• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Търся каквито и да е идеи първо какъв е проблема, после вече - как може да се реши.
Парцелът ни е на място с изключително много подпочвена вода и на наклон - не е стъмно, но има наклон. Купен и дрениран през 50-те години на миналия век. След което е построена вила, към която е направена септична яма (със суха зидария).
От 94 година на мястото на старата къща има нова, голяма къща, която разчита пак на старата яма, при положение, че там вече се живее постоянно. Години по-късно ямата започва да избива. След изсмукване се пълни за дни.
Заедно с това, при всеки проливен дъжд мазето се пълни с около половин, до метър вода, явно подпочвени води.
Прави се нова яма, дълбока около 2,50 и 2/2 м. Повече не можеше да се копае, защото започна да илиза вода. Пак суха зидария. Къщата е включена само към новата яма. Ямата е в най-ниското място на парцела.
Новата яма е на около 3 години, не е чистена до сега. Започна да прелива. Изпомпахме я днес, може би половината. Проблема е, че се чува как вътре постоянно шурти вода с висок дебит, която явно не е само от къщата. Ще видим, но ми се струва, че до няколко дена ще е пълна отново.
Предполагаме, че подпочвените води от цялото място, стичайки се надолу, минават покрай/под къщата, като при порой минават и ПРЕЗ къщата, пълнейки мазето. После, оттичайки се надолу влизат в септичната яма. Възможно е всички стари дренажи на парцела, както и новите, покрай новопостроената къща да са се запушили и водата да си е намерила път, който явно води право в септичната яма.
Въпреки че избива и прави огромна кална ловка, явно все пак после намира път надолу, защото не става езеро, а се оттича на някъде.
Всичко това са догадки. А ние сме в почуда какво изобщо се случва и къде е проблема. Съответно нямаме и решение, защото не знаем какъв е проблема.
Осъзнавам колко е безумно моето описание и все пак се надявам, че от някъде може да изскочи идея как точно да разберем какво се случва.
Ще съм благодарна на всякакви съвети и идеи.
inkovsv - специалист
Щом като има високи подпочвени води ,то септичната яма играе ролята на кладенец и е нормално да се пълни с вода.Къде са отведени съществуващите дренажи?
Дренажите минават под улицата, от там съседа ги хваща - кой в открита вада, кой в тръби под земята и пуска по наклона надолу към следващият съсед. Конкретно съседите под нас не помнят къде са има дренажите, защото са под земята.
Къде е точно и нашият дренаж, който отива надолу към съседите не знаем. Мога само да се догаждам, съдейки по това, къде водата от преливащата яма потъва в земята.
Мислехме дали да не разкопаем на метър дълбочина, търсейки старите дренажи, които отиват надолу, да сложим чакъл за дренаж и да покрием отново с пръст?
Притеснява ме обаче това, че ако това са подпочвени води (а с този дебит няма какво друго да е), то те се смесват със септичната яма, което е голямо свинство. Но решение нямам. :(
inkovsv - специалист
Не мога да разбера ,какво точно искате.
Ако проблема е в смесването на водите,трябва да направите нова септична яма ,по технологията на ваната,т.е от стоманобетон с външна хидроизолация.
Ако проблема е във високите води ,то дренажът ясно че не работи и трябва нов.
Ами търся отговор - дали това, което мисля е правилно. Дали това са подпочвени води и запушен дренаж? Изобщо може ли да се отговори на този въпрос или трябва да разконаем целият двор, да направим нови дренажи, евентулано нова (трета по ред) яма и да чакаме. Ако се окаже, че не това е бил проблема?
LazarGanev - "Велик майстор"
А какво друго би могло да е, освен подпочвени води? През лятото намаляват ли (пада ли им нивото. То нови дренажи - хубаво, ама има ли накъде да се изведат? Във всички случаи ямата не бива да е попивна, щом са толкова плитки подпочвените води. Много сгради в старата част на Варна си имат по едно кладенче в мазата, в което има по една помпичка с поплавък, която не позволява водата да избие над нивото на пода.
Да, намаляват лятото.

А къде да се изведат новите дренажи - и това не се знае. Писах в първия пост, че в момента просто водата потъва някъде. Дали ако се копае има шанс да се открият стари дренажи и да се пусне в тях... Изобщо пълен хаос и ступор. Именно за това не мога да кажа "какво питам". Търся решение на проблема, но дори не знам от къде да го подхванем.
Отделно, че ще трябва да се изчисли като не е попивна ямата колко кубика ще трябва да е. В къщата сме 5 човека и ще трябва да е нещо много голямо, за да не трябва да се източва всеки месец.

Може ли малко повече нформация за кладенчетата с поплавък? Каква е ролята на помпата?
inkovsv - специалист
Ролята на помпата е да изчерпи водата,но трябва да има къде да я изхвърли.
hygro - майстор
bushkata написа:
Години по-късно ямата започва да избива. След изсмукване се пълни за дни.
bushkata написа:
Новата яма е на около 3 години, не е чистена до сега. Започна да прелива.
bushkata написа:
Проблема е, че се чува как вътре постоянно шурти вода с висок дебит, която явно не е само от къщата.
Мдаа, звучи като в полите на Витоша...

В този случай трябва да използвате пречиствателна станция. Целта е да се раздели твърдия от течния остатък. По този начин задържате твърдите остатъци, които колматират долната, по посока на подпочвените води, страна в резервоар, а високообемния течен остатък можете да инфилтрирате в почвата. Достатъчна е най-проста пречиствателна уредба с утайник и анаеробно пречистване.

http://napravisam.bg/forum/viewtopic.php?p=17297#17297
inkovsv написа:
Ролята на помпата е да изчерпи водата,но трябва да има къде да я изхвърли.
Разбрах,благодаря.

hygro, абсолютно :lol: , в Драгалевци съм.
Много благодаря за мнението на всички и за линка, сега ще разгледам подробно.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Проблем с подпочвени води и септични ями" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: