• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
И аз съм се отказал от топлофикация. Още далечната 2008ма по спомен свалих радиаторите. Топломерите са на вертикален щранг и туй можеше да се случи без драма. Въпреки това покривах част от сметките заради общите части.
chapara - майстор
Аз в Сф останах и тоз сезон на парно, но топлата водааа. За 8куб., 65лв подгрване! Никога! Към тока 10лв. подгрявне на бойлер за месец, нека са 15лв.
Дано ужасното глобално затопляне надделее.
brum - майстор
Както и да го въртим топлофикацията ако е на газ не е оферта. Ако е отпадъчна топлинна енергия от нещо си (пещи примерно) - да. Ако си гориш газта локално ще си по-икономичен от към газ. Щото няма да имаш загубите по цялото трасе от топлоцентралата до вас.
hidrazin - майстор
Кое е сега най-икономичното отопление след последните изменения ?
- Чужда булка.
- Краден ток.
- Крадени дърва и кюмюр.
- Работиш 12 часа във фирма където има отопление, после и преди това няколко часа в топлото квартално кафене.
Останалите няколко часа все ще ги изкараш добре завит.
- Живееш основно в градския транспорт - метро, автобуси, тролеи ...
- Живееш в землянка дълбоко под земята.
- Стоиш на "по-хладно" както препоръчва ЕС
- Зимата отиваш да живееш в някоя топла страна.
Сигурно има още... :-D
:partyman:
hidrazin - майстор
чет мар 14, 2024 1:53 pmКиррил написа:
Има частична информация за Браунов газ, но не знам дали има готови решения за отопление и каква цена.
Газът на Бай Браун е голяма работа! Ама му трябват и едни магнити... Яки, неодимови и подобни.
За магнитите питай ivanovbg - той в областта на магнитите е много "навътре". :-D
:partyman:
pipilica - майстор
С чужда булка ще има доста съпътстващи разходи та не знам колко ще е изгодно.
Само че не разбрах кой е предложил да се горят гуми, много топлят но не може да се усвои топлината и много отива зян. Много пушат при нормално запалване, обаче с турбо печка няма грам сажда, преди 28-30 години с такава турбо печка щях да си запаля прасетата,, добре че реагираха бързо и излязоха на двора с вратата.
За момента най-евтино и най-удобно е на климатик, на въглища мое и да е малко по-евтино но хамалогията е голяма а и трудно се намират качествени въглища.
Chefo77 - майстор
пет мар 15, 2024 12:46 ampipilica написа:
С чужда булка ще има доста съпътстващи разходи та не знам колко ще е изгодно.
Само че не разбрах кой е предложил да се горят гуми, много топлят но не може да се усвои топлината и много отива зян. Много пушат при нормално запалване, обаче с турбо печка няма грам сажда, преди 28-30 години с такава турбо печка щях да си запаля прасетата,, добре че реагираха бързо и излязоха на двора с вратата.
За момента най-евтино и най-удобно е на климатик, на въглища мое и да е малко по-евтино но хамалогията е голяма а и трудно се намират качествени въглища.
Това, заради което е забранено горенето на гумите, не са саждите и изобщо пушилката...
pipilica - майстор
Ето освен сажди и черна смрад какво друго има, може би некви отровни химикали.
Chefo77 - майстор
пет мар 15, 2024 7:10 ampipilica написа:
Ето освен сажди и черна смрад какво друго има, може би некви отровни химикали.
Продукти на непълно изгаряне - диоксини, фурани, ... Накратко еВават мамата на всичко дишащо.
шоп - майстор
чет мар 14, 2024 11:53 pmchapara написа:
Аз в Сф останах и тоз сезон на парно, но топлата водааа. За 8куб., 65лв подгрване! Никога! Към тока 10лв. подгрявне на бойлер за месец, нека са 15лв.
Дано ужасното глобално затопляне надделее.
Няма как да загрееш 8000 литра вода да кажем от 10 до 40 градуса с 10-15 лв.

8000 литра х 30 градуса ДТ х 1,16= 278,4 kW ел енергия

Ти си я смятай дневна или нощна, но в единият случай е 69,60 лв, а в другият 41,8 лв.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15

Тема "Кое е сега най-икономичното отопление след последните изменения ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: