• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб яну 20, 2024 7:37 pmAndronoff написа:
Година по-късно вече бяхме решили, че ще строим пасивна къща с 4 спални.
Бетонът е ужасен, но аз имам и други въпроси:
1, Проектът дълбоко се разминава с моите представи за Пасивна къща
2. Къде е проектантския контрол? Като строихме ние преди повече от 15 години, преди леенето на бетона, конструкторът идваше да огледа и разпише правилното изпълнение на арматурния план. Как няма да забележи разликата в кофражите?
3. Къде е инвеститорският контрол, който трябва да следи за спазването на технологията?
Киррил - специалист
Добре е да се постави информация за този "качествен" строител, за да се знае от всички. Имена, адрес. Така става много анонимно. Току виж е дошъл във форума да дава акъл и да плюе незнаещите.
Имате ли клауза в договора за прекъсването му в случай на доказана немарливост и некачествена работа?
resistbody - майстор
нед яну 21, 2024 12:59 pmLazarGanev написа:
1, Проектът дълбоко се разминава с моите представи за Пасивна къща
Не само с твойте, а с оновните принципи като цяло...
Поне испортения видим бетон лесно може да се скрие с една мазилка ;)
nelina_london - специалист
Преди няколко години посетих ПК до Пловдив .Беше построена изцяло от бетон , без тухла ,като на партера (заради денивелацията се получаваше 4-5м.висок офис )имаше доста видим бетон ,който бе изпълнен много добре ,поне видимо .Е,отвън си има 26 см изолация .Обаче ,реалните резултати са доста зле в моите очи . Една сертифицирана ПК , със същата квадратура като нашата , не би трябвало да се хвали с тройно по-висока сметка за ток за Януари с ТП земя . Като цяло , и за мен се разминават понятията Пасивна къща и показания проект ,доколкото се ориентирам от визуализацията .
schuldiner - майстор
Не пасивна, а позитивна :) вероятно.
Като ви казвах да не отричате Зелената сделка и свързаните с нея "простотии"... Технологиите толкова бързо се развиха, че за няма 30, години откак се роди концепцията за пасивна къща, вече не е най-ефективна като технология. Превъзхождат я нулевите и позитивните енергийно сгради.
Към днешна дата като пари е почти еднакво ВЕИ инсталация+батерия срещу 25-30 см фибран отвсякъде. Ама няма да е еднакво утре, ако "спестената" енергия може да се продава или ако се ползва за други собствени нужди. Икономисаната през половината година си стои в стените под формата на фибран. Нали е пасивна :)
Andronoff - специалист
съб яну 20, 2024 8:22 pmbigdragon написа:
Проблема не е в маслото или кофража, а в изливането на бетона.
Аз ли не видях, или в технологията няма вибриране на бетона.
Тези елементи ако не се вибрират и ако бетона е без пластификатор,
резултата ще е винаги този.
Всъщност проблемът е комплексен - масло, кофраж, рецепта, консистенция, кофраж, вид цимент - всичко това е от значение. И вибриране има за всички бетони.
съб яну 20, 2024 8:34 pmLisko написа:
Не мога да помогна, но искрено съчувствам!

Този тип "майстори" отначало се кълнат колко обичат да правят такива хубави работи, а накрая ти обясняват като на малоумен - ама гледай сега - ти искаш невъзможни неща - няма как да се направи това.
За същите идеи дето отначало ги радваха колко са хубави.
Точно това се случи при нас, едно към едно.
съб яну 20, 2024 9:44 pmn_a написа:
Следя с интерес към обработката на бетоните
Виждала съм два такива обекта и съм слушала мрънкане за още два. И така и не разбирам, защо работите по този начин. Нехайно.
Кои сме тези "ние", които работим нехайно?
съб яну 20, 2024 10:13 pmMamaMy написа:
Знам една сграда в Плевен която е така на всички етапи. От колони и плочи та до стълбища. След всяко декофриране което странно защо започваха все към 19 часа тичаха неколко мангалета с колички и мистрии. На другата сутрин кръпка до кръпка и върху тях още една. Дори на една от първите колони си се виждаше почти цялата арматура. На следващите поне блъскаха с теслите по кофража. Сградата още стои и не е паднала, а е 5-6 етажна. Ако това нещо може да те стопли поне малко. ...
Не, никак не ме топли дори :-D
нед яну 21, 2024 9:42 amkozl написа:
съб яну 20, 2024 7:37 pmAndronoff написа:
...
С този пост ми се караш, че съм сбъркал :)
нед яну 21, 2024 11:50 amn_a написа:
От толкоз писано и толкоз онагледено, се загуби въпросът "Кой ще оправи нещата" Аз си се чудя, освен очевидно наевания инвеститор, техническият получил ли си го е. Сериозно се чудя
Именно. Аз, като един инвеститор, пуснах тема във форум, с идеята да получа идеи и да се сподели опит. Ти ми казваш, че съм "наеван" и сериозно се чудиш дали техническият си го е получил, все едно ти плащаш :?:
нед яну 21, 2024 12:25 pmschuldiner написа:
Техническият за инвеститора ли работи или за шефа на фирмата?
Факт, аз не мога да намеря доверен технически. Ако аз не мога... почти сигурно няма такъв тъдява. А ако е на строителя, да си се оправят помежду си кой виновен. То вече и на работниците не може да се прехвърля вина, че и те кът. Но все пак договорът е със строителя.

Ремонтирали сме преди години промишлени фундаменти, общо взето работа като за нов бетон:
Къртене до здраво и пескоструене.
Допълнително армиране.
Попълване на каверни с епоксидни разтвори.
Грундиране и нанасяне на циментови смеси, обикновено пак полимер, нацяло и наведнъж, без прекъсвания...

Реално бригада прилични мазачи след кратко запознаване с подходящите материали би трябвало да се справят лесно. За какви пари - според "специалния" материал и изискванията за работа с него. Дано не е над 100 лв. за квадрат :?
Това е първото информативно мнение дотук.
Само да поясня, че бетонът с каверните ще се събаря, това е ясно. Останалите бетони са конструктивно здрави, проблемът е, че не изглеждат така, както трябваше по ред причини. Търси се начин за поправката им и затова е и тази тема в този форум.
Може ли още инфо за разтвори, мазачи и начин на полагане?
Andronoff - специалист
нед яну 21, 2024 12:59 pmLazarGanev написа:
съб яну 20, 2024 7:37 pmAndronoff написа:
Година по-късно вече бяхме решили, че ще строим пасивна къща с 4 спални.
Бетонът е ужасен, но аз имам и други въпроси:
1, Проектът дълбоко се разминава с моите представи за Пасивна къща
2. Къде е проектантския контрол? Като строихме ние преди повече от 15 години, преди леенето на бетона, конструкторът идваше да огледа и разпише правилното изпълнение на арматурния план. Как няма да забележи разликата в кофражите?
3. Къде е инвеститорският контрол, който трябва да следи за спазването на технологията?
1. Не знам какви са чуждите представи за пасивна къща, но това е представата на сертифициран архитект.
2. Преди леенето на бетона конструктор и технически надзор са давали своето одобрение. Проблем с армирането нямаме, а за разликата в кофражите не могат да бъдат винени.
3. Тук каквото и да кажа е късно, търси се изход от ситуацията.
нед яну 21, 2024 1:06 pmКиррил написа:
Добре е да се постави информация за този "качествен" строител, за да се знае от всички. Имена, адрес. Така става много анонимно. Току виж е дошъл във форума да дава акъл и да плюе незнаещите.
Имате ли клауза в договора за прекъсването му в случай на доказана немарливост и некачествена работа?
Собственикът на фирмата е възрастен човек, няма да тръгне по форумите да спори с хората, той е винаги прав :-D
Клаузи има, въпросът е, че няма да е изгодно никому.
нед яну 21, 2024 11:14 pmresistbody написа:
нед яну 21, 2024 12:59 pmLazarGanev написа:
1, Проектът дълбоко се разминава с моите представи за Пасивна къща
Не само с твойте, а с оновните принципи като цяло...
Поне испортения видим бетон лесно може да се скрие с една мазилка ;)
И кои са основните принципи, с които проектът е в разрез? Предполагам сте архитект, затова така категорично го заявавате?
нед яну 21, 2024 11:28 pmnelina_london написа:
... Като цяло , и за мен се разминават понятията Пасивна къща и показания проект ,доколкото се ориентирам от визуализацията .
Care to elaborate?
пон яну 22, 2024 8:16 amschuldiner написа:
Не пасивна, а позитивна :) вероятно.
Като ви казвах да не отричате Зелената сделка и свързаните с нея "простотии"... Технологиите толкова бързо се развиха, че за няма 30, години откак се роди концепцията за пасивна къща, вече не е най-ефективна като технология. Превъзхождат я нулевите и позитивните енергийно сгради.
Към днешна дата като пари е почти еднакво ВЕИ инсталация+батерия срещу 25-30 см фибран отвсякъде. Ама няма да е еднакво утре, ако "спестената" енергия може да се продава или ако се ползва за други собствени нужди. Икономисаната през половината година си стои в стените под формата на фибран. Нали е пасивна :)
Не, не е позитивна, поне не е проектирана да бъде, но пък реалността може да покаже друго. Нулевите и позитивно енергийни сгради също имат нужда от изолация, иначе няма да е рентабилно. А "почти еднакво" си е сметка на коляно.
pipilica - майстор
Интересно как си похарчил толкова пари и не пуснал некой твой човек на обекта да следи работата, един вид куче пазач. Как така гласува такова доверие на някакъв с договор. Гледай ся като намериш кой да ти шпаклова бетона пак да го оставиш сам да нацвъка.
kozl - майстор
пон яну 22, 2024 11:05 amAndronoff написа:
нед яну 21, 2024 9:42 amkozl написа:
съб яну 20, 2024 7:37 pmAndronoff написа:
...
С този пост ми се караш, че съм сбъркал :)
Да се карам ли :? - Едва ли. И защо :?

Опитвам се да нацеля допуснатите компромиси в тази история.

Хубавите работи са скъпи, обаче не всички скъпи работи се получават хубави.

Споделих житейска истина трупана в моята практика.
Зададох въпроси, които останаха без отговор, но вероятно някъде в отговорите се крие компромиса за полученото качество и в закъснението на сроковете на изпълнението.

И аз като строител мога да повтарям:
Строим евтино, качествено и в срок, но изберете едно от трите :-D
schuldiner - майстор
"Сметката на коляно" към днешна дата е 10% в полза на 25 фибран за сграда- трафопост, разбирай идеален куб с минимум дограми. Това за сравнението пасивна/позитивна. Преди десет години определено беше в полза на пасивната къща, а след десет по мое виждане ще е наобратно... Гаранция няма обаче.
Ако не са сменили дефиницията, пасивната трябва да поддържа вътре 20 градуса при годишно потребление 15 kWh/m2 от жилищната площ. В това се съмняват всички, вкл. и аз.
И да изясним, много харесвам видим бетон, харесвам и раздвижени къщи с нестандартно изпълнение. Не виждам проблем да се климатизира за сметка на собствени ВЕИ. Но колкото и да ми харесва визуално, няма как да приема за нормално, още по-малко за висококачествено, строителство, което залага изцяло на вътрешни изолации. А в изпълненото досега не видях заложени фундаменти за двоен зид... Т.е. харесва ми какво сте замислили с архитекта, но само отвън :)

ПП Какво ти препоръча англичанина? Попълване с епокси, армировъчна тъкан, полимерен циментов разтвор за финиш нацяло или друго?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "За живота, вселената, пасивните къщи, видимите бетони и прехвалените строители" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: