм поръчвал, но момчето, което ще прави покрива не е споменавал за проблеми. Търсиш ли нещо специално за да го попитам? :)
вт юли 11, 2023 2:38 pmD.Kalchev написа:
Върху фибрана ще има ли друг пласт или мембрана за ХИ? Или остава само тази, която е залепена за бетона на основите?
Само остава дренажната мембрана (с пъпките към XPS-a) :)
kivanov - специалист
Не ми се щеше да пиша по веднъж в месеца, но постоянно се случват разни неща и нямам много време.

На 13.07.2023 започнахме да засипваме :)
Скалната маса е от Студена и заради познаване на методите на работа на кариерата (кеш :-D ), моите хора подбраха точната фракция за засипването.

Изображение

Първо малко ръчен труд за да се подпре мембраната
Изображение

И после сипи :-D
Изображение

От другата страна се подготвяха за лепене на изолацията. Почти навсякъде изолацията е на минимум 30см от крайното ниво, а на някои даже 60см.
Изображение

Не се бях качвал на валяк :)
Изображение

При верандата ползвахме валяк за уплътняване.

На 14.07.2023 положихме първото парче изолация (15см вата)
Изображение

На 16.07.2023 прекарах проводника за мълниезащитата. Наложи се да го правя аз, защото или бяха всички заети или цената беше абсурдна.
Изображение

Сложих EPDM-а до прозорците за да ми е хубаво и сухо :) В случай, че в София има 4 метра вода.
Изображение
Изображение

Мембраната на фасадата е заленеа с двойнозалепваща лепенка, но ще искаме да сложат и лепенка отгоре на всички снадки.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Направиха и кофража на стълбите. Тъкмо започнаха и видях, че има разлика между 3D-то на къщата и чертежа на конструктора. Наложи се да променяме в движение и сега вероятно ще издържи на бомба :-D
Изображение

Ето тук паднах в изкопа :) В ъгъла хидроизолацията е 3 слоя и са направени така, че да поемат евентуални слягания.
Изображение

Изображение

Изображение

На 25.07.2023 изляха стълбището. Водоплътен бетон C37(ако не се лъжа) ситна фракция. Понеже стъпалата са конзолни ще махнем кофража месец и половина след наливането.
Изображение

На 26.07.2023 се започна засипването и покрай гаража.
Изображение

Наложи се да напраивим втори вход :)
Изображение

Изображение

На 29.07.2023 започна великото пълнене на мега голямата дупка пред басейна :)
Изображение

Късата част и зад басейна ще го запълваме с огромното количесто глина (с пясък), което ми стои в двора. Малко да спестим пари, а и ми харесва как не пуска вода.
Изображение
Изображение

Прекарах и тръбите за панелите за топла вода. На този етап фирмата за ОВК е много читава.
Изображение

Миналите почивни (непочивни дни) реших да топлозолирам "черната каса" на дограмата на басейна. Всичко направих от парчета, които бяха за боклука, но паснаха идеално.
Изображение
Изображение

За завършване на хидроизолациятат при дограма сложихме тази бутиленова лепенка (утре ще видя точния модел).
Изображение
Изображение
Изображение

Днес се захванах с дейтала над прозорците.
Изображение
Изображение
Изображение

Пуренитът е хванат за горната част на черната каса (хванатата в тавана). Скрива двете части на черната каса, а 2та см под него са да играят като буфер при слягането (там където е пяната) Утре ще залепя лепенката на дограмата нагоре и след това ще сложа от бутиленовата лепенка.
schuldiner - майстор
Като ме карат да снимам какво правя, отговарям, че аз самият трудно се ориентирам по снимки на обекта, за кого тогава да снимам!?! Обаче при теб виждам достатъчно, за да кажа, че е ок, дори много добре.

Лайфхак за обратния насип - за да не се свлича мембраната при насипването, подлагайте плоскост шперплат към стената и на всеки 20 см чакъл я повдигайте.

Хидроизолацията по фасадата изглежда много солидно, но дали е паропропусклива? Дори в описанието й да е написано нещо такова, сравнено с ватата е стопер. Трябва да се предвиди дренаж отдолу и вентилация отгоре. На фона на ЕПДМ-а под прозорците, това е незначителна презастраховка.
kivanov - специалист
нед авг 13, 2023 11:17 pmschuldiner написа:
Хидроизолацията по фасадата изглежда много солидно, но дали е паропропусклива? Дори в описанието й да е написано нещо такова, сравнено с ватата е стопер. Трябва да се предвиди дренаж отдолу и вентилация отгоре. На фона на ЕПДМ-а под прозорците, това е незначителна презастраховка.
Самата фасада е отворена долу и горе(от това идва името вентилируема), а воалът (мембраната или както и да се казва) пропуска влага.
schuldiner - майстор
Мчи браво. Да видиш грамотен проект и изпълнение не е толкова често явление.
kivanov - специалист
ср авг 16, 2023 11:33 pmschuldiner написа:
Мчи браво. Да видиш грамотен проект и изпълнение не е толкова често явление.
Има какво да се желае, но се включвам активно и гледам да остранявам кахърите рано.
Здрасти ,
кой ще ти изгражда окачената фасада на нас също ни предстои окачена фасада и дограма . Моля
за съвет как да подходим и ориентировачни цени . Благодаря предварително


Прикачен файл:
a_Photo - 6.jpg
Прикачен файл:
a_Photo - 4.jpg



Поздрави
kivanov - специалист
съб сеп 09, 2023 10:26 amr.stamenov написа:
Здрасти ,
кой ще ти изгражда окачената фасада на нас също ни предстои окачена фасада и дограма . Моля
за съвет как да подходим и ориентировачни цени . Благодаря предварително



a_Photo - 6.jpg
a_Photo - 4.jpg




Поздрави
Наложи се да правя топлоизолацията на покрива и не ми остана време да пиша ;)

Фасадата я монтира фирмата, която прави дограмата. Цената зависи от материала. Може би с ламинам гони към 500лв без ДДС на кв.м.

Поздрави
soewhaty - напреднал
И ние се срещнахме с много от описаните проблеми, но намерихме едни много качествени момчета от една фирма в Младост в София. Мога само да ги препоръчам, само тр да намеря контакта им, пишете ми на лично, ако има нужда.
  • 1
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 91

Тема "Парцел -> Къща -> Дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: