• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
XpacTa - специалист
Здравейте,

Търкаля ми се в мазето една плазма топка, но за съжаление е 110 волтова, купувана от Канада. Преди я бях пускал с преобразувател на напрежение, но не знам къде е изчезнал и се чудех дали с някоя лесна интервенция не бих могъл да я направя на 220 волта. Уж това което прави е да повишава напрежението за да се получи "плазмата". Тока влиза от черно-белия кабел отбелязан като CON1. Бушончето ме изкушаваше да пробвам директно да я бодна в контакта, ама не ми се ще да я скапя. Предполагам, че ако зависи от намотките няма да е лесна конверсията. Отделно се чудех дали няма някакъв газ в топката, който отдавна да си е заминал - седи над 10 години в мазето.

Топката е нещо подобно:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
torbalan - Дървен философ
ср окт 11, 2023 7:13 pmhidrazin написа:
....
Хидра, а ако с едно диодче се резне половината от синусоидата и електрониката на топката не е особено претенциозна, дали може да стане?
iliya_i - майстор
ср окт 11, 2023 8:00 pmtorbalan написа:
ср окт 11, 2023 7:13 pmhidrazin написа:
....
Хидра, а ако с едно диодче се резне половината от синусоидата и електрониката на топката не е особено претенциозна, дали може да стане?
С рязване на половината синусоида ефективната стойност става 230х0.71=165V.
XpacTa - специалист
Мерси Торбалан - аз нещо такова се надявах да предложи някой. Иначе за адаптер - имам, ама трябва да преобърна къщата да го намеря и се чудех дали няма по "елегантно" решение.
torbalan - Дървен философ
ср окт 11, 2023 8:59 pmXpacTa написа:
Мерси Торбалан - аз нещо такова се надявах да предложи някой. Иначе за адаптер - имам, ама трябва да преобърна къщата да го намеря и се чудех дали няма по "елегантно" решение.
То, ако имаш адаптер, по-добре го намери...

Аз далеч не съм убеден, че с диодче ще стане.

Но от друга страна електрониката на топката надали е толкоз претенциозна и надали е съвсем жива. Че доста неща стареят там, а 10 години са си време...
radius - майстор
Сега остава някой да предложи едно резисторче :)
sstefanov - майстор
По-скоро кондензаторче.
Но ще се наложи да се направят няколко измервания и сметки.
kozl - майстор
И все пак тази "топка" няма ли някави надписи за мощност :?

На платката D1 до D4 са диоди от грец схема, А С5 е буферен кондензатор за изглаждане на изправеното напрежение.
С диод свързан последователно вероятно няма да стане. С по-голям ток през диода С5 ще се зарежда до макс напрежение в пика на полупериода.
Свързване последователно на резистор или кондензатор теоретично е възможно ако няма променлива консумация и кондензатора или съпротивлението да ограничава тока според консумацията. А дали консумацията е постоянна :?
А и според мен зависи на какво напрежение са изправителните диоди и филтърния кондензатор след тях.

Според зависи тока на консумация може да се мисли в посока с 2 ценерови диода свързани всеки последователно през диод за фиксиране на посоката на променливото напрежение през ценерите. И пак ще трябва некво съпротивление да ограничава тока през ценерите.

Аз бих се замислил за схема със симистор, чрез който да се ограничава синусоидата на напрежението, примерно чрез ценеров преход.
Например фазов регулатор с включен резистор за товар. Към него свързвам кълбото и започвам от минимум на потенциометъра. Ще ми трябва и волтмер към С5 да следя напрежението. Плавно увеличавайки напрежението с потенциометъра до достигане на 110V и в последствие замяна на потенциометъра със съпротивление равно на това, което е нагласен потенциометъра.
Постоянния товар свързан към фазовия регулатор е за сигурност. Може и крушка с НЖ. Ако има упътване към фазовия регулатор за мощност, примерно от 50 до 1000W бих заложил крушка 60W.
XpacTa - специалист
Извинявам се - забравил съм да снимам етикета отдолу. Топката е Made in Korea, 120V, 60Hz 250mA...

Като гледам няма да ми е по силите евентуалната интервенция... ще трябва да ровя за трансформатора.
  • 1
  • 2

Тема "Плазма топка от 110 на 220 волта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: